5 atrakcji, które musisz zobaczyć we Władywostoku

Dworzec kolejowy Władywostok
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Władywostok, to końcowy przystanek Kolei Transsyberyjskiej i zarazem jedno z najpiękniejszych miast Rosji położone tuż nad Morzem Japońskim. Niektórzy porównują je z San Francisco, inni z Istambułem… Tymczasem Władywostok jest miastem jedynym w swoim rodzaju, bogatym przyrodniczo i architektonicznie. Oferuje wiele atrakcji turystycznych, nie sposób opisać ich wszystkich w jednym artykule. Dlatego poniżej możesz przeczytać o 5 najważniejszych miejscach, których po prostu nie możesz pominąć na finiszu podróży Transsibem.

Dworzec Kolejowy

Bez względu na to, jak przybyłeś do Władywostoku, koniecznie musisz zobaczyć perełkę architektoniczną miasta – Dworzec kolejowy. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej magicznych, owianych historią budynków w tej części świata. To również symbol miasta i pamiątka po świetności imperium. Władywostocki dworzec jest też ostatnim bastionem, który musi zdobyć każdy podróżujący Koleją Transsyberyjską. Został wybudowany w tym samym czasie co Transsib, w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku. Część elementów architektonicznych tamtego czasu przetrwała do tej pory, jak np. flizy ze wschodniej Japonii, żelazny dach, dekoracyjne, duńskie piece grzewcze, a także stare kafle na ścianach dworca. Styl budynku nawiązuje do XVII-wiecznej rosyjskiej architektury, a freski znajdujące się w środku przywołują najznamienitsze historie Rosji. Dużą atrakcją dla turystów jest również umieszczony przed dworcem stary parowóz. A na peronie 1 znajduje się stela z wygrawerowanym napisem, prezentującym dystans kolejowy do Moskwy- 9288 km.

Jedziesz może przypadkiem do Rosji? Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dedykowany kod rabatowy -10%BLOGT10 – na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl. Kod rabatowy należy wpisać na ścieżce zakupowej.

Dworzec kolejowy Władywostok fot. wikimedia.org
Dworzec kolejowy Władywostok fot. wikimedia.org

Wyspa Rosyjska

Jeśli lubisz eksplorować opuszczone, zaniedbane miejsca, których lata świetności już dawno przeminęły, koniecznie wybierz się na Wyspę Rosyjską w Zatoce Piotra Wielkiego. Niegdyś – przez ponad 150 lat – była to całkowicie zmilitaryzowana baza wojskowa. Dziś staje się coraz większą atrakcją turystyczną, choć mieszkańcy nie widzą w niej jeszcze turystycznego potencjału. Na Wyspie Rosyjskiej znajduje się wiele śladów dawnej świetności, np. liczne forty, armaty sprzed 100 lat… Niektórych z tych miejsc nie znajdziesz bez przewodnika. Na wyspę można się dostać autobusem miejskim lub samochodem. Świetnym pomysłem jest wyprawa samochodem 4WD po wyspie lub rowerem po forcie wodnym. Można tu oddychać bryzą Pacyfiku i wyglądać wysp japońskich, do których z Władywostoku już niedaleko. Pogoda bywa tu inna niż na stałym lądzie, dlatego dobrze jest się przygotować na różne warunki. Jeśli będzie padało, szczególnie polecam wizytę w niedawno otwartym Primorsky Aquarium – trzecim co do wielkości akwenem z pokazami. Spodoba się nie tylko dzieciom ;)

Wyspa Rosyjska fot. wikimedia.org
Wyspa Rosyjska fot. wikimedia.org

Latarnia Egersheld

Urokliwa i tajemnicza latarnia na Półwyspie Tokarevsky. To jakby finał podróży, zwłaszcza Koleją Transsyberyjską. Z Egersheld rozciąga się bowiem widok na Wyspę Rosyjską. Wśród mieszkańców Władywostoku, nie tylko wśród turystów, latarnia jest popularnym miejscem spacerowym i wypoczynkowym. To idealne miejsce na wyciszenie po trudach dnia codziennego lub dnia podróżnego ;) Nie jest to raczej miejscówka do opalania, bo jest wietrznie i chłodno, ale na pewno do orzeźwiającego spacerowania. Chociaż odważni przychodzą tu nawet surfować! Według niektórych latarnia Egersheld to must-see we Władywostoku. Najpiękniejsze widoki według mnie są tutaj wtedy, kiedy słońce wschodzi i kędy zapada :D

Złoty Most

Tu jest jak w San Francisco, tylko zupełnie po drugiej stronie mapy świata! Nowiutki i baaardzo drogi most przeprawiający przez zatokę Złoty Róg. Jest to perełka architektoniczna miasta i każdy zainteresowany nowoczesnym budownictwem będzie zachwycony. Zdjęcia tutaj wychodzą wspaniałe o każdej porze dnia i roku, a także w każdych warunkach pogodowych. Mnie się najbardziej podobało na moście wieczorem, kiedy to rozciąga się imponujący widok na oświetlony tysiącami świateł Władywostok. Warto również wspiąć się na któryś z pobliskich pagórków, z których można zrobić niesamowite zdjęcia pamiątkowe z widokiem na Złoty Most, Zatokę oraz port.

Widok na Władywostok fot. pixabay
Widok na Władywostok fot. pixabay

Góra Orlego Gniazda

Było już wiele o architekturze, ale Władywostok to nie tylko zabytki kultury, ale także przyroda zatoki. Szczególnie piękna jest Góra Orlego Gniazda, dawniej zwana Klykovą. Jej nazwa została zmieniona na cześć żołnierzy walczących w wojnie rosyjsko-tureckiej w 1878 r. Warto zwrócić uwagę, że geologicznie Orle Gniazdo to nie góra, a wulkan. Na szczęście wygaszony. To znamienity punkt widokowy na całe miasto, z którego rozciąga się piękna panorama o każdej porze dnia. Według niektórych to świetny punkt startowy do zwiedzania Władywostoku. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu na zwiedzanie miasta, wystarczy, że wejdziesz na Górę Orlego Gniazda – tu masz widok na wszystkie największe atrakcje, łącznie z imponującym Złotym Mostem. Na wzgórzu znajduje się pomnik na cześć twórców cyrylicy – Cyryla i Metodego, pomnik przyjaźni siostrzanych miast w Japonii oraz Łuk Pragnień. To z pewnością jedno z najromantyczniejszych miejsc w Kraju Nadmorskim.

Gotowy na podróż na rosyjski Daleki Wschód? Pamiętaj, żeby przed wyjazdem sprawdzić warunki wizowe do największego państwa świata.

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.