Dolina Tunkińska – podróż do serca Buriacji

Dolina Tunkińska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nad pięknem rosyjskiej przyrody i krajobrazów rozpływało się już wielu podróżników. Faktycznie jest to kraj mogący poszczycić się jednymi z najlepszych okazów zarówno fauny, jak i flory. Tak samo ciekawa i różnorodna jest ludność zamieszkująca Rosję – prawdziwa mieszanka kultur, narodowości i języków. Dziś zapraszamy do Buriacji, turystycznej perełki na zachód od Bajkału.

Wycieczka do Buriacji – co zobaczyć?

Dolina Tunkińska położona jest w Republice Buriackiej, w południowej części Rosji. Tak naprawdę jest ona jednak rozległą, 200 kilometrową, kotliną z każdej strony ograniczoną przez wysokie pasma gór. To przede wszystkim im zawdzięcza ona swój urok. Grzbiety Tunkińskich Golców górują nad osadami, stanowiąc świetne miejsce na kilkudniowy wypad trekkingowy. Dostępne tam szlaki oferują coś dla mniej zaawansowanych piechurów, jak i dla silnie zmotywowanych poszukiwaczy przygód. Jedni i drudzy zdecydowanie nie zawiodą tam swoich oczekiwań! Można się udać na wielodniowe wędrówki, albo tylko lekkie przechadzki.

Niezwykłe wulkany

Dodatkową atrakcją doliny są nieczynne już wulkany, które można podziwiać w okolicach Arszanu i Tunki. Do tego oczywiście wszechobecne strumyki, jeziorka, a także względna bliskość Bajkału stanowić mogą o sukcesie wypoczynku w Buriacji. W miejscowości Niłowa Pustelnia możesz cieszyć się gorącymi źródłami, które wybijają tam już od XIX wieku. Biały Jar zaś to prawdziwy raj dla przyrodników, ze względu na występujące tam skamieliny fauny i flory, typowej dla tego regionu. Najlepszym okresem na wyprawę do Doliny Tunkińskiej jest wiosna, kiedy przyroda budzi się do życia, temperatury nie skaczą jeszcze bardzo wysoko, a i ruch turystyczny jest mniejszy.

Dolina Tunkińska fot. wikimedia.org
Dolina Tunkińska fot. wikimedia.org

Buriacja – transport

Nie napotkasz tam również wielu mieszkańców, gdyż całą dolina liczy sobie około 35 wsi, zamieszkałych przez 25.000 osób. Z jednej strony, może być to wymarzone miejsce do relaksu i chwilowej ucieczki, ale z długiej wpływa, na przykład, na małą częstotliwość kursowania autobusów, czy pociągów. Najlepiej zatem zorganizować sobie wcześniej własny transport i odkrywać uroki Doliny Tunkińskiej na własną rękę.

Buriaci – zwyczaje, narodowość

Mieszkańcami tego regionu są Buriaci, podobno potomkowie samego Czyngis-chana. Faktycznie jest to ludność pochodzenia mongolskiego, charakteryzująca się odrębnością językową i kulturową. Warto poświęcić chwilę na zgłębienie tajników tej fascynującej grupy. Buriaci są szczególnie znani ze swoich wierzeń, szamanizmu i lamaizmu, czyli odmiany buddyzmu. Uwagę przyciągają także ich względnie egzotyczne stroje i drewniane budownictwo, które techniką sięga wielu wieków wstecz.

Źródła:

jeziorobajkal.pl/

5 odpowiedzi

  1. Wspaniałe widoki, jest możliwe wynajęcie auta w Rosji? Odległości i częstotliwość kursowania pociągów powodują, że te 30 dni to tak mało :(

  2. Ja byłam w Dolinie Tunkijskiej we wrześniu. Było wspaniale! Trafiła nam się świetna, ciepła i bezdeszczowa pogoda. Wybraliśmy się na najwyższy szczyt Sajanów Munku Sardyk a następnie na źródła wody radonowej położone daleko w górach. Dolina Tunkijska jesienią wyglądała fenomenalnie, wspaniałe kolory, mnóstwo barw! Polecam!

  3. Wulkany, stara wieś, potomkowie Czyngis-chana? Czy można chcieć więcej? Ciekawe czy rzeczywiście mają w sobie choć trochę z krwi tegoż władcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.