Naadam – letni festiwal wśród stepów Mongolii

Naadam to pełne kolorów jedno z najważniejszych świąt państwowych Mongolii.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wkrótce zacznie się sezon festiwalowy, niektórzy już od dawna mają kupione karnety na wakacyjną muzyczną ucztę. Letnie festiwale odbywają się nie tylko w Europie. Jednym z najbardziej interesujących festiwali jest Naadam w Mongolii, gdzie liczy się coś więcej niż muzyka…

Słowo „naadam” oznacza „dobrze się bawić” i nic w tym dziwnego, w okresie festiwalu wszyscy Mongołowie (i nie tylko) poddają się wspólnej dobrej zabawie podczas tradycyjnych igrzysk.

Sama formuła festiwalu przypomina starożytne igrzyska. Jest w tym trochę racji, gdyż jego historia sięga imperium Hunów. Naadam miał być konkursem sprawności wojowników i zabawą na cześć zwycięskich wojen. To również jedno ze świąt lamaizmu – tradycyjnej religii Mongołów – aż do 1921 r. Od 1922 r. wrócono do obchodzenia święta za sprawą przywódcy Suche Batora. Naadam od tamtych czasów do dziś obchodzi się w dniach 11-13 lipca.

jedna-z-tradycyjnych-dyscyplin-sportowych-mongolii-sa-zapasy-blog-transsyberyjska
Jedną z tradycyjnych dyscyplin sportowych Mongolii są zapasy. fot. yaytrip.com

Przede wszystkim sport

Podczas festiwalu odbywają się przede wszystkim zawody w najpopularniejszych w Mongolii dyscyplinach sportowych: wyścigach konnych, łucznictwie i zapasach. Co ciekawe, mongolskie zapasy nie mają rozróżnienia na kategorie wagowe, więc zwykle wygrywają najwięksi uczestnicy, bo przegrywa ten, który dotknie ziemi jakąkolwiek częścią swojego ciała (oprócz oczywiście stóp i dłoni). W konkurencji nie mogą uczestniczyć kobiety, w przeciwieństwie do pozostałych dyscyplin.

Wyścigi konne odbywają się na dystansie od 15-30 km. Na przestrzeni wieków odbywały się w różnych miejscach i czasie, obecnie tylko podczas święta Naadam i Nowego Roku.

Ekscytującą konkurencją podczas festiwalu jest łucznictwo, mające miejsce w kulturze Mongołów od czasów Czyngis-chana. Mężczyźni jak i kobiety mogą brać udział w konkurencji. W konkursie bierze udział 10 drużyn składających się z mężczyzn i kobiet, z których każda posiada 4 łuki. Używając tych łuków każda drużyna musi trafić w co najmniej 33 cele. Zwycięskie drużyny zdobywają sławę oraz są podziwiane przez kibicującą im publiczność.

We wszystkich konkurencjach liczy się również strój uczestników: zawsze barwny, przyciągający uwagę, czasem w barwach narodowych.

naadam-to-pelne-kolorow-swieto-panstwowe-w-mongolii-blog-transsyberyjska
Naadam to pełne kolorów jedno z najważniejszych świąt państwowych Mongolii. fot. zendmentravel.com

Święto narodowe, święto rodzinne, święto dla turystów

Festiwal Naadam, podczas którego odbywają się tradycyjne konkurencje, jest świetnym pretekstem do wybrania się do Mongolii, kiedy to można doświadczyć narodowej kultury prezentującej się w przepiękny sposób. Oprócz dyscyplin sportowych można wtedy zobaczyć różne przedstawienia, koncerty, tańce, ludzi w tradycyjnych strojach. Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę świętowania wśród stepów.

Naadam jest również rodzinnym świętem, podczas którego odwiedza się członków rodziny mieszkające w odległych częściach stepów i pustyni. Jest to również czas zakupów, siedzenia przy suto zastawionym stole, tańców i śpiewów. Turyści mogą dołączyć do tego święta, ponieważ Mongołowie są bardzo uprzejmi i gościnni – chętnie dzielą się wszystkim co mają. Wszystko to jest okraszone wonią kumysu (tradycyjnego napoju mongolskiego powstającego ze sfermentowanego mleka), który pije się szybko i w dużych ilościach. Turyści, którym nie smakuje kumys, mogą go zastąpić charakterystyczną dla mongolskich stepów tabaką. Nic bardziej autentycznego dla zwiedzających Mongolię!

Podczas festiwalu rozstawiane są również stragany z odzieżą, żywnością, zabawkami, pamiątkami – kultura jarmarku dotyczy nie tylko Mongolii, ale również Polski i prawdopodobnie całego świata.

w-wyscigach-konnych-biora-udzial-rowniez-dzieci-blog-transsyberyjska
W wyścigach konnych biorą udział również dzieci. fot. newsroom.itb-berlin.de

Gdzie się udać?

Główne zawody odbywają się w Ułan Bator, ale mininaadamy, czyli odbywające się na mniejszą skalę festiwale mają miejsce również w mniejszych miejscowościach. To te małe festiwale, pozbawione wielkomiejskiego przepychu, są bardziej autentyczne i pozwalają turystom zaczerpnąć kulturowego powietrza.

W Ułan Bator Naadam ma charakter wielkiej uroczystości państwowej: jest równo ustawione wojsko i orkiestra, osobistości państwowe stojące przed pomnikiem Chyngis-chana. Od parlamentu aż do stadionu, na którym odbywają się tradycyjne sportowe konkurencje, prowadzi wielka parada.

Jeśli lubisz festiwalową atmosferę, sport, brawurę, taniec i spędzanie czasu z innymi ludźmi, to Naadam w Mongolii jest doskonałym kierunkiem na lipcowy urlop. Pamiętaj jednak, że do Mongolii obowiązuje wiza. Oczywiście, możesz liczyć na naszą pomoc, w jej uzyskaniu.

Źródła:

realrussia.co.uk

zendmentravel.com

newsroom.itb-berlin.de

naadamfestival.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.