Bilety, FAN ID, wiza i transport na MŚ w Rosji 2018

Bilety, FAN ID, wiza i transport na MŚ w Rosji 2018
Oceń ten post

Bilety, FAN ID, wiza i transport na MŚ w Rosji 2018

Szykujesz się na wyjazd do Rosji? To wspaniale! W naszej nowej serii artykułów dzielimy się niezbędną wiedzą, potrzebną do pełnoprawnego i aktywnego uczestnictwa w rozgrywanych meczach. W dzisiejszym artykule prezentujemy informacje dotyczącą cen, organizacji biletów oraz transportu, wyrobienia FAN ID oraz wizy.

Bilety na mecze

Bilety na mecze można kupić tylko i wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony FIFA: https://www.fifa.com/worldcup/organisation/ticketing/index.html

Jak zdobyć bilet

Aby ubiegać się o bilet meczowy (a następnie o oficjalny numer zgłoszenia do biletu) należy:

 1. Złożyć wniosek o swój oficjalny identyfikator kibica, który pozwala na bezwizowy wjazd i wyjazd z Rosji.

 2. Wejść na stadion z dedykowanymi biletami meczowymi.

Już potem można cieszyć się bezpłatnymi podróżami między miastami, w których odbywają się rozgrywki, a także bezpłatnym transportem publicznym do i z meczów w konkretnych lokalizacjach.

W sprzedaży są dostępne następujące rodzaje biletów:

 • Bilety jednorazowe (na jeden mecz)

 • Team Specific Ticket Series – to bilet pozwalający na wzięcie udziału we wszystkich meczach grupowych wybranej drużyny

 • Conditional Supporter Ticket – to rodzaj biletu „warunkowego”, który pozwala we wzięciu udziału w meczach fazy pucharowej (czyli np. ćwierćfinału, półfinału, finału) w wypadku, kiedy wybrana przez ciebie drużyna awansuje do danej fazy

Wheelchair User („w”) – to bilet dla osób z niepełnosprawnością ruchową (osób poruszających się na wózku inwalidzkim); do tego biletu jest również drugi, bezpłatny dla osoby towarzyszącej/asystenta posiadacza biletu „W”

Każda osoba może ubiegać się o bilety dla maksymalnie 4 osób.

Ceny biletów

Ceny biletów są podane w dolarach amerykańskich i w rublach rosyjskich i podzielone na 4 kategorie.

 • Kategoria 1 – najdroższe miejsca z najlepszą widocznością. Ceny zaczynają się od 210$ na mecz grupowy do 1100$ za Finał.

 • Kategoria 2 – druga najdroższa po kategorii 1. Ceny zaczynają się od 165$ za mecze grupowe do 710$ za Finał.

 • Kategoria 3 – najtańsza kategoria biletowa. Ceny zaczynają się od 105$ za mecze grupowe do 455$ za Finał.

 • Kategoria 4 – najtańsza kategoria biletowa, ale dostępna jedynie dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Ceny biletów zaczynają się od 1280 rubli za mecze grupowe do 7040 rubli za Finał.

Powyższe ceny są podawane w przybliżeniu, ze względu na zmianę walut. Szczegółowe informacje dotyczące cen znajdziesz na oficjalnej stronie FIFA: http://www.fifa.com/worldcup/organisation/ticketing/ticket-prices.html

Poniżej przykładowy cennik biletów jednorazowych (ceny podane są w dolarach amerykańskich):

Po 3 kwietnia 2018 roku istnieje możliwość zakupienia biletów na mecze nie tylko poprzez oficjalną stronę FIFA, ale także w oficjalnych centrach FIFA, to jest FIFA World Cup Ticketing Centres (FWCTCs), które znajdują się w każdym z 11 miast goszczących w Rosji.

Pamiętaj, że wysłanie aplikacji o bilet nie gwarantuje, że ten bilet dostaniesz, ponieważ miejsca na stadionach są limitowane.

FAN ID

Po zdobyciu upragnionych biletów kolejnym krokiem powinno być uzyskanie FAN ID. Jest to oficjalny dokument wprowadzony na prośbę Federacji Rosyjskiej, w celu identyfikacji kibiców i wzmocnieniu bezpieczeństwa podczas Mistrzostw.

FAN ID to dokument kibica wydawany podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji w 2018 roku. Jest to kawałek zalaminowanego papieru ze zdjęciem oraz danymi osobowymi (imieniem i nazwiskiem) kibica. Stanowi obowiązkowy dokument dla każdej osoby, która chce wejść na mecze podczas Mistrzostw.

FAN ID, wraz z paszportem i biletem na mecz, jest wymaganym dokumentem dla osób, które chcą korzystać z darmowego transportu publicznego w Rosji podczas Mundialu.

Wyrobienie FAN ID niesie ze sobą też niebagatelne udogodnienie, jakim jest bezwizowy wjazd do Federacji Rosyjskiej.

Osoby podróżujące tranzytem przez Białoruś na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 do Rosji nie muszą ubiegać się o wizę pod warunkiem, że posiadają FAN ID oraz ubezpieczenie podróżne.

O FAN ID można aplikować dopiero po opłaceniu biletu/ów na mecze, czyli po otrzymaniu wiadomości e-mail z numerem biletu.

Ważną informacją jest to, że kibice, którzy nie będą mieszkać w hotelach, powinni pamiętać, że mają trzy dni na zameldowanie się w służbach migracyjnych. Jeśli tego nie zrobią, może grozić im deportacja.

Jakich dokumentów potrzebuję, by wyrobić FAN ID?

Aby wyrobić FAN ID, będzie ci potrzebny paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od wjazdu do Federacji Rosyjskiej oraz co najmniej jeden bilet na mecz podczas Mistrzostw. Jeśli wciąż nie otrzymałeś biletu/ów, przy wyrabianiu FAN ID wystarczy podać numer biletu, który dostałeś w e-mailu potwierdzającym jego zakup.

Gdzie mogę wyrobić FAN ID?

FAN ID można wyrobić tylko poprzez oficjalną stronę: www.fan-id.ru

Podczas wypełniania formularza aplikacyjnego będziesz musiał podać poniższe informacje:

 1. Dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć)
 2. Narodowość
 3. Dane dotyczące twojego paszportu (np. numer i datę ważności)
 4. Numer biletu na mecz w trakcie Mistrzostw
 5. Zdjęcie (na stronie znajdziesz wymagania dotyczące zdjęcia kibica)
 6. Numer telefonu
 7. Adres e-mail
 8. Adres, na który ma być dostarczony FAN ID

FAN ID może być również wysłany do jednego z oficjalnych centrów odbioru FAN ID VFS Global Visa Application Centres w twoim kraju. Wypełniając formularz podczas ubiegania się o FAN ID, możesz wtenczas wybrać opcję, że chcesz odebrać dokument w jednym z centrów wizowych. Aby odebrać FAN ID, będziesz musiał okazać dokument tożsamości.

Weryfikacja aplikacji o FAN ID trwa do 72 godzin. Jeśli zaznaczyłeś opcję, że chcesz, by FAN ID został wysłany na adres poza Rosją, możesz czekać na przesyłkę do około 30 dni. W Rosji zajmie to około 6-9 dni kalendarzowych. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz odebrać FAN ID w Rosji, będziesz musiał posiadać wizę do tego kraju. Bez FAN ID nie możesz wjechać do Rosji bezwizowo!

Jeśli zamierzasz pojechać na Mistrzostwa ze swoim dzieckiem, pamiętaj, że ono też potrzebuje FAN ID. Dodatkowo, jeśli dotyczy to dzieci poniżej 14 roku życia, będziesz potrzebować przy aplikacji również akt urodzenia dziecka.

Kiedy będzie potrzebne FAN ID?

Będziesz musiał go pokazać wraz z paszportem i ważnymi biletami na mecze:

 1. Podczas wjazdu do Federacji Rosyjskiej w czasie, kiedy nie trzeba posiadać wizy.
 2. Aby wejść na stadiony, gdzie będą odbywały się mecze.
 3. Aby podróżować między miastami goszczącymi pociągami przeznaczonymi dla kibiców.
 4. Aby korzystać z darmowego transportu publicznego, uruchomionego specjalnie na czas trwania Mistrzostw.

Więcej informacji znajdziesz na:

http://www.vfsglobal.com/fan-id/

WIZA do Rosji

Zwykle wjazd do Federacji Rosyjskiej jest możliwy na podstawie ważnej wizy. Jest jednak dobra wiadomość dla miłośników futbolu. Otóż z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku wiza nie będzie potrzebna osobom, które spełnią odpowiednie kryteria. A mianowicie posiadają:

 1. FAN ID
 2. Ważny bilet na mecz (mecze) albo wydruk z potwierdzeniem kupna lub potwierdzenie w formie e-maila wysłanego przez FIFA, w którym znajduje się informacja potwierdzająca zakup biletu
 3. Paszport ważny co najmniej jeszcze przez 6 miesięcy od przyjazdu do Rosji

Kiedy można wjechać do Rosji bez wizy?

Bez wizy możesz wjechać do Rosji w okresie od 4 czerwca 2018 roku (czyli 10 dni przed meczem otwarcia Mistrzostwa) do 15 lipca 2018 roku (czyli podczas meczu finałowego). Jeżeli planujesz wtenczas wjechać do Rosji bez wizy, pamiętaj, że musisz opuścić Federację do 25 lipca 2018 roku (czyli do 10 dni po meczu finałowym).

Jeżeli planujesz przyjazd do Rosji przed 4 czerwca i wyjazd po 25 lipca, pamiętaj, że wiza będzie ci potrzebna.

Co jeśli nie posiadam FAN ID ani biletu na mecz?

Jeśli nie udało ci się zdobyć biletu na mecz, a co za tym idzie nie otrzymasz FAN ID, to jeszcze nie koniec świata. Zawsze możesz poczuć mistrzowską atmosferę, łącząc podróż turystyczną z oglądaniem meczy w strefach kibica lub w rosyjskich pubach. Jak to zrobić?

Po prostu wjechać do Rosji na dotychczasowych warunkach. A więc potrzebujesz standardowej wizy turystycznej. Oczywiście wizę możesz wyrobić sam, ale możesz też skorzystać z pomocy naszego partnera wizowego Aina Travel (link: https://www.aina.pl/wizy/wiza-do-rosji.html).

Co do transportu kolejowego, to bilety na pociągi w Rosji możesz zakupić na naszej stronie: transsyberyjska.pl (link: https://www.transsyberysjka.pl/).

Po wjechaniu do Rosji na podstawie wizy będziesz musiał się zarejestrować w przeciągu 24 godzin w jednym z 11 miast-gospodarzy, czyli w Moskwie, Petersburgu, Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Samarze, Sarańsku, Soczi, Niżnym Nowogrodzie, Rostowie albo w Wołgogradzie. Jeżeli tego nie zrobisz w odpowiednim czasie, możesz zostać ukarany mandatem bądź deportowany z Rosji.

Zarejestrować się możesz na przykład w hotelu/hostelu, w którym masz zakwaterowanie.

Transport

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku odbędą się na 12 stadionach w 11 rosyjskich miastach. Rosja to największy kraj świata, dlatego podróżowanie między miastami-gospodarzami może być uciążliwe. Aby zapewnić kibicom więcej komfortu, władze rosyjskie uruchomią darmowe pociągi jeżdżące na trasach pomiędzy miastami-gospodarzami, a także darmowy transport publiczny w tych miastach w dniach, w których odbywać się będą mecze.

Co zrobić, by korzystać z darmowego transportu podczas Mistrzostw?

Aby korzystać z darmowego transportu, będziesz potrzebować:

 1. Ważny bilet/bilety na mecze w miastach, między którymi chcesz podróżować.
 2. Ważny FAN ID.

Pamiętaj, by miejscówki w darmowych pociągach zarezerwować wcześniej. Koleje Rosyjskie uruchomią na czas Mistrzostw około 500 darmowych pociągów, ale miejsca będą limitowane!

Jak zarezerwować miejscówkę w darmowym pociągu?

Aby zarezerwować miejsce w darmowym pociągu, musisz wejść na oficjalną stronę darmowych biletów pociągowych podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej: https://tickets.transport2018.com/free-train/schedule

Zakładki na stronie są w języku: rosyjskim, angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

Jeżeli wybierzesz język angielski, w prawym górnym rogu kliknij na zakładkę „Sign Up”, gdzie będziesz proszony o podanie swojego e-maila i hasła, za pomocą którego będziesz się logować na tej stronie. Następnie na podany przez ciebie adres e-mailowy dostaniesz wiadomość z potwierdzeniem utworzenia konta. Link z potwierdzeniem będzie w języku rosyjskim, ale na pewno zorientujesz się, gdzie masz kliknąć, by potwierdzić utworzenie konta.

Kiedy już utworzenie twojego konta będzie potwierdzone, wróć na powyższą stronę internetową.

Na dole strony znajdziesz rozpiskę meczy w miastach-gospodarzach. Tam wybierz dzień, w którym odbywać się będzie mecz, na który masz bilet. Po kliknięciu rozwiną się opcje na darmowe bilety pociągowe – przed i po danym meczu. Podczas rezerwacji biletu pociągowego będziesz proszony o podanie numeru FAN ID oraz numeru biletu na dany mecz. Będziesz również proszony o podanie obywatelstwa. Jeżeli nie masz obywatelstwa rosyjskiego, wybierz opcję: „Foreign Document” w polu „Document Name”.

Przed wejściem do darmowego pociągu będziesz proszony o okazanie paszportu, FAN ID oraz biletu na mecz. Darmowe miejscówki znajdują się w drugiej klasie pociągów. Druga klasa składa się z dziewięciu przedziałów po 4 miejsca (kuszetki) w każdym.

Na trasie Moskwa – Niżny Nowogród będzie jeździł specjalny pociąg Lastochka. To nowoczesny pociąg z samymi miejscami siedzącymi, klimatyzacją oraz innymi udogodnieniami. Trasę pomiędzy dwoma powyższymi miastami pociąg pokonuje w 4 godziny.

Transport publiczny w miastach goszczących

W dni meczów w miastach-gospodarzach transport publiczny będzie dla kibiców darmowy. Pamiętaj, że za darmo będziesz mógł jeździć jedynie na wyznaczonych trasach, chociaż w Moskwie i Petersburgu darmowe będzie również metro na wszystkich liniach w dniach, w których odbywać się będą mecze.

Aby korzystać z publicznego transportu w miastach goszczących, będziesz potrzebować:

 1. FAN ID, który należy pokazać kierowcy
 2. Bilet na mecz w danym dniu w mieście, w którym zamierzasz korzystać z darmowego transportu. Jeśli na przykład w danym dniu masz bilet na mecz w Kazaniu, a znajdujesz się aktualnie w Moskwie, to nie możesz korzystać z darmowego transportu w stolicy Rosji.


To nie wszystko! Już za niedługo kolejny artykuł z naszej mistrzowskiej serii.

More to explorer

kungurska-jaskinia-lodowa

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu4.5 (90%) 4 votes Na trasie Kolei Transsyberyjskiej mijamy nie tylko miasta, ale również ciekawe miejsca.

5 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *