Koleje w Chinach

Koleje w Chinach
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeśli dotrzesz już Magistralą Transsyberyjską do Pekinu, a pociągów jeszcze nie będziesz mieć dość, koniecznie rozważ zwiedzanie Chin koleją. Tamtejszy transport kolejowy rozwija się z zawrotną prędkością. Poruszanie się po kraju pociągami umożliwia turystom zobaczenie miejsc, których trudno szukać w przewodnikach. A poza tym to też świetna okazja, żeby posmakować autentyczności, obserwując chińskich współpasażerów.

Sieć kolejowa Chin to ponad 125 tysięcy kilometrów, w tym koleje dużych prędkości to ponad 20 tysięcy! Sieć jest rozwinięta jednak nierównomiernie. Na wschodzie kraju siatka połączeń jest bardzo gęsta, a na zachodzie – w porównaniu – niemal znikoma. Pociągi są bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o standard. Poniżej znajdziesz garść informacji o tym, jak podróżować po Chinach koleją.

Klasy pociągów

Komfort podróży kolejami chińskimi może być bardzo różny, w zależności od klasy pociągu oraz trasy, na której jeździ. Toalety najczęściej są podobne do tych w starszych pociągach PKP, z tym, że mają dziurę w podłodze zamiast sedesu. W nowszych pociągach znajduje się sedes. Jeśli planujesz długą podróż, weź ze sobą papier toaletowy i żel antybakteryjny do używania bez wody. W chińskich pociągach są wyznaczone specjalne miejsca do palenia (w pociągach dużej prędkości palenie jest niedozwolone).

W Chinach są 4 podstawowe klasy pociągów:

soft sleeper (wagony z miejscami do spania z przedziałami 4-osobowymi, czasem 2-osobowymi)
hard sleeper (wagony sypialniane do spania z przedziałami 6-osobowymi; niezbyt wygodne)
soft seat (1. klasa z miejscami siedzącymi)
hard seat (2. klasa z miejscami siedzącymi)

Na biletach znajdują się również oznaczenia, które określają jakość i prędkość poszczególnych pociągów. I tak litery na biletach oznaczają:

Typ pociągu Cecha Prędkość maksymalna Dostępne klasy
Pociągi dużych prędkości
G Najszybszy i najlepszy 350 km/h Biznes, pierwsza i druga klasa
D Drugi najszybszy 250 km/h Biznes, pierwsza i druga klasa, soft sleeper
C Pomiędzy sąsiadującymi miastami 200 km/h Pierwsza i druga klasa
Zwykłe pociągi
Z Pośpieszny; zatrzymuje się tylko na największych stacjach 160 km/h soft sleeper / hard sleeper / hard seat
T ekspres 140 km/h soft sleeper / soft seat / hard sleeper / hard seat
K Szybki pociąg 120 km/h soft sleeper / soft seat / hard sleeper / hard seat

Pociągi G/D/C mają jedne z największych udogodnień kolejowych na świecie. Wszystkie te pociągi mają klimatyzację i obowiązuje w nich zakaz palenia. W każdym pociągu jest wagon restauracyjny, serwujący tradycyjne chińskie jedzenie. Miejsce na bagaż znajduje się ponad głowami oraz w korytarzach pomiędzy wagonami. Pociągi są wyposażone w gniazdka elektryczne i często mają WiFi.

Pociągi dużych prędkości mają 4 rodzaje klas: pierwszą, drugą, superior i biznes. Wszystkie siedzenia są ustawione naprzeciwko siebie. Nocne pociągi typu D mają miejsca typu soft sleepers.

Zwykłe pociągi, Z/T/K mają dużo mniej udogodnień, ale w większości są wyposażone w klimatyzację. Najmniej wygodna i uciążliwa podróż jest w wagonach hard seat – jest tam bardzo mało miejsca i bardzo dużo ludzi.

Siedzenia biznes są dostępne tylko w pociągach typu G. W tych pociągach wagony są przestronne, a miejsca bardzo wygodne.

Jeśli na bilecie nie ma powyższych liter, oznacza to, że pociąg ma niższy standard. Nie mają klimatyzacji, a także często się zatrzymuje.

Bilety

Bilety najlepiej kupować z dużym wyprzedzeniem, gdyż szybko się wyprzedają. Można to zrobić w kasach biletowych, a także poprzez odpowiednie strony internetowe. W niektórych hotelach/hostelach obsługa może kupić bilet za Ciebie za dodatkową opłatą. Do zakupu biletu będzie potrzebny ci paszport. Kasjerzy rzadko mówią po angielsku. Warto mieć ze sobą karteczkę z chińskimi nazwami miast, do których chcesz się udać. Zawsze też możesz zapytać nas o pomoc w zakupie biletów lub kupić je bezpośrednio na naszej stronie www.transsyberyjska.pl.

Bilety i siedzenia są zawsze numerowane.

Bagaż

W chińskich pociągach są ściśle określone limity bagażowe.

Bagaż podręczny:

Dziecko – 10 kg

Dorosły – 20 kg

Wielkość bagażu zależy od rodzaju pociągu.

Zwykłe pociągi: wymiar (długość + szerokość + głębokość) nie może przekraczać 160 cm. W pociągach dużej prędkości – 130 cm.

Za bagaż rejestrowany płaci się przy kupnie biletu.

Dworce kolejowe

Wiele chińskich miast ma kilka dworców kolejowych, dlatego przed podróżą dokładnie sprawdź, skąd odjeżdża Twój pociąg. Na dworcu należy zjawić się co najmniej godzinę przed odjazdem, ale w praktyce dobrze tam być nawet na 3 godziny wcześniej. Na dworcu obowiązuje odprawa (jak na lotnisku), kontrola bezpieczeństwa, bagażu itd. Po przejściu odprawy należy udać się do odpowiedniej poczekalni określonej na bilecie i tam czekać aż do sygnału od obsługi dworca, że można wsiadać do pociągu.

Najpiękniejsze trasy kolejowe w Chinach

Chengdu – Kunming (ponad 1000 km, 19 h; góry, klify, kaniony, długie mosty i rzeki południowych Chin)

Pekin – Szanghaj (1300 km, 5 h; Żółta Rzeka, pola uprawne, krajobrazy wiejskie)

Xi’an – Urumqi (2500 km, 30 h; Żółta Rzeka, forteca Jiayuguan, pustynia Gobi)

Dali – Lijiang (159 km, 2 h; jezioro Erhai, ośnieżone góry)

Hefei – Fuzhou (800 km, 4 h; Jangcy, pola ryżowe)

Xining – Lhasa (2000 km, 20 h; ośnieżone góry, jeziora)

Lhasa – Shigatze (250 km, 2 h; Kanion Brahmaputry, rzeka Lhasa)

Bardzo interesująca może być również podróż koleją do Hongkongu. Najszybciej można się tam dostać pociągiem bezpośrednim z Pekinu, Szanghaju lub Guangzhou. Szczególnie warto rozważyć podróż z Pekinu do Hongkongu najdłuższą na świecie linią kolei dużych prędkości, gdzie pociąg odcinek 2298 km pokonuje w niecałe 8 godzin!

Pociągi wycieczkowe

W Chinach sezonowo uruchamia się wiele pociągów wycieczkowych na najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo trasach. Bilety na te pociągi są bardzo drogie, ale warto rozważyć taki wydatek. Jedna z najpopularniejszych tras wycieczkowych to:

The Silk Road – z Moskwy do Pekinu przez Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan oraz kilka chińskich miasta, m.in. Lanzhou i Xi’an. W trakcie podróży pociąg zatrzymuje się w wielu atrakcyjnych turystycznie miejscach.

Z roku na rok trasy pociągów wycieczkowych mogą się zmieniać, mogą się pojawiać nowe pociągi, a stare trasy być likwidowane. Przed planowanie podróży należy więc dokładnie śledzić stronę: https://www.chinahighlights.com/

Więcej info:

https://www.chinahighlights.com/china-trains/

Marzysz o podróży pociągiem po Chinach? Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.