Wielki Mur Chiński w Mutianyu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mutianyu to świetnie zachowany, trzykilometrowy odcinek Wielkiego Muru Chińskiego, słynący z wież wartowniczych i wspaniałych widoków. Znajduje się niecałe 70 kilometrów od Pekinu i jest mniej zatłoczony od Badalingu, dlatego jest dobrą destynacją dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższy pobyt w Chinach.

Obrona Walczących Królestw

Mutianyu znajduje się na północny-wschód od Pekinu w regionie Huairou. Zostało wybudowane w połowie VI wieku w latach 550-557 za czasów dynastii północnej Qi. W latach 1368-1644, za czasów dynastii Ming, dwóch znanych generałów – Tan Lun i Qi Jiguang rozbudowało tę część Wielkiego Muru, by wzmocnić jego obronny charakter. Mutianyu miało bronić stolicę kraju i grobowce władców od strony północnej.

Wyjątkowa architektura

Zbudowane przeważnie z granitu, Mutianyu ma konstrukcję unikalną na miarę całego Muru (którego długość mierzy ponad 21 000 km). Ma wysokość od 7 do 8,5 m, a w najszerszym miejscu mierzy prawie pięć metrów! W Mutianyu jest największe zagęszczenie wież strażniczych. Na długości 3 kilometrów jest ich ponad 20. Merlony są rozmieszczone po obu częściach muru, co jest rzadkością w innych fragmentach Wielkiego Muru Chińskiego. Umożliwia to atakowanie wroga z dwóch pozycji.

Taras Zhengguan obok 6. Strażnicy ma 44 metry długości, 30 szerokości i 20 wysokości. Do tego ma dwa piętra, trzy wieże strażnicze – jedną po środku i dwie mniejsze po obu stronach. W dawnych czasach przechowywano tu zboże i broń.

Jednym z najbardziej interesujących miejsc w Mutianyu jest strażnica 1. Łączy Mutianyu na zachodzie, Gubeikou (inny fragment Wielkiego Muru) na wschodzie oraz stanowi część muru miejskiego od strony południowej. Patrząc na nią z każdej strony, ma się wrażenie, że wygląda ona jak róg. Dlatego nazywa się ją również Wieżą Wielkiego Rogu.

Blisko Mutianyu znajduje się jeden z najpopularniejszych fragmentów Wielkiego Muru Chińskiego – Jiankou. Dlatego szlak Mutianyu-Jiankou jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów. Wtenczas można zobaczyć zarówno starą, klasyczną budowę Muru, jaką jest Jiankou, jak i późniejszą, ceglaną- Mutianyu.

Krajobraz na Instagrama

Z Muru rozpościerają się wspaniałe widoki na lasy, łąki i strumienie. Poziom pokrycia leśnego wynosi tu ponad 96 procent! Wiosną krajobraz jest usiany kwitnącymi kwiatami, latem wszystkimi odcieniami zieleni, a jesienią – wszystkimi odcieniami tęczy. W październiku, kiedy liście drzew są intensywnie czerwone i żółte, szczyty gór wyglądają jakby były pokryte złotem.

Jak zwiedzać?

Najlepszą metodą na zwiedzanie Mutianyu jest spacer. Od wejścia północnego należy się kierować w stronę 8. lub 9. wieży strażniczej, a od południowej strony w kierunku wieży 8. albo tarasu Zhengguan. Najpiękniejsze widoki rozpościerają się pomiędzy 14. a 23. wieżą.

W Mutianyu istnieje też możliwość kupienia biletu na kolejkę liniową, która prowadzi do wieży 14. Wstęp na kolejkę znajduje się obok wejścia północnego. To doskonały pomysł na zwiedzanie Muru z dziećmi.

Transmonoglscy i transmandżurscy podróżnicy

Mutianyu nie dość, że jest świetnie zachowanym fragmentem Wielkiego Muru Chińskiego, to znajduje się blisko Pekinu. W dawnym wiekach Mutianyu był najeżdżany przez plemiona mongolskie i mandżurskie, dlatego warto pójść w ich ślady i podróżując koleją Transmongolską lub Transmandżurską również zdobyć ten fragment Muru! ;) Pamiętaj, że wybierając się w podróż koleją Transsyberyjską w stronę Mongolii i Chin, będziesz potrzebować wiz do: Rosji, Mongolii i Chin. Wszystkie formalności załatwisz na stronie wizowej naszego partnera:

 

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia

16 marca – 15 listopada:

Poniedziałek-piątek 7:30-18:00

Weekendy 7:30-18:30

16 listopada – 15 marca:

Codziennie 8:00-17:00

Chociaż Wielki Mur Chiński można zwiedzać cały rok, to najlepszy czas na podróż to kwiecień, maj, wrzesień i październik, kiedy temperatury nie są za wysokie ani za niskie. Unikaj też świąt państwowych, bowiem jest wtedy bardzo dużo turystów.

Cena

Bilet normalny: 40 CNY

Seniorzy powyżej 60 roku życia: CNY 20 (należy okazać dowód tożsamości)

Dzieci o wzroście od 1,2-1,4 metra: CNY 20

Dzieci poniżej 1,2 metra: wstęp darmowy

Przy wejściu na Mutianyu znajduje się kilka restauracji, ale jest tam dość drogo, dlatego warto mieć ze sobą wodę oraz jakieś przekąski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.