Brześć – miasto na styku Białorusi i Polski

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Historia Polski oraz naszych wschodnich sąsiadów od zawsze splatały się ze sobą i do dziś odnaleźć można miejsca, które były świadkami dawnego współistnienia. Jednym z takich miast jest białoruski Brześć, dawna pograniczna twierdza.

Brześć – miasto o wielu twarzach

Brześć, to jedno z większych miast Białorusi położone zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Niegdyś była to stolica Polesia, ważnej historycznej oraz geograficznej krainy, obecnie jest ośrodkiem przemysłu i handlu łączącym Europę Wschodnią z Centralną. Co najbardziej zaskoczy cię w Brześciu? Zapewne ilość zabudowań i przykładów polskiej przeszłości, które do dziś służą mieszkańcom miasta. Wybierz się zatem na spacer szlakiem najpiękniejszych brzeskich zabytków i odkryj opowieści kryjące się za ich fasadami.

Za niekwestionowaną wizytówkę Brześcia można uznać twierdzę pochodzącą z pierwszej połowy XIX wieku. Rosjanie wybudowali ją na miejscu dawnego zamku – twierdzy brzeskiej, o długiej i przewrotnej historii. Drewniane fortyfikacje były wznoszone w tym miejscu już od początku istnienia plemion słowiańskich, a sam zamek święcił swoje triumfy na przełomie XV i XVI wieku. Pozostałości po nim usunięto wraz z koniecznością budowy nowej, piętrowej cytadeli, którą możesz zwiedzać po dzień dzisiejszy.

W poszukiwaniu utraconych skarbów

Innymi ważnymi punktami w Brześciu są pozostałości klasztorne, jedne w lepszym, inne w nieco gorszym stanie. Najstarszą świątynią, z której pozostały już same ruiny, jest Klasztor Bernardynek. Innym miejscem religijnym wartym Twojej uwagi jest XIX-wieczny Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Po intensywnym zwiedzaniu miasta udaj się na krótki odpoczynek połączony z tradycyjnym białoruskim obiadem nad brzegiem rzeki Bug, która przepływa w okolicach miasta. Wieczorem możesz wybrać się także na jeden z okolicznych cmentarzy, gdzie pochowani są wszyscy zasłużeni dla Brześcia mieszkańcy, tak Polacy, jak i przedstawiciele innych narodowości.

Dworzec kolejowy w Brześciu fot. wikimedia.org
Dworzec kolejowy w Brześciu fot. wikimedia.org

Wyruszając w sentymentalną podróż na Białoruś koniecznie postaraj się o uzyskanie wizy zezwalającej na wjazd do kraju. Istnieje wiele wariantów wiz turystycznych, uzależnionych od długości i celu Twojej podróży np. tranzytowe, turystyczne, prywatne. Jeśli nie lubisz sam biegać z papierami, złóż zapytanie na naszej stronie transsyberyjska.pl lub wejdź na stronę Aina Travel (aina.pl) z wizami na Białoruś. Zarówno u nas jak i na stronie naszego partnera zakupisz wymagane ubezpieczenie na czas ważności wizy. W ten sposób wszystkie formalności związane z wizą załatwisz w jednym miejscu, a sam będziesz mógł przystąpić do planowania trasy wycieczki na Białoruś.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego fot. wikimedia.org
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego fot. wikimedia.org

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.