Moskwa. Przystanek na trasie Kolei Transsyberyjskiej

Plac czerwony fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Moskwa to jedno z największych i najdynamiczniejszych miast na świecie. Rosyjska stolica w unikalny sposób łączy wielowiekową tradycję z nowoczesnością, a przez lata swojego istnienia była też świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Oto krótki przewodnik po tym ciekawym i zaskakującym mieście.

Początki istnienia Moskwy sięgają wczesnego średniowiecza. Już od XII wieku miasto to rosło w siłę i nabierało znaczenia politycznego stając się w końcu stolicą rosyjskiego imperium na wiele wieków. Nawet oddanie prymu Petersburgowi na około 200 lat nie zatarło śladów moskiewskiej dominacji w Rosji i w roku 1918 stolica powróciła do swojej pierwotnej lokalizacji. To wielowiekowe istnienie Moskwy i jej rola w dziejach świata znajdują odzwierciedlenie w architekturze i atmosferze miasta położonego nad rzeką o tej samej nazwie. Jeśli wybierasz się do Rosji, np. w podróż Koleją Transsyberyjską, nie sposób ominąć stolicy kraju – to właśnie w tym mieście początek bierze trasa tej historycznej kolei. Warto zawitać zatem do stolicy na kilka dni wcześniej, aby na spokojnie zwiedzić i zrozumieć Moskwę. A do zobaczenia jest naprawdę wiele.

Widok na rzekę Moskwę i Kreml fot. pixabay
Widok na rzekę Moskwę i Kreml fot. pixabay

Najwięcej turystów ciągnie na centralny Plac Czerwony, który stał się swoistą wizytówką miasta. To tam znajdziesz rosyjski Kreml, siedzibę carów, a obecnie prezydenta Rosji, cerkiew Wasyla Błogosławionego, rosyjski dom towarowy GUM oraz gigantyczne Mauzoleum Lenina – miejsce spoczynku przywódcy rewolucji październikowej. Inne niezwykle istotne punkty miasta to np.: Teatr Bolszoj – najstarszy i najlepszy teatr w Rosji, Patriarsze Prudy – skwer znany przede wszystkim z powieści „Mistrz i Małgorzata”, czy Łubianka – stalinowskie więzienie polityczne.

Plac czerwony fot. pixabay
Plac czerwony fot. pixabay

Miłośnicy sztuki zdecydowanie powinni zarezerwować choć jeden dzień na wizytę w Galerii Trietiakowskiej. Założone w XIX wieku muzeum gromadzi wszystkie najważniejsze dzieła rosyjskiej sztuki pięknej, z naciskiem na malarstwo. Znajdziesz tam prace takich autorów jak: Ilja Riepin, Andriej Rublow czy Iwan Szyszkin. Także miłośnicy literatury nie powinni być rozczarowani wizytą w Moskwie. Była ona bowiem tłem dla wielu powieści, jak i filmów, chociażby dla wspomnianego wcześniej „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa. Można więc urządzić sobie spacer śladami ulubionych bohaterów i w ten sposób poznać lepiej miasto i jego mieszkańców.

Bilety do Moskwy, wizę oraz ubezpieczenie podróżne możesz zakupić za pośrednictwem biura Aina Travel na stronie www.aina.pl.

__

Źródła:

moskwa.polska.ru

5 odpowiedzi

  1. W Moskwie wiele jest do zobaczenia a że to pierwszy przystanek na trasie kolei transsyberyjskiej warto zarezerwować sobie parę dni na zwiedzanie :)

  2. Rosja i Moskwa. Oj dużo się nasłuchałem i naoglądałem zdjęć od mojej przyjaciółki. Zdecydowanie warto. A jako, że to stolica to nie sądzę, żeby było miejsce na nudę.

  3. Konieczne te pieniądze? Takie wielkie miasto na pewno musi kryć w sobie przyjemność niewielkim kosztem wystarczy zapewne dobrze poszukać :) przy okazji zwiedzanie miasta, przechadzka po parku i oglądanie zabytków z zewnątrz to też frajda a nic nie kosztuje :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.