Tutajew – miasto świątyń ukrytych wśród krzewów

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego to wizytówka miasta fot. on wikimedia.org by maria kimbar
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Na szlaku Złotego Pierścienia, 30 km od Jarosława, znajduje się miasto pełne tajemnic, z którym związane są dwie niezwykłe postacie: Walentina Tiereszkowa – pierwsza kobieta na Księżycu oraz owca romanowska – bohaterka jednej z najpoczytniejszych powieści Harukiego Murakamiego.

Historia ukryta w architekturze

Tutajew (Тута́ев), to średniowieczne miasto w zachodniej Rosji w obwodzie jarosławskim znajdujące się w granicach turystycznych Atrakcji Złotego Pierścienia. Przed rewolucją październikową Tutajew był podzielony Wołgą na dwa miasta: Romanow i Borisoglebsk. Miasto otrzymało swoją nową nazwę w 1918 roku na cześć jednego z żołnierzy Armii Czerwonej.

Obecnie Tutajew jest zamieszkiwany przez około 40 tysięcy mieszkańców, głównie po prawej stronie rzeki. Najważniejsze atrakcje turystyczne znajdują się właśnie tutaj, tuż przy brzegu Wołgi, gdzie średniowieczna architektura, drewniane budownictwo i świątynie mogą cię przenieść w zupełnie inne czasy. Natomiast im dalej od brzegu, tym nowsza architektura – od socrealizmu, aż po współczesność pełną nowoczesnego przemysłu.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego to wizytówka miasta fot. on wikimedia.org by maria kimbar
Katedra Zmartwychwstania Pańskiego to wizytówka miasta fot. on wikimedia.org by maria kimbar

Dawny Borisoglebsk jest najbardziej znany z XVII-wiecznej Katedry Zmartwychwstania Pańskiego – niezaprzeczalnego arcydzieła architektury typowej dla dorzecza górnej Wołgi. Uznawana za perłę miasta świątynia znajduje się na wzgórzu tuż nad Wołgą pośród domów mieszkalnych, na ulicy Sobornaya. W Katedrze znajduje się doskonale zachowany ikonostas i ikony. Świątynia jest centrum pielgrzymkowym w regionie, więc bywa w niej nieco tłoczno. Warto jednak ją odwiedzić, zwłaszcza w słoneczny dzień, kiedy to można godzinami oglądać sceny z Pisma Świętego uwiecznione na obrazach. Najpiękniejszą i największą – bo liczącą 3 metry – jest ikona Miłosiernego Zbawiciela, napisana przez św. Dionizego Glushistkiego w XV wieku. W jej lewym rogu znajduje się przejście. Ci, którzy przeczołgają się przez nie trzy razy, dostąpią uzdrowienia i zbawienia. W trakcie procesji ikona jest niesiona przez ponad 30 mężczyzn! Inną chętnie oglądaną ikoną jest wizerunek św. Mikołaja w butach.

Z Katedry rozpościera się widok na przeciwległy brzeg Wołgi, na Romanovo – najstarszą i najbogatszą część miasta. Znajduje się tutaj kolejna warta zwiedzenia świątynia, a mianowicie Cerkiew Matki Boskiej Kazańskiej i Przemienia Pańskiego przy bulwarze. Kościół powstał w XVIII wieku w stylu barokowym, a w XX wieku został splądrowany przez władze radzieckie. Obecnie znajdują się tutaj ikony, które przedstawiając historię świątyni, jednocześnie opowiadają dzieje dwudziestowiecznej Rosji. Ikony są wykonane według tzw. sztuki naiwnej, co sprawia, że oprócz boskiego, nabierają również innego, ludzkiego wymiaru. Do świątyni nie da się dojechać, natomiast można zrobić sobie do niej spacer idąc w dół wzdłuż Wołgi.

Ponadto, w Tutajewie znajduje się wiele starych, ale opuszczonych świątyń, które można zobaczyć spacerując nad brzegiem Wołgi, jak na przykład Cerkiew Matki Boskiej Orędowniczki przy ulicy Kooperativnaya czy Katedra Świętego Krzyża na Krasnoarmeyskaya. W tej ostatniej znajdują się unikalne freski zaliczane do pereł stylu górnej Wołgi. Wracając na drugi brzeg rzeki, warto skierować się na ulicę Tereshkovoy, gdzie znajduje się popularna restauracja Shokolad, w której można spróbować dań z różnych stron świata. Pamiętaj jednak, że w mieście nie ma mostów, dlatego na drugi brzeg można się przedostać tylko promem!

Miasto bohaterek

Romanovo jest znane na całym świecie ze względu na gatunek owcy, która została tu wyhodowana – owcy romanowskiej – o puszystym, sino-niebieskim futrze. Stała się ona przewodnim tematem w trzeciej części trylogii Harukiego Murakamiego – kryminale „Przygoda z owcą” z 1982 roku.

Zabytkowy dom fot on wikimedia.org by Maria Kimbar
Zabytkowy dom fot on wikimedia.org by Maria Kimbar

Inną, jeszcze bardziej rozpoznawalną bohaterką związaną z Tutajewem jest kosmonautka Walentina Tiereszkowa – pierwsza kobieta, która poleciała w kosmos. Rosjanka urodziła się w niewielkiej wsi pod miastem, zwanej Maslennikowo. Obecnie, nieopodal w miejscowości Nikulskoe znajduje się muzeum Kosmos poświęcone astronautce i rosyjskiej kosmonautyce. Ponieważ dom rodzinny Tiereszkowej został zniszczony, muzeum zostało odbudowane na podstawie rozmów z członkami jej rodziny. W środku mieści się ekspozycja poświęcona życiu i działalności kosmonautki oraz osiągnięciom Rosji w dziedzinie badań nad przestrzenią kosmiczną.

Warto również zobaczyć muzeum mieszczące się w domu przy ulicy Novinskaya, gdzie ekspozycja w unikalny sposób opowiada historię regionu łącząc realia historyczne i artystyczne z obrazami literackimi, legendami i mitami z różnych epok.

Przemysł światowej rangi

W przemysłowej dzielnicy Tutajewa znajduje się jedna z największych na świecie fabryk silników diesla – Tutayev Motor Plant. Co ciekawe, w XIX wieku kupcy Olovyashnikov założyli tutaj fabrykę dzwonów, które do dziś można usłyszeć w świątyniach Moskwy, Petersburga, Jerozolimy i Grecji. Do czasów obecnych w Tutajewie istnieje fabryka, która wykonuje tradycyjną metodą znane na całym świecie dzwony z gliny.

Jeśli więc jesteś w drodze z Jarosławia i chcesz zobaczyć perełkę na szlaku Złotego Pierścienia, to koniecznie wstąp do Tutajewa!


Źródła:

tripadvisor.co.uk

travel.rbth.com

5 odpowiedzi

  1. I po co jeździć do Europy Zach, skoro coś takiego jest w ktraju o zbliżonej do naszej kulturze?
    zaje….:)

  2. Niesamowita postać z pani Walentiny Tierieszkowej. Warto dodać, że zespół Filipinki nagrał dla tej odważnej kobiety utwór pt. 'Wala Twist’ :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.