Wielki Mur Chiński w Mutianyu

Wielki Mur Chiński w Mutianyu
Oceń ten post

Mutianyu to świetnie zachowany, trzykilometrowy odcinek Wielkiego Muru Chińskiego, słynący z wież wartowniczych i wspaniałych widoków. Znajduje się niecałe 70 kilometrów od Pekinu i jest mniej zatłoczony od Badalingu, dlatego jest dobrą destynacją dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższy pobyt w Chinach.

Obrona Walczących Królestw

Mutianyu znajduje się na północny-wschód od Pekinu w regionie Huairou. Zostało wybudowane w połowie VI wieku w latach 550-557 za czasów dynastii północnej Qi. W latach 1368-1644, za czasów dynastii Ming, dwóch znanych generałów – Tan Lun i Qi Jiguang rozbudowało tę część Wielkiego Muru, by wzmocnić jego obronny charakter. Mutianyu miało bronić stolicę kraju i grobowce władców od strony północnej.

Wyjątkowa architektura

Zbudowane przeważnie z granitu, Mutianyu ma konstrukcję unikalną na miarę całego Muru (którego długość mierzy ponad 21 000 km). Ma wysokość od 7 do 8,5 m, a w najszerszym miejscu mierzy prawie pięć metrów! W Mutianyu jest największe zagęszczenie wież strażniczych. Na długości 3 kilometrów jest ich ponad 20. Merlony są rozmieszczone po obu częściach muru, co jest rzadkością w innych fragmentach Wielkiego Muru Chińskiego. Umożliwia to atakowanie wroga z dwóch pozycji.

Taras Zhengguan obok 6. Strażnicy ma 44 metry długości, 30 szerokości i 20 wysokości. Do tego ma dwa piętra, trzy wieże strażnicze – jedną po środku i dwie mniejsze po obu stronach. W dawnych czasach przechowywano tu zboże i broń.

Jednym z najbardziej interesujących miejsc w Mutianyu jest strażnica 1. Łączy Mutianyu na zachodzie, Gubeikou (inny fragment Wielkiego Muru) na wschodzie oraz stanowi część muru miejskiego od strony południowej. Patrząc na nią z każdej strony, ma się wrażenie, że wygląda ona jak róg. Dlatego nazywa się ją również Wieżą Wielkiego Rogu.

Blisko Mutianyu znajduje się jeden z najpopularniejszych fragmentów Wielkiego Muru Chińskiego – Jiankou. Dlatego szlak Mutianyu-Jiankou jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów. Wtenczas można zobaczyć zarówno starą, klasyczną budowę Muru, jaką jest Jiankou, jak i późniejszą, ceglaną- Mutianyu.

Krajobraz na Instagrama

Z Muru rozpościerają się wspaniałe widoki na lasy, łąki i strumienie. Poziom pokrycia leśnego wynosi tu ponad 96 procent! Wiosną krajobraz jest usiany kwitnącymi kwiatami, latem wszystkimi odcieniami zieleni, a jesienią – wszystkimi odcieniami tęczy. W październiku, kiedy liście drzew są intensywnie czerwone i żółte, szczyty gór wyglądają jakby były pokryte złotem.

Jak zwiedzać?

Najlepszą metodą na zwiedzanie Mutianyu jest spacer. Od wejścia północnego należy się kierować w stronę 8. lub 9. wieży strażniczej, a od południowej strony w kierunku wieży 8. albo tarasu Zhengguan. Najpiękniejsze widoki rozpościerają się pomiędzy 14. a 23. wieżą.

W Mutianyu istnieje też możliwość kupienia biletu na kolejkę liniową, która prowadzi do wieży 14. Wstęp na kolejkę znajduje się obok wejścia północnego. To doskonały pomysł na zwiedzanie Muru z dziećmi.

Transmonoglscy i transmandżurscy podróżnicy

Mutianyu nie dość, że jest świetnie zachowanym fragmentem Wielkiego Muru Chińskiego, to znajduje się blisko Pekinu. W dawnym wiekach Mutianyu był najeżdżany przez plemiona mongolskie i mandżurskie, dlatego warto pójść w ich ślady i podróżując koleją Transmongolską lub Transmandżurską również zdobyć ten fragment Muru! ;) Pamiętaj, że wybierając się w podróż koleją Transsyberyjską w stronę Mongolii i Chin, będziesz potrzebować wiz do: Rosji, Mongolii i Chin. Wszystkie formalności załatwisz na stronie wizowej naszego partnera:

 

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia

16 marca – 15 listopada:

Poniedziałek-piątek 7:30-18:00

Weekendy 7:30-18:30

16 listopada – 15 marca:

Codziennie 8:00-17:00

Chociaż Wielki Mur Chiński można zwiedzać cały rok, to najlepszy czas na podróż to kwiecień, maj, wrzesień i październik, kiedy temperatury nie są za wysokie ani za niskie. Unikaj też świąt państwowych, bowiem jest wtedy bardzo dużo turystów.

Cena

Bilet normalny: 40 CNY

Seniorzy powyżej 60 roku życia: CNY 20 (należy okazać dowód tożsamości)

Dzieci o wzroście od 1,2-1,4 metra: CNY 20

Dzieci poniżej 1,2 metra: wstęp darmowy

Przy wejściu na Mutianyu znajduje się kilka restauracji, ale jest tam dość drogo, dlatego warto mieć ze sobą wodę oraz jakieś przekąski.

More to explorer

Naadam to pełne kolorów jedno z najważniejszych świąt państwowych Mongolii.

Naadam – letni festiwal wśród stepów

Naadam – letni festiwal wśród stepów5 (100%) 1 vote Wkrótce zacznie się sezon festiwalowy, niektórzy już od dawna mają kupione karnety na

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *