Ułan Bator – tajemnicza stolica Mongolii

Plac Czyngis-Chana fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pośród mrocznych stepów i wyglądających z oddali górskich szczytów znajduje się chyba najmniej znane turystom miasto Azji… Stolica Mongolii, Ułan Bator może cię jednak mile zaskoczyć, jeśli tylko poświęcisz jej chwilę.:)

Czerwony Bohater kraju

Ułan Bator, jako samodzielne miasto istnieje względnie krótko, bo dopiero od końca XVIII wieku. Wcześniej zlokalizowane były na tym terenie niewielkie osady ludów nomadycznych, czyli takich, które przenoszą się z miejsca na miejsce, na przykład w poszukiwaniu pożywienia. Dopiero w 1778 roku, po przeszło 20 próbach znalezienia nowego miejsca pod budowę lamajskiej świątyni, zdecydowano się na pozostanie w wcześniej wybranym miejscu i uczynieniu z Ułan Bator centrum mongolskiego świata. I choć początkowo miało to być centrum ściśle religijne, to jednak z biegiem lat zaczęto wznosić tutaj także budynki o innym charakterze, z pałacem chanów na czele. Sama nazwa także ulegała zmianie na przestrzeni lat ewoluując z rdzennie mongolskiej Urgi, w radzieckie Ułan Bator, co oznaczać miało Czerwonego Bohatera.

Widok na Ułan Bator fot. pixabay
Widok na Ułan Bator fot. pixabay

Przed wyjazdem do Mongolii nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym. Możesz je kupić na Gorilo.pl z kodem rabatowym (BLOGT10). Zyskujesz z nim -10% na wszystkie polisy turystyczne.

Atrakcje przenośne

Istotą mongolskiego ducha jest nieustanny ruch, stąd mówi się o koczowniczym stylu życia Mongołów, a na całym świecie znane są ich wspaniałe jurty budowane pośrodku wielkiego stepu. Nowo powstała stolica nie odbiegała zbytnio od obowiązujących standardów, a więc wszystkie najważniejsze obiekty, od pałacu władcy, po budynki religijne nosiły znamiona tymczasowości. Z łatwością można było je rozebrać i przenieść w nowe miejsce, bez utraty unikalnego stylu. Dopiero z czasem postawiono je na stałe. Charakterystyczny mongolski styl najpełniej odznaczał się w czerech pałacach chana Bogda. Niestety, wraz z nadejściem rządów komunistycznych uległy one zniszczeniu, a do naszych czasów zachował się jedynie Pałac Zimowy.

Plac Czyngis-Chana fot. pixabay
Plac Czyngis-Chana fot. pixabay

Budowanie i burzenie

Cała nowoczesna historia Mongolii opiera się na konflikcie pomiędzy lamajską tradycją, a myślą ludową. Kiedy do głosu doszła ta druga, natychmiastowo przystąpiono do poprawiania i rozbudowy miasta na wzór radziecki. Miejsce starych klasztorów zajęte zostało przez obszerne place i monumentalne pomniki. Z całej gamy pięknych świątyń, obecnie podziwiać można jedynie kilka: klasztor Gandan, klasztor Dambadardżaa chijd czy klasztor Dar’ echijn süm. Dla kontrastu urządź sobie także spacer na gigantyczny plac Czyngis-chana, ojca narodu mongolskiego i bohatera wielu wygranych bitew.

Klimat w Mongolii jest dość surowy, a więc najlepszym czasem na podróżowanie po tym kraju jest kalendarzowe lato. Na szczęście dla polskich turystów wiza do Mongolii nie jest wymagana, ale dokumentem, o którym zdecydowanie warto, abyś pomyślał jest ubezpieczenie podróżne. Zapytaj o nie poprzez nasz formularz kontaktowy znajdujący się na transsyberyjska.pl w zakładce Kontakt.

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.