Złoty pierścień – szlakiem najciekawszych zabytków Rosji

Rosja, która pod względem powierzchni jest największym państwem świata, stanowi prawdziwą mozaikę kultur, narodów, języków i historii.
Cerkiew św. Serafina z Sarowa - Aleksandrow fot. wkimedia.org
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Rosja, która pod względem powierzchni jest największym państwem świata, stanowi prawdziwą mozaikę kultur, narodów, języków i historii. Terytoria wchodzące w jej skład, tak bardzo różnią się od siebie, że aż nie sposób uwierzyć, że stanowią część tego samego kraju. Dla lepszego poznania Rosji możesz udać się na wycieczkę jednym z historycznych szlaków, tzw. Złotym Pierścieniem, a wtedy nie ominie Cię żadna z najważniejszych atrakcji tego miejsca.

Zabytki Rosji – szlakiem tych najpiękniejszych

Złoty Pierścień Rosji to szlak turystyczny przechodzący przez najpiękniejsze zakątki europejskiej części kraju. Zalicza się do niego szereg średniowiecznych miast położonych na wschód i północ od Moskwy, w krainie historycznej zwanej Rusią Zaleską. Jest to kolebka rosyjskiej państwowości i region obfitujący w przepiękne zabytki. Na początek przyjrzyjmy się miejscowości Aleksandrow, położonej zaledwie 100 km od stolicy kraju.

Kreml - Aleksandrow fot. wikimedia.com
Kreml – Aleksandrow fot. wikimedia.com

Przed wyjazdem do Rosji nie zapomnij o wymaganym ubezpieczeniu podróżnym do tego kraju. Dzisiaj możesz je kupić -10% zniżką z kodem BLOGT10 na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl

Aleksandrow – turystyczna perełka

Aleksandrow jest stosunkowo małym miastem, ale ma do zaoferowania prawdziwe turystyczne perełki. Niecałe 100 tysięcy mieszkańców i małomiasteczkowa atmosfera stanowią silny kontrast dla kosmopolitycznej Moskwy. Utworzony został na przełomie XIV i XV wieku, w czasach panowania cara Iwana Groźnego i szybko stał się również jedną z jego rezydencji, a także stolicą tworzącej się Rosji na okres trzech miesięcy. Na kartach historii możemy dopatrzeć się także polskiego akcentu w Aleksandrowie. Znajdował się on pod polskim panowaniem w latach 1598 – 1613, czyli w okresie kiedy Kreml został podbity przez polskie wojsko.

Sobór Trójcy Świętej w Rosji

Zwiedzanie rozpocznij od Soboru Trójcy Świętej, gdzie do zobaczenia są unikalne drzwi z brązu datowane na XIV wiek, czyli początek istnienia miasta. Nie możesz pominąć także kilku szesnastowiecznych cerkwi i olśniewającego monasteru Zaśnięcia Matki Bożej, zbudowanego w XVII wieku. Warto wybrać się także do jednego z tamtejszych muzeów, czy to historycznego, czy geologicznego, które będzie świetnym ukoronowaniem wycieczki i rzuci nieco światła na burzliwe dzieje tego regionu. Wstępy do większości atrakcji są biletowane, a ceny wahają się w okolicach 150 rubli (ok. 10 zł). Ze względu na korzystny kurs tej waluty warto pomyśleć o wycieczce do Rosji właśnie teraz. Godziny otwarcia większości atrakcji w niczym nie odbiegają od powszechnych norm, zazwyczaj zaczynają się o 9 i kończą o 17.

Cerkiew św. Serafina z Sarowa - Aleksandrow fot. wkimedia.org
Cerkiew św. Serafina z Sarowa – Aleksandrow fot. wkimedia.org

Źródła:
encyklopedia.pwn.pl/
transsyberyjska.pl/