Bajanchongor – tam, gdzie bije serce Mongolii

Zwiedzając region Bajanchongor koniecznie wybierz się na wycieczkę wielbłądami po pustyni Gobi
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Południowy region Bajanchongor w Mongolii, to teren zróżnicowany zarówno geograficznie, jak i turystycznie. Lokalne atrakcje przyciągają podróżników ze wszystkich stron świata, a przewodniki rozpisują się na temat piękna miejscowego krajobrazu. Przekonaj się zatem na własnej skórze, jak smakuje Bajanchongor!

Z wizytą na południu

Bajanchongor położony jest tuż przy mongolsko – chińskiej granicy, dlatego często odwiedzany bywa nawet przez osoby nieplanujące wcześniej podróży do Mongolii. To, co zastają oni jednak po przyjeździe, przechodzi zazwyczaj ich największe wyobrażenia i powodowani ciekawością zostają tutaj na dłużej. Trudno się zresztą dziwić, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie atrakcje Bajanchongoru, zarówno te naturalne, jak i kulturowe. Po krótkim pobycie w stolicy, gdzie do odwiedzenia są dwa muzea – historyczno-etnograficzne oraz przyrodnicze, oba poświęcone specyfice tego regionu, warto byś zboczył nieco z miejskiego szlaku i udał się tam, gdzie panują zupełnie inne reguły.

Zwiedzając region Bajanchongor koniecznie wybierz się na wycieczkę wielbłądami po pustyni Gobi fot. pixabay
Zwiedzając region Bajanchongor koniecznie wybierz się na wycieczkę wielbłądami po pustyni Gobi fot. pixabay

W królestwie przyrody

Tym, co stanowi unikatowy charakter Bajanchongoru jest jego krajobraz. Na terenie całego ajmaku wyróżnić można zarówno tereny górzyste Khangai (północ), stepy (centrum) oraz pustynię Gobi (południe). Zwłaszcza to ostatnie miejsce jest przedmiotem licznych wycieczek czy eskapad. Gobi to bowiem największa pustynia w całej Azji i miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Osobliwą atrakcją jest oaza Ekhiin Gol ulokowana głęboko w południowej części pustyni. To miejsce, gdzie owoce i warzywa rosną w pełnej swobodzie, na podróżnych czeka ukojenie, a przejażdżki na wielbłądach kończą swój bieg. Wiele firm oferuje swoje usługi w zakresie zwiedzania pustyni Gobi więc dobrze, abyś przed wyborem porównał szczegółowo wszystkie oferty.

Naskalne malowidła

Międzynarodowy rozgłos przyniosły Bajanchongorowi jednak pewne naskalne malowidła w grocie Tsagaan Agui. Datowane są one na przeszło 3000 lat przed naszą erą i przedstawiają przykłady religijnych praktyk mieszkańców epoki kamienia. Tereny te były prawdopodobnie domem nie tylko pierwszych buddystów, ale i wcześniej istniejących bóstw animistycznych. Mimo olbrzymiej popularności miejsce to wciąż posiada kameralną i spokojną atmosferę. Więc w pełnej swobodnie możesz zwiedzić wnętrze jaskini i przenieść się myślami do czasów ich powstania.

Jeśli masz zamiar wyjechać z Chin do Mongolii na kilka dni i później znów wrócić do Chin, musisz wyrobić sobie chińską wizę turystyczną dwukrotnego wjazdu! Do Mongolii wiza już ci nie będzie potrzebna. Od jakiegoś czasu obowiązek wizowy został tu zniesiony. Ale nie znaczy to, że powinieneś zapomnieć o ubezpieczeniu. Wiele przyrodniczych pozornie bezpiecznych atrakcji może okazać się dość niebezpieczne. Zawsze pamiętaj o ubezpieczeniu! Kilka złotych na dzień zapewni ci uzyskanie pomocy w każdej sytuacji. Przykładowy kalkulator ubezpieczeniowy znajdziesz na stronie partnera transsyberyjskiej – Aina Travel.

3 odpowiedzi

  1. Mongolia kojarzy się raczej z wycieczkami konnymi, a tu wielbłądy! A ten kontrast piasku z zieloną trwaą niesamowity, nic dziwnego że tyle osób tam zostaję na dłużej niż planuje :)

  2. Ojoj – ostatni akapit już nieaktualny! Wiza do Mongolii znowu jest wymagana :) Ale informacje o niej tez są na stroni Aina Travel.

  3. Jedno z moich małych marzeń, przejażdżka na Wielbłądzie. Pustynny klimat i malowidła na skałach to coś wyjątkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.