Ölgij – zapomniana prowincja na krańcach Mongolii

Bezkresne stepy są wizytówką regionu Ölgij fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mongolia, to wciąż mało popularna wakacyjna destynacja wśród Polaków. Niewiele się o niej mówi i nie do końca wiadomo jakich rzeczy można się tam spodziewać. Ta tajemniczość i niedostępność jest właśnie tym, co w Mongolii najlepsze. Dziś przybliżymy ci zachodni region kraju – Ölgij.

Ölgij – czyli epoka sprzed drapaczy chmur

Mongolia, to kraj pięć razy większy od Polski położony na krańcu kontynentu azjatyckiego w sąsiedztwie Rosji, Kazachstanu oraz Chin. Słynie on przede wszystkim ze swojej dzikiej natury, pustych bezkresnych stepów oraz ludności mieszkającej gdzieniegdzie w tradycyjnych jurtach. To wszystko oczywiście prawda, a fakt ten potęgują fotografie oraz opowieści niestrudzonych podróżników. Jedną z najprzyjemniejszych części kraju jest prowincji Ölgij, na samym zachodzie Mongolii. Z rzadka dociera tam ręka człowieka, a urbanizacja zatrzymała się na dawnych czasach sprzed epoki drapaczy chmur czy olbrzymich autostrad. Wizyta w regionie Ölgij, to prawdziwa podróż w czasie, na którą pozwolić mogą sobie tylko najodważniejsi z odważnych.

Bezkresne stepy są wizytówką regionu Ölgij fot. pixabay
Bezkresne stepy są wizytówką regionu Ölgij fot. pixabay

Polowanie z Orłem

Ölgij jest prowincją o nieco odmiennym rodowodzie etnicznym niż cała reszta Mongolii. W zdecydowanej większości zamieszkiwana jest bowiem przez ludność pochodzenia kazachskiego, która stopniowo napływała na te terytoria. Widoczne jest to nie tylko w architekturze miast, zasłyszanym na ulicy języku, czy odmiennej kuchni, ale i w zwyczajach, które wyróżniają Ölgij na tle innych prowincji. Tradycyjnym i najhuczniej obchodzonym tutaj świętem jest coroczne Polowanie z Orłem. Ta pradawna tradycja, niegdyś żywa wśród kazachskich myśliwych, przetrwała do dziś w formie festiwalu, który przyciąga widzów z całego świata. Widowisko gromadzi rzesze turystów oraz mieszkańców, którzy specjalnie na pierwszy tydzień października przybywają do prowincji Ölgij. Inną niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest dzika i nieokiełznana natura, która zdaje się wypełniać każdy centymetr okolicznej ziemi. Decydując się na wyjazd do Mongolii koniecznie poświęć kilka dni na podróż po wioskach, stepach i okolicznych górach, aby poznać prawdziwy charakter tego kraju.

Festiwal Polowania z orłem co roku przyciąga do regionu Ölgij setki widzów fot. pixabay
Festiwal Polowania z orłem co roku przyciąga do regionu Ölgij setki widzów fot. pixabay

Mimo iż Mongolia to raczej spokojny kraj, to warto pomyśleć o swobodnym i nieskrępowanym odkrywaniu jego piękna. Ubezpieczenie do Mongolii to koszt zaledwie 5zł za dzień. Co wchodzi w skład ubezpieczenia? Sprawdzisz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na stronie aina.pl w sekcji Ubezpieczenia.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.