Jak każdy przystanek na Szlaku Złotego Pierścienia, tak i Peresław Zaleski ma do zaoferowania wiele ze swojej wielowiekowej historii i architektonicznych zabytków. Nie będą się tu nudzić zarówno amatorzy intensywnego zwiedzania, jak i aktywnego wypoczynku.
Peresław Zaleski to kolejne miasto o rodowodzie sięgającym daleko wstecz oraz jedna z osad założonych przez księcia Jerzego Długorukiego. Od roku 1220, czyli dokładnie od momentu narodzin późniejszego cara Aleksandra Newskiego, miasto weszło pod panowanie jego rodu i przychodziło na synów i wnuków Aleksandra. Po ich śmierci zostało oficjalnie włączone w skład Księstwa Moskiewskiego i pozostało w jego obszarze już na zawsze. Kolejne najazdy i podboje nie oszczędzały Peresławia, który dzielnie stawiał czoła zarówno mongolskiej Złotej Ordzie, wojskom polsko – litewskim, jak i wojnom w okresie tzw. wielkiej smuty. Z końcem XVII wieku podjęto decyzję o budowie jednostki floty ćwiczebnej, którą umiejscowiono w okolicach miasta, dając tym samym początek do utworzenia rosyjskiej marynarki wojennej.
Peresław Zaleski to miasto niezmiernie bogate w przykłady sakralnej architektury staroruskiej. Znajduje się tutaj pięć klasztorów: Uspienski Goricki, Daniłow, Fiodorowski, Nikolski i Nikitski, Spaso-Prieobrażenski sobór pochodzący z XII wieku oraz drewniana cerkiew Piotra metropolity. Wszystkie one prezentują oryginalną architekturę i dekoracje z tego rejonu i pełniły ważną rolę w całej historii Rusi Włodzimierskiej. Dodatkową atrakcją miasta jest niezliczona ilość ciekawych muzeów, między innymi żelazek, dzbanków, masek, czy kolei wąskotorowej we wsi Talice. Jak więc widać w Peresławiu Zaleskim zdecydowanie nie ma miejsca na nudę. Tutaj każda godzina może być wykorzystana na co najmniej kilka różnych sposobów, z których każdy będzie zadowalający.
Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest bliskość Parku Narodowego Jezioro Plieszcziejewo. Daje to dodatkową możliwość zaplanowania zamiejskiej wycieczki i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zainteresowanych przedchrześcijańską historią Słowiańszczyzny z pewnością zaś przyciągnie archeologiczny kompleks Kleszczinski. Zachowały się tam oryginalne drewniane wały obronne z XII wieku oraz tzw. Błękitny kamień – ogromny głaz ważący ok. 4 ton, obiekt kultu pogańskiego Słowian. Nie powinny martwić się także osoby podróżujące na własną rękę, gdyż baza noclegowa w okolicach Peresławia Zaleskiego jest dość dobrze rozbudowana jak na warunki niewielkiego miasta. Teraz już chyba nic nie może cię powstrzymać od tej wakacyjnej rosyjskiej przygody.
Jedna odpowiedź
Podobno okolice Peresława to świetne miejsce na wycieczki rowerowe.