Wiza do Mongolii – jak ją uzyskać?

flaga Mongolii fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Podróżując Koleją Transsyberyjską, masz okazję przejeżdżania i zwiedzania krajów ościennych, np. Mongolii, prze który biegnie nitka Kolei Transmongolskiej. Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzać informacje znajdujące się na stronie Ambasady Mongolii dotyczące wymogów wjazdowych i wizowych. Poniżej znajdziecie aktualne informacje o wizie do Mongolii.

Wiza do Mongolii, gdzie ją wyrobić?

Zarówno wizę tranzytową jak i turystyczną czy biznesową możesz wyrobić samodzielnie w Ambasadzie Mongolii mieszczącej się w Warszawie.  Na pewno nie uzyskasz wizy na granicy. Jeśli więc nie masz możliwości udać się do placówki konsularnej osobiście, zawsze możesz skorzystać z pomocy transsyberyjska.pl. Chętnie zorganizujemy ci całą podróż Koleją Transsyberyjską, nie tylko potrzebne wizy :)

Ubezpieczenie turystyczne do Mongolii

Przed wyjazdem do tego kraju nie zapominaj również o ubezpieczeniu turystycznym. MSZ zaleca wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy kod rabatowy: BLOGT10 na wszystkie polisy turystyczne dostępne na Gorilo.pl

Przejście graniczne w Mongolii

Granicę rosyjsko-mongolską możesz przekraczać (samochodem, motocyklem, rowerem itp.) jedynie w miejscowości Altanbulag. Tam bowiem znajduje się międzynarodowe przejście graniczne czynne cały rok. Granicę pomiędzy tymi państwami możesz również przekraczać w innych miejscach, lecz jest to dość długa i skomplikowana procedura: trzeba uzyskać specjalne zezwolenia, zarówno od władz Federacji Rosyjskiej, jak i Mongolii, uprawniające do przekroczenia granicy w określonym miejscu, nie będącym międzynarodowym przejściem granicznym (np. Ulaan Bashin). Raczej odradzam korzystania z innych przejść granicznych, dlaczego? Ponieważ nie ma żadnej gwarancji opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej i wjazdu do Mongolii (i odwrotnie).

Natomiast jeśli podróżujesz koleją, to przejścia graniczne czynne cały rok znajdują się w miejscowości Sukhbaatar na granicy rosyjsko – mongolskiej oraz w miejscowości Zamyn Uud na granicy z Chinami.

Tranzytowa wiza przez Mongolię

O taką wizę powinieneś się starać jeśli np. zamierzasz odbyć podróż Magistralą Transsyberyjską np. z Moskwy przez Mongolię do Chin, albo na odwrót. :)

Krotność wizy: Wiza tranzytowa może być jedno- lub dwukrotna. Znaczy to, że jeśli wybierzesz wizę jednokrotną, będziesz mógł przekroczyć granicę Mongolii tylko raz (wjazd i wyjazd). Natomiast w przypadku wizy dwukrotnej, granicę Mongolii możesz przekroczyć dwa razy.

Ważność wizy: Wiza tranzytowa przez Mongolię jest wydawana na podstawie ważnej wizy np. do Rosji lub Chin i to według jej dat na pięć dni przed i pięć dni po czasie wyznaczonym na wizie rosyjskiej lub chińskiej. Co to oznacza? Jeśli planujesz pobyt w Rosji od 11 lipca do 21 lipca, wiza tranzytowa dwukrotna zostanie wydana od 7 lipca do 11 lipca i od 21 lipca do 25 lipca. W tym czasie należy dostać się do Rosji.

Dokumenty: Aby uzyskać wizę tranzytową należy posiadać: ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży paszport, 1 aktualne zdjęcie paszportowe, wypełniony wniosek wizowy i paszport z ważną wizą np. do Rosji (dane aktualne na grudzień 2016r.). Oczywiście te wymagania mogą ulec zmianie.

Cena: Zależy jest od krotności wizy. Wiza jednokrotna to koszt 40 EUR, dwukrotna – 50 EUR (stan na 04.2017r. – aktualne stawki dostępne na stronie ambasady lub u pośredników).

Turystyczna wiza do Mongolii

Jeśli planujesz zabawić w Mongolii nieco dłużej niż pięć dni, to zdecydowanie przyda ci się wiza turystyczna.

Krotność wizy: W przypadku wizy turystycznej jest dostępna zarówno wiza jedn- jak i dwukrotna zezwalające na maksymalnie 30 dni pobytu. Wizy te ważne są według dat podanych we wniosku wizowym.

Dokumenty: Aby uzyskać wizę turystyczną należy przedłożyć: ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży paszport, 1 aktualne zdjęcie paszportowe, rezerwacje lotniczą lub kolejową, rezerwację hotelową oraz wypełniony w języku angielskim wniosek wizowy.

Cena: Zależy od krotności wizy. Wiza jednokrotna do Mongolii to koszt 60 EUR, a dwukrotna 70 EUR (stan na 04.2017r. – aktualne stawki dostępne na stronie ambasady lub u pośredników).

W razie dodatkowych pytań na temat uzyskania wizy do Mongolii śmiało możesz skontaktować się z biurem transsyberyjska.pl np. mailowo bok[at]transsyberyjska.pl.

UWAGA! Tylko u nas kod rabatowy -35% na pośrednictwo wizowe do Mongolii na stronie Aina Travel!

Wkoszyku zakupowym wpisz: TRANSSIB35

Źródła:

aina.pl

msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.