Mińsk – słoneczna strona miasta

Mińsk fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Białoruś, choć położona tak niedaleko od Polski, wciąż stanowi zagadkę dla większości rodzimych podróżników. Swoją przygodę w tym kraju najlepiej zacząć oczywiście od stolicy. Mińsk oferuje bowiem całą gamę turystycznych doznań.

Od świtu do zmierzchu

Historia Mińska rozpoczyna się jeszcze w czasach pierwszych słowiańskich władców, ale prawdziwy rozkwit, przeżył on w okresie wspólnych rządów polsko-litewskich. Przez wiele lat stanowił nie tylko stolicę regionu, ale i miejsce ważnych politycznych spotkań czy wzmożonego handlu między wschodem a zachodem. Po tej wielokulturowej i dynamicznej historii nie zachowało się jednak wiele, gdyż Mińsk został niemalże całkowicie zrównany z ziemią podczas walk II Wojny Światowej. Po tym czasie odbudowano go w myśl socjalistycznych założeń, czego konsekwencje obserwować możesz do dziś. Niech jednak nie zmyli cię ten pesymistyczny dla miasta scenariusz. Mińsk to stolica dużego kraju, w której, tak jak i w innych miejscach się wspaniale bawić.

Mińsk fot. pixabay
Mińsk fot. pixabay

Spacerem przez epoki

Zwiedzanie Mińska należy zacząć chyba od najstarszej zachowanej części miasta, czyli starówki. Jest to zespół kilkunastu budynków pochodzących głównie z połowy XIX wieku, a należących niegdyś do bogatych mińskich mieszczan. Spacerując po uliczkach starego miasta natkniesz się na kilka świątyń, z których najstarsza – dawna jezuicka katedra Najświętszej Maryi Panny – datowana jest na XVII wiek. Opuszczając już starówkę przeniesiesz się do zupełnie innego świata, w którym króluje „wielka płyta” i nie najlepiej pojęty funkcjonalizm. Socjalistyczne osiedla rozciągają się niemal wszędzie i poprzeplatane są jedynie budynkami użyteczności publicznej. Jeśli interesuje cię właśnie taki styl, to Mińsk będzie dobrym punktem do zebrania nowych doświadczeń.

Kościół św. Szymona i Heleny fot. pixabay
Kościół św. Szymona i Heleny fot. pixabay

Dzień nad wodą

Po intensywnym zwiedzaniu miasta dobrze jest odprężyć się nad brzegiem Świsłoczy, która daje ukojenie mieszkańcom miasta oraz turystom. Stanowi również świetny punkt wypadowy, z jej brzegów możesz podziwiać panoramę miasta, jak i po prostu przejść się na relaksujący spacer. Prawdziwym podróżniczym faworytem jest jednak kompleks Minskaje Mora, około 5 kilometrów od centrum stolicy. Jest tam specjalnie utworzona plaża, sztuczne jezioro, a na odwiedzających czekają: rowerki wodne, kajaki i małe łódki. Okoliczne stragany z jedzeniem serwują ponadto smakołyki białoruskiej kuchni, których skosztowania nie możesz pominąć podróżując do Mińska.

Jeśli interesuje cię podróż do Mińska to pamiętaj, że koniecznym dokumentem jest wiza na Białoruś. Uzyskasz ją za pośrednictwem naszego portalu transsyberyjska.pl. Wystarczy, że wypełnisz wniosek wizowy, a my zajmiemy się już całą resztą.

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.