Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu

kungurska-jaskinia-lodowa
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Na trasie Kolei Transsyberyjskiej mijamy nie tylko miasta, ale również ciekawe miejsca. Do takich należy położona w kraju Permskim Kungurska Jaskinia Lodowa.

Atrakcje miejsca

Miejsce stanowi jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Syberii i Uralu, ale również idealny punkt wypoczynkowy dla turystów zmęczonych letnimi upałami. Całą powierzchnię jaskini pokrywają wiekowe warstwy lodu i szronu. Według naukowców warstwy lodowe liczą sobie około 10 tys. lat. Kungurska Jaskinia Lodowa to również niezwykły pomnik geologiczny – stanowi największą jaskinię krasową w europejskiej części Rosji.

Tutaj akurat widzimy fragment jaskini ze skałą w kształcie myszy :)

Co zobaczymy w jaskini?

W jaskini znajduje się łącznie 58 komór, 70 jeziorek oraz 146 piszczałek organowych (ze względu na charakterystyczny kształt – ich nazwa pochodzi od nazwy instrumentu). W zależności od sił i chęci – można wybrać trasę prowadzącą przez małą lub dużą pętlę. Średnia temperatura powietrza wewnątrz jaskini wynosi ok. od 0 do 5 °C. Choć czasami w niektórych komorach np. „Wyszka” czy „Brilliantowyj” może (nawet latem) temperatura może sięgnąć zera. Największa na trasie jest komora „Gieografow”, a najpiękniejsza – „Mietieornyj”, w której oświetlenie daje efekt przelatującego meteoru.

Widok z wnętrza jaskini

Niezwykłe jeziorka

Jak wspomnieliśmy powyżej w jaskini łącznie znajduje się 70 jeziorek, a największe z nich – Wielkie Jezioro Podziemne – ma objętość łącznie 1300 m3. Jeziorka w jaskini to również dom dla ciekawych gatunków zwierząt – ślepego raczka [łac. Crangonyx chlebnikovi ] i małych żabek.

Jaskiniowe jeziorka promieniują przepięknymi kolorami

Kilka ciekawostek o jaskini

Chociaż w samej jaskini jest dość mroźno – to istnieją dowody na to, że dawniej, w środku mieszkali tam ludzie! Wskazują na to m.in.: chatka pustelnika, studnia, a także zgubione buty. Według legend sam Jermak Timofiejewicz (historyczny zdobywca Syberii dla państwa moskiewskiego) zimował w jaskini przed zwycięską wyprawą na Syberię.

Kolejna ciekawostka: na trasie na turystów w jaskini czekają lodowe figurki – takie jak ta.

Jak zaplanować podróż do Kungurskiej Jaskini Lodowej?

Planując podróż Koleją Transsyberyjską do Kraju Permskiego należy zrobić przystanek w Permie – czyli stolicy regionu. Stamtąd należy udać się 100 kilometrów na południowy wschód aż do wsi Filippowka. Miejsce jest atrakcyjne turystycznie – więc bez trudu można znaleźć tam nocleg.

Przy planowaniu podróży – w tym aplikacji o wizę do Rosji i organizację podróży– polecamy naszego Partnera aina.pl

Bilety na Kolej Transsyberyjską – dostępne tutaj.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.