Niżny Nowogród – romantyczne miasto nad Oką i Wołgą

W Niżnym Nowogrodzie znajduje się wiele urokliwych zakątków. fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Niżny Nowogród – miasto Rurykowiczów, modelki Natalii Wodianowej i pisarza Maksyma Gorkiego. Znajduje się w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym, na 462 kilometrze trasy Kolei Transsyberyjskiej. Po sześciu godzinach jazdy warto wysiąść z pociągu i zatrzymać się w Niżnym Nowogrodzie na kilka dni. Jest tu co robić!

Niżny Nowogród (z ros. Нижний Новгород) to jedno z największych, najstarszych i najpiękniejszych miast Rosji. Powstało w 1221 roku jako gród obronny. W XIX wieku miasto stało się centrum handlowym Imperium Rosyjskiego. Do dziś jest nazywane portfelem Rosji. To nie tylko duży ośrodek gospodarczy, ale także piękne zabytki. Do najważniejszych można zaliczyć m.in.: Kreml z XVI wieku, Sobór Archangielski, Cerkiew Zaśnięcia i Arsenał.

Oko na Wołgę

W XX wieku w Niżnym Nowogrodzie rozwijał się przemysł samochodowy, choć warto zauważyć, że to nie tu powstała legendarna czarna wołga. ;) O Wołdze jednak należy wspomnieć. Miasto jest malowniczo położone nad tą rzeką, tuż u ujścia Oki. Ze znajdującego się nad nią mostu można zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na miejsce, gdzie łączą się nurty Wołgi i Oki. Niedaleko, na ulicy Wierchniewołżskajej stoją śliczne wille kupieckie z XIX wieku.

Na spacer wzdłuż rzeki warto poświęcić nieco więcej czasu. Kierując się na wschód można dojść do zespołu monastycznych budynków dawnego klasztoru Pieczorskiego ze wspaniałym soborem Wniebowstąpienia z 1632 roku, a także z czterema innymi cerkwiami: nadbramną Jefimija Suzdalskiego, św. Piotra, św. Pawła oraz Zaśnięcia Matki Bożej.

Niedaleko dworca rzecznego znajduje się cerkiew Narodzenia Chrystusa z 1719 roku oraz nieco dalej muzeum -domek Kaszyrnina. Kierując się na północ, można dojść do Kremla z lat 1500-1511. Jego mury sięgają aż dwunastu metrów wysokości! W kompleksie znajduje się piękna, kamienna, barokowa świątynia – sobór Michała Archanioła z 1631 roku. Miłośnicy sztuki będą zachwyceni muzeum sztuki, jakie zostało otwarte w dawnym pałacu gubernatorskim. Znajdują się tam znamienite ikony z XVIII wieku. Z innych niżnińskich muzeów warto też odwiedzić Muzeum Gorkiego. Maksym Gorki, jeden z najbardziej znanych rosyjskich pisarzy, był związany z miastem, tworzył literaturę uznaną później za wzór socrealizmu. Na cześć pisarza Niżny Nowogród otrzymał w 1932 roku nową nazwę: Gorki. Tradycyjna nazwa miasta została mu przywrócona w 1990 roku.

Miasto ciekawostek

Jeśli podczas podróży lubisz oglądać i zwiedzać nietypowe miejsca, w Niżnym Nowogrodzie nie będziesz się nudzić. W mieście znajduje się wiele pomników, w tym całkiem zabawnych, jak na przykład pomnik Śmiesznej Kozy przy ulicy Bolshaya Pokrovskaya. Natomiast niedaleko Muzeum Gorkiego stoi pomnik Czkałowa – sowieckiego lotnika, który jako pierwszy przeleciał samolotem na trasie Moskwa-Portland nad biegunem północnym. Zginął podczas oblatywania kremla…

W Niżnym Nowogrodzie znajduje się też plac z elementem polskiej historii. Jest to Plac Minina i Pożarskiego, nawiązujący do dramatu Wiktora Szkłowskiego o ludziach, stojących na czele walki Rosjan z polską magnaterią w XVII stuleciu.

Bardzo ciekawe jest Muzeum Starego Sprzęty znajdujące się niedaleko Śmiesznej Kozy, przy ulicy Bolshaya Pokrovskaya. Można tam zobaczyć stary sprzęt muzyczny i posłuchać z niego znajomych hitów. Niesamowite doświadczenie, jak muzyka potrafi się zmieniać w zależności od sprzętu, na jakim jest odtwarzana. Warto również przeznaczyć choćby pół dnia na park tematyczny Galileo, coś w rodzaju warszawskiego Centrum Kopernika. Eksperymentom i zabawie nie ma tam końca, trudno stamtąd wyjść!

Polecam również lokalne parki rekreacyjne: 1 Maja oraz Sormovskij. Warto tam spędzić trochę czasu, zwłaszcza latem.

Miasto dla obserwatorów i zakochanych

W Niżnym Nowogrodzie oprócz zabytków, jest wiele miejsc z piękną panoramą, zwłaszcza nad rzeką. Niedaleko Kremla warto zatrzymać się na Nadbrzeżu Fedorowskiego. To wspaniałe miejsce do obserwacji ludzi, jak i zachodu słońca. ;) Natomiast po promenadzie Wierchewolszkaja można przejechać się rowerem – są tam świetne ścieżki rowerowe. Sportowcom spodoba się też wspinaczka po schodach Chkalov prowadzących na górę z przepięknym widokiem na całe miasto.

Jeśli masz ochotę na wizytę w Niżnym Nowogrodzie, najlepszym pomysłem na dotarcie tam jest Kolej Transsyberyjska. Podróż możesz zorganizować za pomocą strony transsyberyjska.pl, gdzie możesz kupić bilety i zamówić wizy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.