Czyta – przystanek na trasie Kolei Transsyberyjskiej

Czyta – przystanek na trasie Kolei Transsyberyjskiej
5 (100%) 1 vote

6000 kilometrów od Moskwy, pośród chłodu i pustki Syberii, położone jest miasto Czyta, stolica Kraju Zabajkalskiego, jeden z przystanków na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Czy jest się czego spodziewać po tak odludnym i dalekim regionie? Polecamy przeczytać krótki przewodnik po mieście.

Historię istnienia Czyty należy podzielić na trzy etapy. Pierwszy to czasy do połowy XIX wieku, kiedy niewielka osada zamieszkiwana była głównie przez plemiona mongolskie i tureckie, z niewielkimi wpływami chińskimi, głównie za sprawą kupców oferujących swoje towary. Ta względnie pokojowa koegzystencja został przerwana około roku 1825, kiedy do Czyta stała się miejscem zsyłki dla kilkudziesięciu więźniów politycznych, tzw. dekabrystów. Byli to przedstawiciele wyższych klas rosyjskich, którzy w grudniu 1825 roku wystąpili zbrojnie przeciwko carowi Mikołajowi I Romanowowi. Zostali oni jednak szybko pokonani przez odziały carskiej gwardii, a konsekwencją nieposłuszeństwa było wywiezienie ich na daleką Syberię. W ten sposób grupa dobrze wykształconych i obytych w świecie arystokratów trafiła do Czyty, co ostatecznie miało pozytywny wpływ na rozwój miasta. Obecnie, można zwiedzić tam Muzeum Dekabrystów, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.

Kamienice, Czyta fot. wikimedia.org

Kamienice, Czyta fot. wikimedia.org

W XX wieku Czyta przechodziła kolejno spod panowania carskiej Rosji, pod władzę Japonii, by ostatecznie wrócić w skład ZSRR. W tym okresie odnotowano również wzmożoną imigrację Tatarów, których kusił potencjał handlowy tego miejsca. Wraz z ich przybyciem zmienił się nieco krajobraz Czyty, zaczęły powstawać muzułmańskie meczety, nieco innego kształtu nabrała architektura oraz ogólna atmosfera miejsca. Do dziś można podziwiać pozostałości wpływów tatarskich, które w sposób naturalny ustąpiły około roku 1930, wraz z blokadą miasta nałożoną przez Sowietów, a wynikającą z bliskiego sąsiedztwa z Chinami. Po tym okresie nastąpiła kolejna ważna dla miasta imigracja, czyli japońscy zakładnicy wojenni, którzy podobnie jak Tatarzy, pozostawili po sobie przykłady architektury i sztuki dalekiego wschodu.

Dworzec Szumowych fot. wikimedia.org

Dworzec Szumowych fot. wikimedia.org

Współcześnie, Czyta znana jest przede wszystkim jako jeden z przystanków Kolei Transsyberyjskiej w drodze do Władywostoku. Zatrzymujący się tutaj turyści zdecydowanie powinni poświęcić kilka chwil na spacer po mieście i refleksję nad jego wielokulturową i dość ciężką historią. Bogatsi o te doświadczenia mogą następnie kontynuować swoją podróż na wschód Rosji, Chin lub Mongolii.

__

More to explorer

kungurska-jaskinia-lodowa

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu4.5 (90%) 4 votes Na trasie Kolei Transsyberyjskiej mijamy nie tylko miasta, ale również ciekawe miejsca.

2 komentarze

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *