Podwójny Sylwester – podwójna przygoda. Rosyjski Nowy Rok

sylwester-w-rosjii-transsyberyjska-pl
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Sylwester to jedno z najważniejszych świąt w Rosji. Noworoczne koncerty i fajerwerki można tam oglądać aż dwukrotnie ponieważ Rosyjski Nowy Rok  jest świętowany według dwóch kalendarzy: gregoriańskiego 1 stycznia i juliańskiego 14 stycznia, dlatego wybranie się na Sylwestra do Rosji oznacza dwukrotnie więcej zabawy!

Sylwester w Moskwie

Największa impreza ma miejsce na Placu Czerwonym w Moskwie: różnokolorowe fajerwerki na tle Cerkwi Wasyla Błogosławionego tworzą niezapomniany widok. Trzeba jednak pamiętać, że o tej porze roku w Rosji jest bardzo zimno, i warto co jakiś czas wejść z Placu Czerwonego do jednej z przyległych do niego restauracji i napić się szampana oraz spróbować noworocznej kutii. Melomani mogą się wybrać do Teatru Bolszoj na balet lub operę. Bilety trzeba jednak kupić z dużym wyprzedzeniem.

Ermitaż fot. pixabay
Ermitaż fot. pixabay

Sylwester w Petersburgu

Dla tych, którzy mają mniej czasu na sylwestrowe szaleństwo, dobrym rozwiązaniem będzie wycieczka do Petersburga: jednego z najpiękniejszych miast świata według UNESCO. W ciągu dnia można zwiedzić m.in. Ermitaż, Pałac Zimowy, Sobór św. Izaaka albo przespacerować się najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta: Newskim Prospektem. Na sylwestrowe szaleństwo można wybrać się na Plac Pałacowy, gdzie co roku odbywają się koncerty, albo na prywatną imprezę do restauracji w hotelach takich jak: Morskoy Vokzal czy Na Sadovoy.

Dla miłośników sportu nietypowym rozwiązaniem sylwestrowym będzie wybranie się na narty do Rosa Khutor: największego resortu zimowego na Kaukazie, zmodernizowanego na olimpiadę w Soczi. Jeśli mamy więcej czasu na sylwestrowe szaleństwo można wybrać się koleją transsyberyjską do Władywostoku i przywitać Nowy Rok o prawie 10 godzin szybciej niż znajomi w Polsce.

Sylwester na Syberii

Dla niebojących się zimna poszukiwaczy przygód oryginalnym rozwiązaniem sylwestrowym może być wyprawa do wschodniej Syberii. W Jakucku można podziwiać dawną drewnianą architekturę miasta i zobaczyć życie rdzennych mieszkańców Syberii, takich jak Jakuci i Dołganie. Koleją transsyberyjską warto również pojechać do Irkucka, gdzie znajduje się cmentarz i kościół wybudowany przez polskich zesłańców. Rosja daje wiele możliwości spędzania Sylwestra w ciekawy sposób, ale należy pamiętać, że potrzebna jest nam wiza turystyczna, którą można kupić za pośrednictwem firmy Ania Travel na stronie Aina.pl.

Źródła:

[bezmapy.pl]

[pl.wikipedia.org]

2 odpowiedzi

  1. Pewnie po olimpiadzie infrastruktura turystyczna w Soczi jest o niebo lepsza. Chętnie wybrałabym się tam na narty i sylwestra!

  2. Takie fajerwerki to bym chciał u siebie w mieście. Ewentualnie na Syberii jeśli tam kiedyś dotrę ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.