Meldunek – to musisz wiedzieć przed wyjazdem do Rosji

rosja-flaga-blog-transsyberyjska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeśli marzy ci się podróż Koleją Transsyberyjską, nie zapomnij o formalnościach… Niestety nie tylko wjazd do Rosji wiąże się z formalnościami, również wyjazd z tego kraju obarczony jest pewnymi regulacjami. Chodzi oczywiście o kartę meldunkową. Po co jest potrzebna, jak ją uzupełnić i co grozi za jej brak? Wszystko opisze w tym wpisie.

Wymagana wiza do Rosji

Oczywiście, aby wjechać do Rosji, będzie ci potrzebna wiza. Pisałam już o tym kiedyś, więc zachęcam do powrotu do wpisu Wiza do Rosji – wszystko co musisz wiedzieć, aby uzyskać dokument,  natomiast poniżej opiszę jeszcze jedną wizę, wizę tranzytową przez Białoruś. Tymczasem wracam do głównego tematu tego wpisu – karty meldunkowej.

Ubezpieczenie turystyczne do Rosji

Jeśli jedziesz do Rosji lub Białorusi – nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu podróżnym. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dedykowany kod rabatowy -10%BLOGT10 – na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl. Kod rabatowy należy wpisać na ścieżce zakupowej.

Karta meldunkowa

Kiedy: Jeśli już zaplanowałeś podróż marzeń do Rosji, to na pewno będziesz w niej dłużej niż 7 dni roboczych. A to wiąże się już z dodatkowymi formalnościami. I tu będzie potrzebna karta meldunkowa. Jeśli w trakcie tych 7 pierwszych dni, zamierzasz spędzić maksymalnie 3 dni w kilku miejscowościach, powinieneś się zarejestrować w jednej z nich, ale nie później niż 7 dnia roboczego od momentu przekroczenia granicy.

Gdzie i za ile: Jeśli nocujesz w hotelach, to one mogą bezpłatnie dokonać niezbędnej rejestracji, jednak nie zapomnij tego sprawdzić! To nie jest ich obowiązek. Jeśli natomiast będziesz nocować w kwaterach prywatnych, hostelach, apartamentach lub schroniskach musisz udać się do miejscowego oddziału Służby Migracyjnej tzw. OVIR.  Opłata za meldunek wynosi ok. 100 rubli od osoby, a jeśli chcesz skorzystać z pomocy osób pracujących w wyżej wymienionych miejscach noclegowych, to przygotuj się nawet na opłatę 25 EUR od osoby.

Kary: Co jeśli mimo wszystko nie udało ci się dopełnić obowiązku meldunkowego? Grozi ci kara grzywny lub nawet wydalenie z kraju. Kara pieniężna nie powinna przekroczyć 50 EUR od osoby.

Dodatkowe informacje:

Meldunek a Kolej Transsyberyjska: Warto zachować wszelkie bilety kolejowe lub inne dowody na krótkoterminowe pobyty w różnych miejscowościach. W razie problemów z wyjazdem nale­ży je okazać i wyjaśnić, że z powodu częstego przemieszcza­nia się i związanych z tym krótkich pobytów w każdej miejscowości, rejestra­cja była nie­możliwa.

Meldunek a rosyjska wiza tranzytowa: Jeśli przez Rosję przejeżdżasz z wizą tranzytową, meldunek nie będzie konieczny, nawet jeśli zatrzymasz się na 1-2 noclegi po drodze.

Jadę przez Białoruś do Rosji, jakiej wizy potrzebuję?

Jeśli zamierzasz udać się do Rosji przez Białoruś np. pociągiem, będzie ci potrzebna tranzytowa wiza białoruska. Jest ona wydawana według wizy rosyjskiej. Co to znaczy? Że będzie ona ważna 2 dni przed wjazdem do Rosji i 2 dni po planowanym wyjeździe. Jej koszt to na dzień 08.06.2016 roku wynosi 10 EUR.

Dokument możesz uzyskać w konsulacie Białorusi lub poprzez biura podróży. Transsyberyjska.pl również pomaga w uzyskaniu wizy.:) A jakie dokumenty będą ci potrzebne?

 • Paszport ważny co najmniej 90 dni po dacie zakończenia podróży
 • Wypełniony wniosek wizowy
 • 1 x zdjęcie paszportowe (aktualne – maks. 6-miesięczne) – pobierz wymagania dot. zdjęcia
 • Obowiązkowe ubezpieczenie na czas ważności wizy (Signal Iduna, Axa, Europa)
 • Paszport z ważną wizą do Rosji

Nie zapominaj więc o karcie meldunkowej, w trakcie pobytu w Rosji, a na pewno nie będziesz miał żadnych problemów.

A może ty miałeś ciekawe przeżycia związane z meldowaniem się w Rosji? Koniecznie powiedz nam o tym w komentarzach. :)

6 odpowiedzi

  1. Tak czy siak wizę do Rosji będzie trzeba wyrobić, tylko na jej podstawie zostanie wydana wiza tranzytowa przez Białoruś, a czy do tej Rosji dotrzesz to już Twój problem :)

 1. poszukuje kilku osob chetnych na wyjazd do rosji – syberia moze mongolia ,oczywiscie koleja na syberie ,kilka dni w moskwie itd,Andrzej 505649946.mysle o roku 2017 wiosna ,moze udaloby sie spelnic mazenie nie tylko moje ,pozdrawiam

 2. Żadna karta meldunkowa nie jest potrzebna od 9 lat. Po co powielacie bzdury z naszego MSZ? Do Rosji jeżdżę od 20 lat co kilka miesiecy, czasem na miesiac. Zadnej karty nie trzeba miec, za to zrobią Wam ja i tak w kazdym hotelu. Uprzedzam pytanie, jesli spalem 30 dni w namiocie, karty nie miałem i na żadnej granicy o nią nikt nie pytał, a byłem na każdej z granic w Rosji

  1. Lukel, jakbyś czytał ze zrozumieniem, to zobaczyłbyś, że w artykule jest napisane, że hotel robi kartę meldunkową, tylko warto się upewnić (dla własnego spokoju), a po drugie, jak wyrobisz wizę turystyczną bez rezerwacji hotelowej? Nawet jak śpisz pod namiotem, to rezerwację hotelu musisz mieć. Jak Cię nie pytali, to spoko, ale jak zaczną, to co wtedy?

 3. czasem trzeba przyszykować się na kolejki, nawet jak jest się jedynym meldującym. pomoc (hotelu) nieoceniona:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.