Pokrow – międzynarodowa stolica czekolady!

Pokrow fot. wikimedia.org
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Niewiele jest na świecie miejsc, w których zarówno dorośli, jak i dzieci będą bawili się tak samo dobrze. Wyjątek stanowi rosyjskie miasteczko Pokrow – przystanek na Szlaku Złotego Pierścienia, które stało się międzynarodową stolicą czekolady!

Miasto czekoladą płynące

Siedemnastotysięczne miasteczko Pokrow, to kolejny polecany przez nas punkt na trasie Szlaku Złotego Pierścienia. Położone jest ono około 80 kilometrów od stolicy regionu, miasta Włodzimierz, oraz niecałe 5 kilometrów na północ od rzeki Klaźmy. Pokrow został założony w XVIII wieku jako niewielka osada przyklasztorna i przez długi czas funkcjonował jako niewielka rolnicza wioska z bardzo małą liczbą mieszkańców. Przełomem w dziejach tego miejsca okazało się powstanie fabryki słodyczy, co spowodowało napływ ludności oraz dało miastu rangę rosyjskiej stolicy czekolady. To właśnie ten słodki przysmak sprawił, że Pokrow odwiedzają smakosze czekolady w każdym wieku.:).

Pokrow fot. wikimedia.org
Pokrow fot. wikimedia.org

Muzeum Czekolady i jadalne eksponaty

Jedną z największych atrakcji miasteczka jest działające tam od 2004 roku Muzeum Czekolady. Na pomysł powstania tej instytucji wpadli pracownicy i zarządcy lokalnej fabryki słodyczy. Utworzyli oni bardzo ciekawą ekspozycję, gdzie prezentowana jest historia wyrobu czekolady od pradawnych czasów do współczesności. Zwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska urządzeniom służącym do wyrobu słodkości oraz wszelkim możliwym produktom powstającym z kakao. Muzeum docenione zostało także przez władze regionu, które przyznało mu nagrodę w kategorii najbardziej interesującej lokalnej atrakcji turystycznej. Od niedawna istnieje w Pokrowie także czekoladowy pomnik autorstwa rzeźbiarza Ilyii Shanina. Jest to postać mężczyzny wyłaniającego się z tabliczki czekolady. Dla zmęczonych zwiedzaniem turystów udostępniono także niewielką kawiarenkę serwującą tradycyjną rosyjską herbatę oraz czekoladowe przekąski w każdej możliwej postaci.

Katedra Najświętszej Marii Panny fot. wikimedia.org
Katedra Najświętszej Marii Panny fot. wikimedia.org

Planując podróż do miasteczka Pokrow oraz innych atrakcji na Szlaku Złotego Pierścienia pamiętaj o konieczności posiadania wizy do Rosji. Umożliwi Ci ona pobyt na terytorium tego kraju do 30 dni, a więc będziesz miał okrągły miesiąc na podróż przez najciekawsze miejsca w Rosji. Pomoc w uzyskaniu dokumentu, rezerwację pociągów oraz hoteli, czy niezbędne ubezpieczenie podróżne możesz uzyskać za pośrednictwem strony transsyberyjska.pl. Odwiedź ją już dziś i zacznij planować swój przyjemny czekoladowy weekend w Pokrowie.

3 odpowiedzi

  1. Czekolada kojarzy się raczej z Belgią i Szwajcarią ale w sumie Łotwa ma Laimę, która również produkuję pyszną czekoladę. Ciekawe jak smakuje ta rosyjska ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.