Wiza do Rosji – wszystko co musisz wiedzieć, aby uzyskać dokument

rosja-flaga-blog-transsyberyjska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wakacje w pełni, a więc czas pomyśleć o jakimś interesującym kierunku Twojej podróży. Chcąc przeżyć niezapomnianą przygodę i oderwać się od utartych turystycznych szlaków możesz udać się do Rosji. Przed wyjazdem zapoznaj się jednak z procedurami, a wiza do Rosji będzie w Twoim zasięgu.

Gdy planujesz spędzić swoje wakacje w Rosji, na przykład przemierzyć ten kraj Koleją Transsyberyjską, musisz ubiegać się o wizę turystyczną pozwalającą na jednokrotny wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej i pozostanie tam przez 30 dni. Standardowy czas wyrobienia dokumentu trwa około tygodnia, w tempie ekspresowym jest to nieco ponad 3 dni. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest przedłożenie kilku istotnych dokumentów:

Po pierwsze…

potrzebujesz poprawnie wypełnionego wniosku wizowego z załączonym jednym zdjęciem paszportowym. Wniosek możesz wypełnić ręcznie pobierając go ze strony Ambasady Rosyjskiej w Polsce lub w łatwy sposób uzupełnić go poprzez formularz on-line znajdujący się na stronie: wiza_do_Rosji.

Po drugie…

ważne abyś posiadał ważny paszport przez co najmniej 180 dni, po dacie planowanego powrotu.

Po trzecie…

należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie, bez którego uzyskanie wizy jest niemożliwe. Ubezpieczenie obejmuje ewentualne koszty leczenia, a jego zakupu możesz dokonać za pośrednictwem biura Aina Travel.

Po czwarte…

uzyskasz tam również pomoc przy otrzymaniu Vouchera turystycznego (tzw. poparcia wizowego). Jest to potwierdzenie przyjęcia zagranicznego turysty wystawiane przez rosyjską firmę turystyczną, która występuje jako tzw. instytucja zapraszająca. PAMIĘTAJ, że nie jest to to samo, co rezerwacja hotelowa i dokument ten jest niezbędny do otrzymania wizy!

Po piąte…

przy ubieganiu się o wizę do Rosji obowiązuje rejonizacja. To znaczy, że w zależności od tego, gdzie mieszkasz musisz udać się do właściwego konsulatu. Możesz to sprawdzić również na stronie Ambasady Rosyjskiej. Ale jeśli chciałbyś ominąć czasochłonną procedurę ubiegania się o wizę do Rosji, to wszystkich formalności możesz dopełnić za pośrednictwem biura Aina Travel. Złożenie wypełnionego wniosku, otrzymanie poparcia wizowego, jak również zakup biletów lotniczych, czy na Kolej Transsyberyjską możesz dokonać on-line, odwiedzając stronę internetową transsyberyjska.pl lub aina.pl/wizadoRosji.

wiza-rosyjska-wklejana-jest-do-paszportu-kazdego-turysty-transsyberyjska-pl
Wiza rosyjska wklejana jest do paszportu każdego turysty

A teraz kilka przydatnych informacji:

  • Wiza turystyczna do Rosji ważna jest przez 30 dni liczonych według dat wskazanych we wniosku wizowym. Pomiędzy tymi datami można wjechać i należy wyjechać z terenu Rosji. Jeżeli Twój wyjazd może się przedłużyć, aplikując o wizę, możesz dać sobie dzień, dwa tzw. „zapasu”, oczywiście mieszcząc się w maksymalnym 30-dniowym czasie ważności wizy.

  • Jeżeli planujesz wyjazd do Rosji samochodem przez terytorium Białorusi to pamiętaj, że każdy wjazd na terytorium tego kraju wymaga ważnej wizy wklejanej do paszportu. Wiza tranzytowa (jedno-, dwu- i wielokrotna) na Białoruś jest wyrabiana na podstawie ważnej wizy do Rosji.

  • Obecna sytuacja polityczna w Rosji w żaden sposób nie wpływa na uzyskanie wiz turystycznych. Na chwilę obecną nie masz się czego obawiać. Wizy są wydawane bez problemów i opóźnień, tak jak dotychczas.

Więcej porad i odpowiedzi na pytania dotyczące wizy do Rosji znajdziesz TUTAJ.

5 odpowiedzi

  1. Kochani, czy jeżeli ląduję w Moskwie na Szermietiewo a kolejny lot mam z Domodiedowo (w tym samym dniu!) to potrzebuję wizy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.