Jak zapakować się w podróż Koleją Transsyberyjską?

Jak zapakować się w podróż Koleją Transsyberyjską fot. shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Czasem bierze się o kilka rzeczy za dużo, których nawet nie wyciąga się z bagażu, a czasem (albo zawsze) się czegoś zapomina. Każda podróż wymaga przygotowania: spakowania odpowiedniej odzieży, kosmetyków, sprzętu i innego asortymentu. Z podróżą Koleją Transsyberyjską jest podobnie, choć trochę inaczej…, w tym wpisie podpowiem jak zapakować się w tą niesamowicie ekscytującą podróż!

Wszystko zależy oczywiście od poru roku. Trasa jest długa, obejmuje róże strefy klimatyczne, które dodatkowo wiążą się z ogromnymi amplitudami temperatury, o czym warto pamiętać. Z reguły większość podróżników poleca wybrać się w podróż jesienią lub wiosną, choć tak naprawdę można również podróżować i latem i zimą – trzeba się jedynie dobrze przygotować. :)

Dobrze spakowany bagaż to połowa sukcesu. fot. pixabay
Dobrze spakowany bagaż to połowa sukcesu. fot. pixabay

Po pierwsze – spakuj ubezpieczenie!

Pamiętaj, że do Rosji oprócz wizy – wymagane jest też ubezpieczenie podróżne do tego kraju. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dedykowany kod rabatowy -10%BLOGT10 – na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl. Kod rabatowy należy wpisać na ścieżce zakupowej. 

Co powinno się znaleźć w bagażu?

Bez względu na wszystko trzeba potraktować Kolej Transsyberyjską jako tymczasowy dom: większość czasu spędza się w pociągu z krótkimi postojami na stacjach pośrednich. Podróżny przypomina wtedy niejednego rosyjskiego pasażera obładowanego ogromnymi torbami, jakby przenosił cały swój dobytek do zupełnie innego miejsca tego gigantycznego kraju.

W bagażu podręcznym należy mieć wszystkie potrzebne na co dzień rzeczy – te, które będą używane w samym pociągu. To tam się śpi, kąpie, je, rozmawia i odpoczywa. W związku z tym, niezależnie od pogody, należy ze sobą zabrać:

 1. bieliznę,
 2. wygodną odzież,
 3. kosmetyki (przydają się chusteczki nawilżające, suche szampony i antybakteryjne mydła do rąk),
 4. klapki do kąpieli,
 5. ładowarkę do telefonu

Czego dobrze nie zapomnieć?

 1. dobrą książkę czy sprzęt do słuchania muzyki, gdy dopadnie nas nuda albo nie będzie z kim porozmawiać, bo wszyscy już dawno śpią lub pogrążają się w swoich światach,
 2. jeśli masz naturę artystyczną, koniecznie weź aparat – widoki z pociągu często zapierają dech w piersiach,
 3. jeśli masz naturę etnografa czy myśliciela – zabierz koniecznie notatnik i długopisy,
 4. przydają się też rozmówki polsko-rosyjskie, jeśli nie mówisz w lokalnym języku,
 5. dla rozrywki lub socjalizacji z innymi podróżnymi, warto wziąć drobne gry: domino, karty czy podróżną wersję warcabów czy scrabble,
 6. portfel i dokumenty należy trzymać blisko siebie w osobnym miejscu/schowku, np. sakiewce na szyję, nerce lub dobrze ukrytej kieszeni bagażowej.
 7. najlepszą walutą, którą można zabrać w podróż Transsibem jest dolar amerykański.

…coś do przegryzienia

Pakując swój bagaż podręczny wyposaż go tak, byś nie musiał sięgać po rzeczy spakowane do bagażu głównego, z którego korzysta się rzadko i dopiero na stacji docelowej.

Ponadto, niezależnie od klasy wagonu, jaką wybierzesz, warto wziąć ze sobą:

 1. jedzenie: zupki instant, konserwy, wafle, sucharki, itp.
 2. dodatkowo można zabrać ze sobą kawę, herbatę, gdyż w pociągu jest łatwy dostęp do wrzątku,
 3. przydadzą się również sztućce, scyzoryk, kubek i miska/talerzyk oraz ściereczki i worki na śmieci.

Bez względu na wszystko trzeba spakować również podręczną apteczkę, w której znajdą się plastry, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, na biegunkę (np. węgiel lub inne dostępne w aptekach środki).

Nie zaszkodzą również profilaktyczne szczepienia (np. przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, żółtaczce). Warto też skonsultować się z lekarzem, jakie leki zabrać na tego typu podróż.

A i jeśli chodzi o komputer, to lepiej zostaw go w domu…

Do pociągu można również zabrać rower fot. pixabay
Do pociągu można również zabrać rower fot. pixabay

Klasa bagażu

Zawartość bagażu często zależy od wyboru klasy podróży. W podstawowym wagonie, tzw. plackarta, przyda się lampka lub inny sprzęt oświetlający, gdyż światło gaśnie o 20:00. Ponadto, ważne jest zabranie ze sobą śpiwora i koca, gdyż pościel nie jest wliczona w cenę biletu. Bagaż można schować w skrzyniach znajdujących się pod dolnymi siedzeniami.

W klasie nieco wyższej niż plackarta, w tzw. kupe, jest bardziej komfortowo: znajdują się tam pościel już wliczona w cenę. Mimo to, zmarzluchy powinny ze sobą zabrać śpiwór, by chłodne noce nie stały się nieprzyjemne. Jeśli masz zamiar podróżować latem, kiedy jest naprawdę gorąco, pamiętaj że obie powyższe klasy nie są wyposażone w klimatyzację. Dobrze wtedy mieć w bagażu przewiewne ubrania i kosmetyki odświeżające. Inna sprawa jest z tzw. klasą lux, w której nie dość, że jest klimatyzacja, to gotowe, zaścielone łóżka w cenie biletu. W cenie biletu klasy lux jest również wyżywienie (nawet 5 razy dziennie), którego w klasie plackarta i kupe – nie ma.

Najwyższy standard mają wagony klasy VIP – ponieważ są w nim pięknie zaścielone, komfortowe łóżka, prywatne prysznice, i codziennie bukiet świeżych kwiatów… trudno poczuć, że jest się w podróży. Wydaje się wówczas, że bagaż pełni rolę szafy, a nie całego domowego dobytku.

Przejazd vs. ogrzewanie

Choć pociągi są ogrzewane, to w zimie należy dodatkowo wziąć bardzo dobry śpiwór, bo noce bywają mroźne. No i oczywiście wygodny, ciepły dres.

Weź też pod uwagę to, gdzie jedziesz i co będziesz robić. Jeśli zamierzamy spać na łonie natury (oczywiście nie w zimie ), to weź ze sobą porządny namiot, śpiwór, karimatę, koc, latarkę, menażkę, dodatkowe jedzenie i wodę (można kupić na postojach kolei), a także odzież i buty przeciwdeszczowe, środki przeciw komarom i kleszczom oraz okulary przeciwsłoneczne.

Jak zapakować się w podróż Koleją Transsyberyjską fot. shutterstock
Jak zapakować się w podróż Koleją Transsyberyjską fot. shutterstock

Ceny i limity bagażowe

Waga bagażu bezpłatnego zależy od klasy wagonu. W pierwszej klasie można zabrać nawet 50 kg (lux i VIP), w drugiej (plackarta i kupe) 36 kg. Szerokość jednej sztuki (plecaka, walizki) nie może przekroczyć obwodu (szerokości + długości + wysokości) o 1,8 m. Nadbagaż należy zgłosić na początku pociągu i uiścić dodatkową opłatę. Bagaż trzyma się w przypisanym do pasażera przedziale w specjalnych lukach lub skrzyniach, choć czasem niektóre pociągi mają wagony bagażowe. Informację o tym, czy pociąg jest wyposażony w taki wagon, można uzyskać dopiero w dniu odjazdu pociągu. W punktach odbioru bagażu obowiązują ścisłe procedury, do tego stopnia, że czasem karimata przypięta do plecaka jest traktowana jako nadbagaż. Za nadbagaż i przewóz dodatkowy płaci się jak za kolejny bilet w zależności od trasy.

Przewóz dodatkowy

Jeśli masz ochotę na rowerowy trawers po różnych miejscach Rosji, Mongolii czy Chin, możesz ze sobą zabrać jednośladowy sprzęt. Rower jednak powinien się zmieścić w komorze bagażowej. Pod łóżkiem komora wynosi 50/110/25 cm, a nad łóżkiem 30/180/90 cm. Jeszcze do niedawna można było koleją również przewozić motory, obecnie jest to zakazane. Jeśli bardzo będzie ci zależało na przewiezieniu motoru, możesz zwrócić się do kolei o dostarczenie go pociągiem towarowym. Podobna sprawa tyczy się żaglówek, którymi można by pływać po jeziorach dalekiego Wschodu.

W podróż możesz również zabrać swojego ukochanego psa. Za zwierzę płaci się jak za nadbagaż, no i oczywiście jest potrzebna jego książeczka szczepień. Więc jeśli nie chcesz zostawiać go w domu, przygotuj wszystko i już masz wiernego kompana podróży! ;)

Źródła:

vivianesview.files.wordpress.com

56thparallel.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.