Guś-Chrustalnyj – Szlak Złotego Pierścienia

Sobór w Gusiu Chrustalnym fot. wikimedia.org
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wycieczka do miejscowości Guś–Chrustalnyj będzie nie tylko dobrą okazją do zwiedzenia kolejnego punktu na Szlaku Złotego Pierścienia, ale i wspaniałym punktem do zakupu oryginalnych pamiątek prosto z serca Rosji.

Guś–Chrustalnyj to kolejna niewielka miejscowość o dość krótkim, w porównaniu do swoich sąsiadów, rodowodzie. Została założona bowiem dopiero w XVIII wieku, prawdopodobnie w czasach panowania cara Piotra I Wielkiego. Położona w niewielkiej odległości od Moskwy osada w niedługim czasie stała się ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Wszystko to za sprawą uruchomionej tam fabryki kryształów. W ten właśnie sposób Guś–Chrustalnyj stał się znaczącym miejscem na handlowej mapie Imperium Rosyjskiego.

Sobór w Gusiu Chrustalnym fot. wikimedia.org
Sobór w Gusiu Chrustalnym fot. wikimedia.org

Sama nazwa „Guś–Chrustalnyj” zdradza już co nieco z charakteru tego miasteczka. Słowo 'guś’ odnosić się może z jednej strony do gęsi, które licznie zamieszkiwały pobliskie tereny, ze względu na dogodne warunki – dużo terenów zielonych, bliskość rzeki. Inni badacze przypisują natomiast pochodzenie tej nazwy słowu 'goose’, które z kolei miało odnosić się do pewnego rodzaju butli, ogromnej karafki, służącej do przechowywania wina. Choć co do pierwszego członu nazwy nie ma jednoznacznego stanowiska, o tyle człon drugi – 'chrustalnyj’ – nie budzi tak wielu kontrowersji. Jest to przymiotnik dodany zaraz po tym, jak w mieście uruchomiono pierwszą fabrykę kryształów w roku 1756.

Guś–Chrustalnyj jest obecnie jednym z najważniejszych tego typu ośrodków w regionie. Tamtejsze wyroby skutecznie podbijają moskiewskie sklepy, a nawet zagraniczne rynki. Trudno się zresztą dziwić, bo produkowane tam zastawy, kieliszki czy wazony cechują się wyjątkową delikatnością i precyzją wykonania. Królowały nawet na stołach samych carów. Obecnie w budynku starej manufaktury otworzono muzeum, które udostępnia swe podwoje zwiedzającym niemal każdego dnia. Muzeum wygląda jak fabryka z czasów świetności. Oryginalny wystrój, maszyny i sprzęty, a także efekty pracy rzemieślników.

Innym powodem, dla którego warto odwiedzić Guś- Chrustalnyj jest jego dzika i niemal nienaruszona natura. Opodal miasta przepływa rzeka Guś, dopływ Oki. W tej okolicy możesz znaleźć również dwa interesujące budynki sakralne, czyli sobór św. Grzegorza z lat 1892-1903 i cerkiew św. Trójcy z kaplicą św. Barbary.

__

Źródła:

lonelyplanet.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.