Skoki – sus w historię

Skoki sus w historie fot. wikimedia.org
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Są miejsca, o których nie piszą w podręcznikach. Ba! nawet w przewodnikach. A przecież nie znaczy to, że są mniej interesujące niż wielkie metropolie, muzea, które wszyscy znają, ale niekoniecznie w nich byli. Zapaleni podróżnicy czy urodzeni odkrywcy mający szacunek do przestrzeni, świata, małych i dużych historii, odnajdują przyjemność zwiedzania nawet w niepozornych na pierwszy rzut oka miejscowościach. Takich miejsc na Białorusi są setki. Dziś pora na… Skoki!

Skoki (biał. Скокі) znajdują się na północny-zachód od Brześcia na Białorusi. Choć liczą niespełna 300 mieszkańców i wydawać by się mogło, że właściwie nie ma tam nic do robienia, to kryją w sobie niecodzienne historie!

To tu odbywały się pertraktacje pokojowe w czasie I wojny światowej. A dokładnie w znajdującym się w Skokach pałacu.

Skoki sus w historie fot. wikimedia.org
Skoki sus w historie fot. wikimedia.org

(Pod)Skoki historii

Tu w miejscowym folwarku urodził się w 1757 r. i mieszkał w latach 1802-1804 Julian Ursyn Niemcewicz. Jeden z najwybitniejszych Polaków – współtwórca Konstytucji 3 Maja, przyjaciel Tadeusza Kościuszki, pisarz, tłumacz, historyk, polityk…

Niegdyś Skoki były wsią szlachecką, w XVII w. położoną w województwie brzeskolitewskim. To w tym czasie weszła ona w posiadanie rodu Niemcewiczów, którzy założyli tu folwark i wybudowali imponujący pałac. Rodzina słynęła z hodowli skocznych i szybkich koni.

Wzloty i upadki historii były dla pałacu Niemcewiczów dość łaskawe. Od końca wojny do 1986 r. służył jako budynek szkoły. Dopiero w 2006 r. zaczęły się prace renowacyjne. Białorusini bardzo dbają o miejsca związane ze wspólnymi korzeniami z Polską. Podkreślając kilkuwiekowe związki kulturowe, odrestaurowują miejsca związane z wybitnymi Polakami. Przykładowo, w Zaosiu otworzyli mini-skansen poświęcony rodzinnej miejscowości Mickiewicza, a na Mereczowszyźnie – Kościuszce. Rezydencja Niemcewiczów została na nowo otwarta w 2013 r. jako muzeum związane z historią regionu i rodu. Pałac został zbudowany w latach 70. XVIII w., czyli na przełomie baroku i klasycyzmu, dlatego konserwatorzy starali się podkreślić eklektyzm zabytku.

Wnętrze pałacu Niemcewiczów fot. vedaj.by
Wnętrze pałacu Niemcewiczów fot. vedaj.by

W związku z tym, że pałac miał duże znaczenie historyczne. Na ekspozycję stałą składają się wystawy dotyczące I wojny światowej, gdzie można zobaczyć zbrojenia, mundury, itd. związane z armią niemiecką i rosyjską. W innych pomieszczaniach są ekspozycje dotyczące regionu brzeskiego, Skoków i miejscowej kulturze. No i oczywiście jest spora wystawa związana z rodem Niemcewiczów i ich wybitnym przedstawicielem.

Jest jeszcze jedna ważna ekspozycja podkreślająca dość ważne wydarzenie dla historii XX wieku. Otóż to tu, a nie w Brześciu, podpisano Traktat Brzeski mający zakończyć I wojnę światową. Żaden szanujący się pasjonata historii nie może tego przegapić!

Na zielonym szlaku

Skoki są położone w malowniczej okolicy. Leżą w kotlinie rzeki Leśna, która jest dopływem Bugu. Turyści lubiący wycieczki krajobrazowe na pewno dobrze się poczują podczas spacerów wzdłuż rzeki. Infrastruktura nie jest tu bardzo rozwinięta, dlatego można się tu poczuć bardzo swobodnie i solidnie wypocząć. Ponadto, wokół pałacu Niemcewiczów znajduje się 6-hektarowy park.

Skoki to również jeden z najważniejszych przystanków na transgranicznej polsko-białoruskiej trasie rowerowej, liczącej niebagatelne 600 km! Szlak rowerowy nazywa się „Śladami nadbużańskich tajemnic” i tylko prosi się o ich odkrywanie. A poszukujący odpoczynku rowerzyści z pewnością chętnie odpoczną na zielonej trawce, której w Skokach nie brakuje.

Jak się tam dostać?

Oczywiście pierwsza odpowiedź musi brzmieć: rowerem! Jeśli wolisz poruszać się pojazdami dwuśladowymi, musisz pokonać jedynie 12 km z Brześcia do Skoków. Z Białej Podlaskiej będzie to ok. 45 km. Można też tu dotrzeć pociągiem. Z Warszawy Centralnej jedzie pociąg „Polonia” (ma jeszcze kilka innych przystanków w Polsce, m.in. w Siedlcach). Podróż koleją do Brześcia ze stolicy Polski trwa ok. 4 h.

Aby w ten sposób wjechać na Białoruś, potrzebna będzie ci wiza, możesz ją wyrobić za naszym pośrednictwem. Sprawdź warunki na – wiza na Białoruś.

Źródła:
3.bp.blogspot.com
krajoznawcy.info.pl
passa.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.