Karakorum – dawna stolica mongolskiego imperium

karakorum-blog-transsyberyjska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Podczas podróży po Mongolii nie sposób pominąć jej środkowego regionu, czyli prowincji południowochangajskiej. To tutaj właśnie tętniło serce mongolskiego imperium, a stolica Karakorum oszałamiała swoim bogactwem.

Kraina historycznych wydarzeń

Ajmak południowochangajski znajduje się w centralnej części Mongolii i stanowi obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek do tego kraju. Stolicą prowincji jest miasto Karakorum, zwane „nowym” dla odróżnienia od dawnej stolicy imperium o tej samej nazwie. Ośmiotysięczne Karakorum, to miasteczko o przemysłowym charakterze, pełne starych fabryk i nieczynnych już kombinatów. Większość turystów przyjeżdża tutaj jednak w celu zwiedzenia najważniejszych mongolskich zabytków i traktuje Karakorum jako bardzo wygodna bazę wypadową.

pozostalosci-murow-w-dawnej-stolicy-imperium-karakorum-blog-transsyberyjska
Pozostałości murów w dawnej stolicy Imperium, Karakorum fot. wikimedia.org

Stolica imperium

Miejscem, które koniecznie musisz zwiedzić podczas mongolskiej wyprawy jest stara stolica Imperium – Karakorum. Założona została przez samego Czyngis-chana w 1220 roku na miejscu starej bazy wojskowej. Choć okres świetności tego miejsca trwał ledwie 30 lat, to w tak niewielkim czasie udało się wybudować tutaj kilka okazałych budowli, na czele z pałacem chana oraz przyległymi do niego dworkami najwyższych dostojników. Wszystko utrzymane było w typowym stylu środkwoazjatyckim, a pozostałości po dawnej świetności stolicy oglądać możesz po dzień dzisiejszy. W średniowieczu miasto słynęło z wysokiej jakości rzemiosła i tradycję tę kontynuują do dziś lokalni wytwórcy. Takie typowe mongolskie wyroby to bardzo dobra pamiątka.

Ocalały klasztor

Po odwiedzinach w starej stolicy Imperium Mongolskiego koniecznie udaj się do najważniejszego klasztoru w kraju, czyli Erdenedzuu chijd. Jest to najstarsza świątynia lamajska w Mongolii, którą wznoszono na przestrzeni trzech wieków. Początkowo w jej skład wchodziły trzy budynki sakralne, zaś z końcem wieku XVII ich liczba zwiększyła się aż do 62. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennym zdobieniem i architekturą, zaś wszystkie razem nawiązują do najlepszych czasów w mongolskiej sztuce zdobniczej. Klasztor w Karakorum był jednym z niewielu, które zostały niemal nienaruszone podczas wielkiego niszczenia świątyń przez komunistów w latach 30. XX wieku. Do naszych czasów zachowały się jednak tylko 3 spośród wszystkich świątyń, mauzoleum chana Abataja oraz olbrzymi mur otaczający cały teren tego kompleksu.

karakorum-blog-transsyberyjska
Karakorum fot. wikimedia.org

Najlepszy czas na odwiedzenie Mongolii, to okres od kwietnia do listopada, kiedy temperatury pozwalają na swobodne odkrywanie uroków tego kraju. Już od ponad roku, wiza do Mongolii nie jest wymagana, więc koszty wyjazdu będą niższe. Nie zapomnij jednak o ubezpieczeniu podróży, które, tak jak bilety na Kolej Transmongolską, zakupisz za pośrednictwem strony transsyberyjska.pl.

6 odpowiedzi

  1. Agnies piszesz, żeby pamiętać o wizie a w artykule pisze, że „Już od ponad roku, wiza do Mongolii nie jest wymagana, więc koszty wyjazdu będą niższe.” – czyżby wiza powróciła?

    1. Wojciech – z tego co wiem: 1 stycznia 2016 Mongolia przywrocila wizy dla Polakow. Do 30.06.2014 mozna bylo dostac wize na lotnisku, pomiedzy 1.07.2014 a 31.12.2015 obywatele UE nie potrzebowali do 30 dni wiz do Mongolii.
      Było tak, ze gdyby zniesienie wiz ożywiło ruch, to utrzymaliby zniesienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.