10 najwspanialszych miast w Chinach

Guilin, starożytne miasto w Chinach
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Planujesz dojechać Magistralą Transsyberyjską aż do Chin? Nie kończ swojej podróży w Pekinie, Chiny to państwo pełne niesamowitych atrakcji. Poznaj moją subiektywną listę: 10 najwspanialszych miast w Chinach, które koniecznie musisz zobaczyć!

10. Pingyao (chin.  平遥)

Największą atrakcją tego miasta jest mur miejski rozciągający się na 6 km, z pięknymi bramami oraz kilkudziesięcioma wieżami strażniczymi. Mury okalają starożytną część miasta, którego uliczki zachęcają do romantycznych spacerów ;) Pingyao to też idealne miejsce na zakup pamiątek, które można przywieźć z Chin.

Pingyao-blog-transsyberyjska
Pingyao fot. Severin Stalden

Przed wyjazdem do Chin nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym do tego kraju. Z kodem (BLOGT10) możesz kupić wszystkie polisy na Gorilo.pl ze zniżką -10%.

9. Nankin (chin. 南京)

Przepiękna, starożytna stolica Chin, malowniczo położona nad rzeką Jangcy. Choć obecnie Nankin to tygrys gospodarczy i technologiczny, to przyciąga turystów przede wszystkim kryjącą się tu wielką historią. Koniecznie trzeba tu zobaczyć Świątynię Konfucjusza, dynastyczne nekropolie oraz mauzolea: cesarza Zsu Yuanzhanga oraz ojca współczesnych Chin – Sun Jat-Sena.

nankin-blog-transsyberyjska
Nankin fot. Roland Fei

8. Kaifeng (chin. 开封)

Dawniej było stolicą aż 7 dynastii! Położone nad Huang He miasto jest najbardziej znanym ośrodkiem kaligrafii. Ponadto, corocznie odbywają się tu wspaniałe festiwale kwiatowe – to świetna okazja, by zobaczyć tuziny roślin, o które trudno w Europie. Najpiękniejszym zabytkiem Kaifengu jest Żelazna Pagoda, wybudowana w XI w. za czasów dynastii Song. Jeśli tu będziesz, koniecznie również skosztuj lokalnej kuchni!

kaifeng-blog-transsyberyjska
Kaifeng fot. pixabay

7. Xi’an (chin. 西安)

Tego miasta nie można przegapić, będąc w Chinach. Pochodzi z czasów rozkwitu jednej z najstarszych cywilizacji świata. To tu kończył się i zaczynał Jedwabny Szlak. Największe atrakcji Xi’an to oczywiście Armia Terakotowa, mury miasta, Wieża Bębna oraz Wieża Dzwonu, liczne muzea oraz grobowce cesarzy. Warto tu również wybrać się do opery – wyjątkowej i jednocześnie reprezentatywnej dla tego regionu Chin.

xi-an-blog-transsyberyjska
Xi’an fot. pixabay

6. Szanghaj (chin. 上海)

Dziś kojarzone przede wszystkim jako tygrys gospodarczy. Ale ta największa metropolia Chin za wysokimi murami kryje piękne stare miasto. Turyści mogą tu spacerować pośród starożytnych ogrodów i świątyń oraz podziwiać migoczące tysiącami światełek kolorowe latarnie.

szanghaj-blog-transsyberyjska
Szanghaj fot. pixabay

5. Daxu (chin. 大墟古镇)

Starożytne miasto Daxu jeszcze do niedawna znajdowało się na uboczu świata turystycznego, będąc w cieniu przepięknego Guilin. Daxu dosłownie oznacza „wielki targ” i rzeczywiście w świecie dynastii Song było jednym z największych miast handlowych w kraju. Obecnie przyciąga turystów zainteresowanych historią Chin, urokliwą drewnianą architekturą wzdłuż rzeki Li oraz spragnionych pięknych widoków. Miasto znajduje się niecałe 20 km od Guilin. Nie sposób go przegapić.

daxu-blog-transsyberyjska
Daxu fot. Josep Novellas

4. Pekin (chin. 北京)

W zestawieniu oczywiście nie można pominąć stolicy Chin – jednego z największych starożytnych miast na świecie. Jest tu mnóstwo atrakcji do zwiedzania – nie zawsze jest czas, by je wszystkie zobaczyć za jednym zamachem, ale warto spróbować. Są tu takie kulturowe skarby jak Zakazane Miasto, Pałac Letni, Plac Tiananmen oraz – oczywiście – Wielki Mur Chiński. Co więcej, fani biegania mogą uczestniczyć w niezwykłym maratonie właśnie na Wielkim Murze Chińskim! Więcej szczegółów na temat maratonu znajdziesz na gorilo.pl.

pekin-blog-transsyberyjska
Pekin fot. pixabay

3. Luoyang (chin. 洛阳)

To tutaj została zbudowana pierwsza buddyjska świątynia w Chinach – Świątynia Białego Konia. Znajdują się tu też imponujące, przedziwne Groty Dziesięciu Buddów – świątynia z wykutymi reliefami w skałach. Miasto to również raj dla archeologów, zwłaszcza znajdujące się tu Muzeum Luoyangu.

luoyang-blog-transsyberyjska
Luoyang fot. pixabay

2. Fenghuang (chin. 鳳凰)

To istna perełka! Malowniczo położone, pomiędzy górami Tianmen, miasto skrywa świetnie zachowaną starożytną architekturę z czasów dynastii Ming i Qing. Fenghuang często jest nazywane najpiękniejszym miastem w Chinach. Świetnym pomysłem na zwiedzanie jest wycieczka łodzią. Jeśli będziesz w Fenghuang, koniecznie wybierz się również w na wspinaczkę górską po Tianmen. Można tam zobaczyć najwyżej położoną grotę na świecie – Bramę do Nieba.

fenghuang-blog-transsyberyjska
Fenghuang fot. pixabay

1. Guilin (chin. 桂林)

No i przyszedł czas na najbardziej oszałamiające starożytne miasto w Chinach. Pierwsza wzmianki o osadnictwie w Guilin datują je na 314 r. p.n.e.! Położone w dolinie rzeki Li, jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miejscem w Chinach. I to nie tylko ze względu na zabytki i starożytną architekturę, ale także niesamowite krajobrazy naturalne. Jeśli planujesz też wizytę w niedalekim Daxu, koniecznie wybierz się w rejs doliną rzeki Li – to jedna z najpiękniejszych tras na świecie. Krajobrazy, które można tam zobaczyć… nie sposób tego opisać. Żadne zdjęcia, nawet z najlepszego aparatu, nie są w stanie oddać piękna tamtejszego krajobrazu. To po prostu trzeba zobaczyć. Chociaż raz w życiu!

Gotowy na podróż do najludniejszego kraju świata? Może nie uda ci się zaliczyć wszystkich 10 najwspanialszych miast w Chinach, ale może uda ci się odwiedzić przynajmniej kilka z nich! Pamiętaj, że będzie ci potrzebna wiza do Chin.

4 odpowiedzi

  1. Cudze chwalicie, swego nie znacie… sporo osób zapomina o tym jak pięknie jest w Polsce. Egzotyzm zawsze pociąga i najlepiej jest tam, gdzie nas nie ma. Pamiętajcie jednak, że Nasza Polska też jest piękna!

    1. Fabianie, oczywiście Polska jest przepiękna, ale ten blog jest o Magistrali Transsyberyjskiej. A jedna z jej odnóg przebiega właśnie w Chinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.