Kolej Transsyberyjska – klasy podróżowania w Rosji

Wagony typu vip
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Przed zakupem biletów na Kolej Transsyberyjską należy przemyśleć, jaką klasą, a więc w jakim standardzie, chciałbyś podróżować. Do wyboru są 4 klasy podróżowania, które dziś opisuję poniżej.

Plackarta

To najbardziej podstawowy z wagonów. Dostępne są 54 miejsca siedzące w wagonie otwartym – bez przedziałów. Można też dokonać wyboru między miejscami przodem lub tyłem do kierunku jazdy, oraz na górze, bądź na dole wagonu. Najrozsądniejszą opcją będą miejsca na dole, prostopadłe do kierunku jazdy. Ma to tę dodatkową zaletę, że siedzenia dolne są wyposażone w skrzynię na bagaże, gdzie z łatwością można schować dwa plecaki. Zabierz ze sobą lampkę do czytania, jako, że światło bardzo często bywa wyłączane po 20:00. Zaletą takiego wagonu jest niewątpliwie cena, natomiast chcąc pokonać całą trasę, taka otwarta przestrzeń może nastręczać nieco problemów. Pościel nie jest wliczona w cenę.

Przed podróżą do Rosji – oprócz wizy, nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym. Kupisz je ze zniżką -10% na wszystkie polisy z kodem BLOGT10 na Gorilo.pl

wagony-typu-plackarta-transsyberyjska-pl
Wagony typu Plackarta

Kupe

Jest już klasą nieco wyższą, przede wszystkim dlatego, że znajdziemy tam oddzielne, zamykane przedziały, mieszące maksymalnie 4 osoby. Łóżka są tu szersze, pościel w cenie biletu, a na niektórych trasach dochodzi do tego także jedzenie, nawet 5 razy dziennie. Większość z pociągów nie jest jednak wyposażona w klimatyzację, co w przypadku podróży letniej może okazać się kłopotliwe. Klasa kupe to jednak dobry pomysł, gdy w trasę wybierasz się ze znajomymi. Odchodzi Ci wówczas stres związany, np.: z kradzieżą bagażu, a i zdecydowanie lepiej wyśpisz się w takich warunkach. W klasie kupe znajduje się 36 miejsc.

wagony-typu-kupe-transsyberyjska-pl
Wagony typu kupe

Lux

Klasa lux to już naprawdę wysoki standard podróży. Dwuosobowe przedziały, zamykane od środka i wyposażone w klimatyzację. Łóżka, jeszcze szersze niż w klasie kupe, można spokojnie złączyć więc i komfort wypoczynku znacznie wzrasta. W klasie lux pościel jest wliczona w cenę biletu i wymienia się ją podczas trwania podróży. Niekiedy bilet obejmuje także całodniowe wyżywienie. Ilość miejsc w tych wagonach to 16 więc lepiej zarezerwować je odpowiednio wcześnie, aby mieć pewność, że odbędziesz podróż w sposób bardzo komfortowy.

wagony-typu-lux-transsyberyjska-pl
Wagony typu lux

VIP

Najwyższy standard podróży osiągniesz wybierając miejsce w klasie vip. Mocno ograniczona ilość biletów – 8 na każdy skład – świadczy o tym, że podróż naprawdę odbędzie się bardzo luksusowo. Osobne przedziały, dwu- lub trzyosobowe, wyposażone są nie tylko w komfortowe i szerokie łóżka, ale także w prywatną łazienkę, telewizor czy świeże kwiaty. Do dyspozycji gości klasy vip jest oddzielny bar i restauracja, wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i zrobione z najwyższej jakości materiałów. Na taką przyjemność pozwolić mogą sobie tylko najbogatsi podróżnicy.

wagony-typu-vip-transsyberyjska-pl
Wagony typu vip

__

Źródła:

transsyberyjska.pl

8 odpowiedzi

  1. Chcąc przeżyć prawdziwą przygodę i zasmakować w rosyjskiej kulturze najlepiej wybrać wagon plackartnyj lub kupe. Mamy wtedy kontakt także z innymi współpasażerami co na pewno sprzyja integracji i pozwala poznać inną kulturę.

    1. Jest to podróż długa, ma sens tylko gdy jest jako tako wygodnie. Warto się wyspać, umyć też się trzeba. Płackarta odpada.
      Najlepsza byłaby klasa VIP lub lux żeby przypominało to Orient Express.

  2. A! I szczególnie polecam miejsca na dole – można wtedy schować cały swój bagaż do skrzyni i o nic nie trzeba się martwić, jest dostęp do stolika i wygodne siedzisko. Minus jest jednak taki, że w ciągu dnia z miejsca do siedzenia korzystają też Ci śpiący na górze a czasem inni zaproszeni współpasażerowie, także jeżeli będziesz chciał się zdrzemnąć albo wcześniej położyć spać, najpierw będziesz musiał pozbyć się gości ;)

  3. Jak jedzie się w dwie osoby to najlepiej wybrać jedno miejsce na górze i jedno na dole – zawsze jest wtedy i gdzie usiąść i gdzie się położyć :)

  4. Najlepiej byłoby pojechać każdą klasą. Wtedy każda kolejna podróż może wydawać się inna nawet na tej samej trasie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.