Rostów – przystanek na Szlaku Złotego Pierścienia

Rostów – przystanek na Szlaku Złotego Pierścienia
Oceń ten post

Rostów Wielki, to kolejne miasto na Szlaku Złotego Pierścienia w Rosji, które zdecydowanie jest warte twojej uwagi. Łączy ono w sobie historię, oryginalną rosyjską architekturę oraz atrakcje przyrodnicze, które zadowolą nawet najbardziej wymagających podróżników.

Podróż do serca średniowiecznej Rusi

Do Rostowa warto wybrać się z kilku powodów. Jednym z nich jest wartość historyczna, jest to bowiem jedno z najstarszych miast położonych w obwodzie jarosławskim oraz w samej Rosji. Najwcześniejsze wzmianki pochodzą jeszcze z IX wieku, kiedy to została założona niewielka osada. Z biegiem lat Rostów zaczął przekształcać się w prężny i ważny ośrodek handlowy na Rusi, który był też faworyzowany przez kolejnych ruskich książąt. Dzięki ich zaangażowaniu w mieście udało się wybudować kilka prawdziwych architektonicznych perełek. Za najważniejszy obiekt Rostowa uważa się cytadelę, przez złośliwych nazywaną Kremlinem. Jest to zespół pałacowo-klasztorny, który stoi na niewielkim wzniesieniu i uważany jest za wizytówkę miasta. Dookoła niego roztaczają się średniowieczne budynki, systematycznie odnawiane, co nadaje miastu jeszcze bardziej urokliwy i magiczny charakter. Na twoją uwagę zasługują także prawosławne świątynie ulokowane w różnych punktach Rostowa. Spacer taką średniowieczną trasą, to idealny pomysł na spędzenie udanego dnia w Rostowie.

Monaster św. Jakuba fot. wikimedia.org

Monaster św. Jakuba fot. wikimedia.org

Rejs po pradawnym jeziorze

Niewątpliwą atrakcją i obowiązkowym punktem każdej wizyty w Rostowie jest rejs statkiem po jeziorze Nero. To jedno z najstarszych jezior w całej Rosji, które według badań naukowców liczy sobie 500 tysięcy lat! Z pokładu statku, który w sezonie kursuje bardzo regularnie, możesz podziwiać nie tylko piękną panoramę okolicy, ale i sam Kremlin w całej jego okazałości. Na jeziorze Nero znajdują się także dwie wysepki, Wyspa Leśna oraz Wyspa Miejska. Są to enklawy i miejsca schronienia dla okolicznego ptactwa. Jeśli lubisz łowić ryby, to z pewnością ucieszy Cię fakt, że w jeziorze Nero żyją jedne z największych okazów ryb słodkowodnych. Sprzęt możesz przywieźć ze sobą lub wypożyczyć na miejscu.

Jezioro Nero fot. wikimedia.org

Jezioro Nero fot. wikimedia.org

Rostów jest świetnie skomunikowany z okolicznymi miastami, tak jak i z samą Moskwą (należy wysiąść na stacji: Rostów-Jarosławski). Bilety na rosyjską kolej możesz zakupić za pośrednictwem strony internetowej transsyberyjska.pl. Znajdziesz tam również informacje dotyczące wizy do Rosji, czy też na Białoruś, jeśli masz zamiar jechać przez ten kraj.

More to explorer

kungurska-jaskinia-lodowa

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu4.5 (90%) 4 votes Na trasie Kolei Transsyberyjskiej mijamy nie tylko miasta, ale również ciekawe miejsca.

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *