O kulturze picia w Rosji! UWAGA! Jeśli nie masz 18 lat, nie czytaj tego artykułu!

Podczas toastu, podobnie jak w Polsce, mówi się „Na zdorovie!” fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Co kraj, to obyczaj. W Europie bywają różne zwyczaje dotyczące spożywanego alkoholu. Procentowym trunkom często towarzyszą stereotypy, które rozszerzają się na cały naród. Francja- wino. Niemcy- piwo. Rosja? No właśnie… tym razem napiszę coś o kulturze picia w Rosji!

W kulturach pozasłowiańskich istnieje przekonanie, że wspólni przodkowie Słowian umiłowali sobie wódkę, choć – istnieją liczne dane, które potwierdzają, że jeszcze nie tak dawno ich tradycyjnym trunkiem było – piwo, które pełniło istotną rolę w obrzędach weselnych. Przez całe stulecia najpopularniejszym napitkiem był również kwas chlebowy. Wódka, to dosyć późny wynalazek w Rosji. Spirytus dotarł tutaj pod koniec XV w. z Włoch. Jednak dopiero na przełomie XIX/XX w. w końcu opracowano recepturę robienia wódki, brał w tym udział sam… Dymitr Mendelejew. Tak, tak: ten od tablicy.

Napój narodowy

Rosja – kraj wielu sprzeczności, dziwny, wielkiej biedy i wielkiej literatury, zgubnych idei, baletu, terroru i etnicznej różnorodności. Lata studiów nie wystarczą, by zrozumieć rosyjską kulturę. Niektórzy jednak uważają, że by poznać rosyjską duszę, wystarczy dowiedzieć się, czym dla Rosjan jest wódka.

Ten wysokoprocentowy alkohol jest uważany przez Rosjan za trunek narodowy. Według Światowej Organizacji Zdrowia, roczne spożycie wódki w Rosji to niemal 16 litrów na głowę! Nic dziwnego, że niektórzy uważają, że zamiast krwi w rosyjskich żyłach płynie wódka.

Wszędzie na świecie piciu alkoholu towarzyszą różne zasady. Nie inaczej jest u Rosjan. Najważniejszą rzeczą na drodze do zrozumienia kultury picia wódki Rosjan jest to, że wódki przenigdy nie można pić bez powodu. Prawdopodobnie jest to związane z wysoką zawartością alkoholu w wódce, która inaczej niż wino we Francji, raczej nie może być pita codziennie do obiadu. Stąd Rosjanie muszą mieć specjalną okazję do picia, choć oczywiście okazję można zrobić zawsze. :) Najważniejsze okoliczności spożywania wódki to: wesela, pogrzeby, narodziny, sukcesy zawodowe, święta narodowe, religijne, lokalne, udane żniwa, zdane egzaminy, itd. itp.

Oprócz zasad, picie wódki wiąże się również z pewnymi rytuałami. Po pierwsze – nie wolno pić samemu. Pije się ze szklanek, do dna, nie dolewa się do kieliszków, w których jeszcze coś jest. Wódki się nie popija, a zagryza- np. ogórkiem, wędliną czy pierogami. Marka alkoholu nie jest tak ważna jak to, by wódka była dobrze schłodzona, czysta i bezzapachowa. Najpierw wypełnia się kieliszki innym, a na końcu sobie. Podczas toastu, podobnie jak w Polsce, mówi się „Na zdorovie!”.

W porównaniu z innymi narodami, Rosjanie wydają też najwięcej pieniędzy na alkohol. Odbija się to oczywiście na ich zdrowiu, a czasem życiu – co rusz słyszymy w wiadomościach o kolejnych osobach, które umarły z przedawkowania alkoholu. Paradoksalnie, wielu Rosjan jednak uważa, że wódka ma właściwości zdrowotne – może, według nich, pomóc na ból brzucha, zęba czy na przeziębienie.

Najbardziej znane na świecie marki rosyjskiej wódki to: Stolichnaya (powstała w 1901 r.) i Smirnoff (1860 r.). Jeśli wybierasz się w podróż Koleją Transsyberyjską, możesz spróbować wódki robionej na wodzie z syberyjskich źródeł: wódki Beluge.

Wódka robiona na wodzie z syberyjskich źródeł: wódka Beluge fot. pixabay
Wódka robiona na wodzie z syberyjskich źródeł: wódka Beluge fot. pixabay

Napoje chmielowe

Jeszcze do 2013 r. przeglądając w menu rosyjskiej restauracji strony z alkoholami  na próżno szukalibyście piwa. Dlaczego? Bo dotąd nie uważano go za napój alkoholowy! Mimo to, w Rosji w sklepach jest ich całkiem spory wybór. Warto nauczyć się choć kilku liter cyrylicy, by móc wybrać to, które będzie dla ciebie najodpowiedniejsze. Najbardziej popularne jest Klinskoye Svetloe (Клинское Светлое) – lager, który gasi pragnienie, i nie jest za gorzki. Z drugiej strony jest Nevskoe Imperial (Невское) – z silnym chmielowym akcentem, również lager. Znane na świecie piwo – Baltika No. 3 (Балтика) pochodzi z największego browaru we wschodniej Europie i jest zdobywcą wielu międzynarodowych nagród. Z rodzaju witbier najbardziej ceniona jest Sibirskaya Korona (Сибирская Корона Крепкое) o delikatnym smaku, uznawana za piwo „z klasą”. Z pilsnerów najpopularniejsze są: Yarpivo (Ярпиво) oraz Zhigulevskoye (Жигулевское). Początkowo może się wydawać to dziwne, ale z Rosji lepiej przywieźć właśnie piwo niż wódkę.

Podczas toastu, podobnie jak w Polsce, mówi się „Na zdorovie!” fot. pixabay
Podczas toastu, podobnie jak w Polsce, mówi się „Na zdorovie!” fot. pixabay

Winogronowo

Na południowych krańcach Rosji, nad Morzem Kaspijskim, Czarnym i Azowskim, klimat sprzyja produkcji wina. Przed Rewolucją Październikową wino piła właściwie tylko arystokracja, w czasach ZSRR natomiast Stalin promował wino jako napój godny człowieka sowieckiego. Obecnie w Rosji produkuje się całą gamę win. Za rodzimy gatunek wina uznaje się Krasnostop Zolotovsky. Popularne również są wina produkowane w byłych republikach radzieckich. W podróży Koleją Transsyberyjską jest okazja do spróbowania wielu różnych rodzajów, gatunków i smaków alkoholi. Jeśli wybierasz się w podróż do Rosji, pamiętaj, by alkohol kupować tylko z pewnych źródeł, aby uniknąć zatrucia. Lepiej również nie próbować alkoholu oferowanego przez przypadkowe osoby. Trzeba też mieć na uwadze, że w Rosji nie można pić alkoholu w miejscach publicznych: w parkach, na ulicach, w transporcie publicznym, podczas imprez sportowych i w pracy.

Ważne!

Jeśli zamierzasz przywieźć do Polski napoje alkoholowe, musisz mieć na uwadze przepisy celne, które mówią, że spoza UE można przywieźć:

– napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej (np. wódka) – 1 litr lub
– alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % (np. likiery)- 2 litry
– wina niemusujące – 4 litry
– piwo – 16 litrów.

Nie namawiam jednak tutaj do spożywania ani przywożenia alkoholu. Artykuł ten ma jedynie na celu zebranie poglądowych informacji na temat kultury spożywania alkoholu w Rosji.

Chcesz odwiedzić Rosję? Pamiętaj, że najpierw musisz ubiegać się o wizę. Możesz to zrobić korzystając ze strony naszego partnera tutaj.

Źródła:
ind5.ccio.co
media-cdn.tripadvisor.com

3 odpowiedzi

  1. Dobrze zrozumiałem, ze jeśli nie chce przywieźć wódki, to 3 pozostałe opcje mogę przywieźć łącznie? Czy tam po prostu brakło „lub”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.