Jurjew-Polskij – atrakcja na Szlaku Złotego Pierścienia

Sobór św. Jerzego, Jurjew-Polskij fot. wikimedia.org
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jurjew-Polskij to niewielkie miasteczko, które położone jest dokładnie w samym środku Szlaku Złotego Pierścienia. I nie jest to jedyny powód, dla którego warto byłoby wybrać się na te tereny. Ciekawa historia w tle sprawi, że nawet krótki pobyt może przerodzić się w niezapomnianą przygodę.

Jurjew-Polskij położony jest w obwodzie włodzimierskim, około 200 kilometrów od Moskwy. Są to tereny dość mało zróżnicowane geograficznie, gdzie przeważają raczej płaskie pola ciągnące się po horyzont. Stąd zresztą wzięła się sama nazwa miasta – jej drugi człon nawiązuje właśnie do słowa „pole” (choć w swoim brzmieniu przywodzi na myśl także słowo „Polska”). Biorąc więc pod uwagę położenie tego miasteczka, aż trudno wyobrazić sobie, po co wznoszono tutaj osadę już w czasach wczesnego średniowiecza? W okolicy brak jest bowiem jakichkolwiek naturalnych punktów ochronnych, tj: góry, rzeki etc. Jurjew-Polskij pełnił jednak bardzo istotną rolę w średniowiecznym życiu Rusi. Nie był wprawdzie fortecą strzegącą granic kraju, ale przez te tereny przechodziły jedne z najważniejszych szlaków handlowych, z Włodzimierza, Moskwy, Suzdala. Jurjew-Polskij pełnił zatem rolę bazy noclegowej, przystanku na trasie, dla kupców zmierzających ze swoimi towarami dalej na wschód.

Sobór św. Jerzego, Jurjew-Polskij fot. wikimedia.org
Sobór św. Jerzego, Jurjew-Polskij fot. wikimedia.org

Najważniejszą atrakcją Jurjewa-Polskijego jest sobór św. Jerzego. Jego pierwotna wersja powstała jeszcze w XII wieku, ale z biegiem lat i nadejściem wojen stopniowo zniknęła z powierzchni ziemi. Budynki, które ostały się do naszych czasów pochodzą z wieku XIII i przetrwały w niemal niezmienionej formie. Sobór wzniesiono klasycznie, na planie czworoboku, z centralnie usytuowaną kopułą i pięknymi malowidłami wewnątrz świątyni. Co ciekawe, sobór św. Jerzego jest ostatnią tego typu budowlą wzniesioną przed słynnym najazdem plemion mongolskich na tereny europejskie.

Kreml w Jurjewie-Polskim fot. wikimedia.org
Kreml w Jurjewie-Polskim
fot. wikimedia.org

Jurjew-Polskij to idealne miejsce na kilkugodzinną wycieczkę, dla osób udających się w okolice Włodzimierza. Mimo swojego centralnego położenia jest to dość trudno osiągalny punkt, jeśli chciałbyś korzystać z komunikacji publicznej. Bardzo niewiele autobusów i pociągów przejeżdża przez te tereny. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc posiadanie samochodu lub wypożyczenie go w którymkolwiek z większych miast w okolicy. Wtedy, odbyć możesz nie tylko podróżować do Jurjewa-Polskijego, ale i do wszystkich okolicznych wiosek, które przepełnione są ciekawą i intrygującą historią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.