Kidieksza – atrakcja na Szlaku Złotego Pierścienia

Kidieksza – atrakcja na Szlaku Złotego Pierścienia
Oceń ten post

Niewielka wioska Kidieksza położona jest w sercu historycznej krainy nazywanej Rusią Włodzimierską. Z pozoru jest to mało interesujące miejsce, ale przez wieki swojego istnienia było świadkiem wielu wydarzeń i gościło największych władców ówczesnej Europy.

Wioska ta powstała prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku, o czym świadczą pozostałości z tego okresu oraz liczne wzmianki w historycznych dokumentach lokalnych. Jej założycielem był sam książę Jerzy Dołgoruki – wybitna postać tego regionu, uważana za założyciela nie tylko Kidiekszy, ale i samej Moskwy. Wioska została ulokowana w strategicznym miejscu, nad rzeką Nerl, 4 kilometry od stołecznego wówczas Suzdala. Miał służyć jako forteca, gród obronny, w trakcie jakichkolwiek najazdów nieprzyjaciół. Z tego względu wybudowano tu cały system murów, wież i baszt, których pozostałości, w bardzo skromnej formie, możemy podziwiać do dzisiaj. Jak podają legendy, Kidieksza była także jedną z ulubionych destynacji urlopowych kniazia Jerzego. Dobre położenie, w miarę rozwinięta infrastruktura i bogactwo okolicznych lasów powodowały, że cały dwór spędzał tu przynajmniej kilka miesięcy w roku.

Cerkiew Borysa i Gleba w Kidiekszy fot. wikimedia.org

Cerkiew Borysa i Gleba w Kidiekszy fot. wikimedia.org

Największą jednak atrakcją Kidiekszy jak i całej Rosji jest cerkiew św. Borysa i Gleba wzniesiona prawdopodobnie w połowie XII wieku. Dlaczego całej Rosji? Otóż jest to pierwszy kamienny budynek wzniesiony w tym państwie! Prawdopodobnie należał do większego kompleksu pałacowego kniazia Jerzego, jednak żadne inne budowle z tego okresu nie zachowały się do naszych czasów. Podobno władca postawił tę świątynię ku czci swoich młodszych synów, Borysa i Gleba. I choć ta hipoteza jest wciąż mono podważana, to jednak pewnym jest, że szczątki młodych kniaziów spoczywają nieopodal cerkwi. We wnętrzu dominuje styl wczesnoruski, ale podczas prac remontowych odkryto pozostałości po wcześniejszych dekoracjach, które pochodziły z czasów bizantyjskich. Tak właśnie Kidieksza stała się celem wycieczek miłośników sztuki, architektury i historii.

Chcąc zwiedzić wszystkie interesujące punkty Szlaku Złotego Pierścienia pamiętaj o konieczności posiadania wizy do Rosji. Dokument ten pozwoli Ci na swobodny wjazd na teren Republiki i poruszanie się po niej przez okres 30 dni. Do otrzymania rosyjskiej wizy konieczne jest także przedłożenie dodatkowego ubezpieczenia kosztów leczenia, opiewającego na kwotę 30.000 euro. Jego zakupu, jak i złożenia wniosku wizowego możesz dokonać za pośrednictwem strony www.aina.pl. Znajdziesz tam wszystkie informacje na temat wyjazdu, porady dotyczące procesu wizowania, znajdziesz odpowiedni hotel, czy też bilety lotnicze i kolejowe.

More to explorer

kungurska-jaskinia-lodowa

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu4.5 (90%) 4 votes Na trasie Kolei Transsyberyjskiej mijamy nie tylko miasta, ale również ciekawe miejsca.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *