Kraina czuwających wulkanów – ajmak suchebatorski

Ajmak suchebatorski fot on ipernity.com by Wolfgang
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mongolia jest kojarzona z niepowtarzalną kulturą, która rozwinęła się na rozległych stepach, z Czyngis-chanem, życiem w jurtach i specyficzną kuchnią. Wartością naddaną, o której rzadko się wspomina, są walory naturalne Mongolii. Przede wszystkim ajmak suchebatorski odznacza się licznymi skarbami, o których możesz nie mieć pojecia…

Ajmak suchebatorski (mong. cүхбаатар аймаг) to jeden z 21 głównych regionów Mongolii. Znajduje się we wschodniej części Wyżyny Mongolskiej. Najłatwiej jest się tu dostać samolotem. W głównym mieście ajmaku Baruun-Urt znajduje się międzynarodowy port lotniczy.

Region przede wszystkim utrzymuje się z przemysłu wydobywczego. Na północ od stolicy ajmaku znajduje się wielka kopalnia cynku Tömörtiin Ovoo. Wydobywany metal jest transportowany poza Mongolię Koleją Transsyberyjską.

Wybuchowe zwiedzanie

Ajmak jest atrakcyjny dla turystów ze względu na znajdujące się tu liczne wulkany. Jest ich ponad 200! Z niektórych bucha ogień, niektóre są idealne do wędrówek, inne stanowią święte miejsce dla lokalnych społeczności. Na obszarze ajmaku suchebatorskiego możliwe jest uprawianie wspinaczki górskiej, a także zwiedzania na końskim grzbiecie ze względu na znajdujące się tu liczne wzniesienia.

Jednym z najciekawszych wzniesień jest masyw wulkaniczny Dariganga – to mieszanka piasków Gobi, równin, drzew, solnisk i jezior. Ten obszar, nazwany Parkiem Narodowym Dar’gang, od 2004 r. jest uznany za pomnik przyrody.

Przed nastaniem komunizmu, miasto Dariganga było centrum życia arystokracji, a otaczające je łąki należały do cesarza chińskiego. Tutaj również skupiała się dość duża społeczność złotników i kowali, którzy tworzyli niepowtarzalną, wytworną biżuterię dla pań dworu. Dziś można ją oglądać w Muzeum Narodowym w Ułan Bator.

Dariganga to jednak przede wszystkim święte wzgórza – jedno znajduje się w samym mieście, a drugie – Shiliin Bogd około 70 km poza nim.

Mongołowie wierzą, że dusza tego, który wejdzie o świecie na ten najwyższy szczyt regionu (1778 m), będzie oczyszczona. Choć w całej Mongolii jest popularne podróżowanie konno, to tutaj najlepszą opcją jest wypożyczenie jeepa. Można nim wjechać np. do połowy góry. Na szczycie czekają na ciebie wspaniałe widoki. A jeszcze lepiej, kiedy zdecydujesz się na kamping – wschód słońca nad kraterem, to jedno z najwspanialszych doświadczeń z mongolskiej wycieczki. No i możesz stąd pomachać w stronę Chin. :)

Bohaterowie twardzi jak kamień

Ajmak suchebatorski słynie z opowieści o bohaterach. W połowie drogi między Dariganga a Shiliin Bogd, znajduje się jeden z martwych wulkanów – Dari Ovoo, zwany również Altan Ovoo, który jest uważany za miejsce święte. Znajduje się tu kamienna figura siedzącego człowieka. To Tooroi Bandi – tutejszy Janosik, który kradł konie okupantom, Manchurianom i ukrywał je w górach.

Według tradycji, krater wulkanu mogą zwiedzać jedynie mężczyźni, chociaż dzisiejsza rzeczywistość staje się bardziej liberalna wobec kobiet :). Oprócz Tooroi Bandi znajdują się tu również inne kamienne posągi. Prawdopodobnie powstały jako grobowce (zwane „balbas”) wojowników.

Ajmak suchebatorski fot on ipernity.com by Wolfgang
Ajmak suchebatorski fot on ipernity.com by Wolfgang

Łabędzi raj

Oprócz wulkanów jest tu mnóstwo zbiorowisk wodnych: 20 jezior, ponad 200 strumieni i wiele świętych wód, jak np. Tal bulag, Ariin nuur, Rashaant, Ereen tolgoi, Dalai dulag… Wiele z nich to schronienie dla migrujących łabędzi.

Natomiast między Gobi a południowymi stepami Mongolii znajduje się piękne, słone jezioro Ganga (nazwa pochodzi od rzeki Ganges, która to miała być źródłem dla jeziora). To dom dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt, m.in. perkoza dwuczubowego, łabędzia krzykliwego oraz dla kazarki.

Nad jeziorami ajmaku suchebatorskiego można biwakować.

Łaziki górskie będą na pewno zainteresowani tutejszymi, imponującymi jaskiniami. Bazaltowa Taliin agui – największa w Mongolii – ma 200 metrów.

Gdzie się zatrzymać?

W samym mieście jest niewiele atrakcji turystycznych: Muzeum Ajmaku oraz klasztor lamajski. Miasto jest bardzo ważne, jeśli chodzi o podstawowe wymaganie rozwoju turystyki. To w Baruun-Urt można znaleźć zakwaterowanie. Znajduje się tutaj 12 hoteli: Tansag, Solo, Khoimor, Bilgekh, Sharga, Crystal, Ikh-Uul, Orgikh, Ganga, Baruun-Urt oraz Erdenzaan. Nie mają one jednak kategorii gwiazdkowych, specjalnych udogodnień dla pokoi VIP, bilardu, sauny, kortu, pubu, restauracji, itd. Większość pokoi nie ma własnej łazienki, tylko pokoje typu deluxe. Więc jeśli masz ochotę na przygodę w Mongolii… to pakuj plecak. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.