10 faktów, których (może) nie wiesz o Kolei Transsyberyjskiej

Kirov, przystanek na trasie Kolei Transsyberyjskiej
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kolej Transsyberyjska – największa trasa kolejowa na świecie. To pewnie wiesz. Poznaj 10 faktów, które mogą Cię zaskoczyć na temat Kolei Transsyberyjskiej.

1. Na trasie miasta-widma

Niektóre miasta na trasie Kolei Transsyberyjskiej mają fantastyczne i niezwykle długie nazwy. Przykładem jest np. Uyarspasopreobrazhenskoye (4227 km od Moskwy), bardziej znany jako Uyar. Inni wyjątkowe nazwy pochodzą od nazw pór roku i miejsc – przykładowo na trasie mijamy miasto „Zima” czy miasto o nazwie „Ozero”, którego nazwa oznacza „jezioro”. Ozero, położone jest za miastem Niżny Nowogród. W pobliżu znajduje się jezioro Svetloyar. To miejsce, w którym kryje się Kitież – tajemnicze, zagubione i zatopione miasto. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z XVIII wieku. Zgodnie z etymologią ludową nazwa miasta pochodzi od królewskiej posiadłości Kidieksza w pobliżu Suzdalu, złupionego przez Mongołów w 1237 roku. Legendarną drogę do zatopionego miasta mogą odnaleźć tylko ludzie o czystym sercu i duszy.


Niewidzialne miasto Kitież, obraz Konstantina Gorbatowa z 1913 roku. źrodło: wikipedia

2. Nazwane na cześć bolszewickiego bohatera

Kirow oddalony jest 917 kilometrów od Moskwy i stanowi przystanek na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska znanego działacza komunistycznego – Siergieja Kirowa. Był pierwszym sekretarzem KC partii bolszewickiej w Azerbejdzańskiej SRR, ale również bliskim współpracownikiem Stalina. Bardzo szybko wybił się i zyskał dużą sympatię w środowisku komunistów. Jak wskazuje wielu historyków – nie podobało się Stalinowi i przypłacił za to życiem. Na początku lat 90-tych mieszkańcy zdecydowali o zachowaniu sowieckiej nazwy miasta.

3. Władywostok nie zawsze dla wszystkich

Niegdyś ostatni przystanek głównej linii Kolei Transyberyjskiej był miastem niedostępnym dla większości obcokrajowców. Nawet obywatele ZSRR potrzebowali specjalnego zezwolenia na wjazd do tego miasta. Prezydent Ford był jednym z nielicznych obcokrajowców, którym dano możliwość wjechać do Władywostoku. Odwiedził miasto w 1947 roku, gdzie spotkał się na szczycie zbrojnym z Leonidem Breżniewem.

4. Kolej przecina łącznie aż 16 rzek

Trasa Kolei Transsyberyjskiej przecina następujące rzeki: Wołgę, Vyatkę, Kamę, Tobol, Irtysz, Ob, Tom, Chulym, Jenisej, Okę, Selenga, Zeya, Bureya, Amur, Khor i Ussuri. Jak wiadomo – Wołga – to największa i najdłuższa rzeka Europy z ujściem w Morzu Kaspijskim. Amur jest wśród nich najszerszy (osiąga w szerokości 1,2 km), z kolei rzeka Ob jest siódmą co do długości rzeką na świecie. Nazwa rzeki Selengi wywodzi się od mongolskiego czasownika „seleh” – który oznacza pływanie. Natomiast Jenisej to jedna z największych rzek Azji i świata.

5. David Bowie i podróż Transsibem

W kwietniu 1973 roku, po ukończeniu japońskiej części trasy Ziggy Stardust wokalista wrócił do Europy drogą lądową. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy motywacją, aby pokonać trasę od Władywostoku do Moskwy był jedynie strach przed lataniem samolotem, czy pragnienie doświadczenia podróży Koleją Transsyberyjską. Po powrocie do kraju, z tygodniowej wyprawy Bowie podsumował swoją podróż w liście do swojej menadżerki:
„Nie mogłem sobie wyobrazić, że istnieją jeszcze połacie nietkniętej, dzikiej przyrody. To, co pojawiało się przed moimi oczami, przypominało przenikanie do innych czasów, innego świata (…). I wyjątkowo dziwnie było siedzieć w pociągu, który sam w sobie jest wytworem współczesnej technologii, i przemierzać miejsca tak naturalne i niezniszczone przez człowieka. ” *

David Bowie w pociągu na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Źródło:
Trans Siberian Express

6. Kto pierwszy, ten lepszy

Największą atrakcją miasta Slyudyanka jest jej piękna stacja kolejowa – zbudowana w całości z białego marmuru. Budowę dworca ukończono w 1904 roku. Lokalizacja samego miasteczka jest niezwykle kusząca (znajduje się w pobliżu jeziora Bajkał). W przeszłości, gdy pociąg zatrzymywał się przez 15 minut na tej stacji kolejowej – uprawiano tu nietypowe, nieformalne zawody… Polegały na podbieganiu w trakcie postoju do brzegu jeziora, zanurzenia w nim ręki albo palców u stóp i szybki powrót do pociągu – a to wszystko w ciągu tych 15 minut. Dzisiaj (prawdopodobnie, aby zniechęcić ludzi do podobnych czynów) – pociąg zatrzymuje się na stacji jedynie na 2 minuty.

7. Pierwouralsk – na granicy dwóch kontynentów

Choć linia graniczna Eurazji – dzieląca Europę i Azję była i do dziś jest dość umowna. To za granicę między dwoma kontynentami przyjęto mieszczący się na 1778 kilometrze trasy Transsibu punkt – nieopodal miasteczka Pierwouralska. Wybudowano tam pomnik i ustanowiono symboliczną granicę dzielącą Azję i Europę. Pierwouralsk stał się również sławny za sprawą dziwnego zjawiska atmosferycznego. Nad miastem na początku tego roku zaczął padać… zielony śnieg. Później w mediach pojawiły się zdjęcia miasta oprószonego zielonym śniegiem. Zjawisko to było najprawdopodobniej efektem zanieczyszczenia powietrza z okolicznych fabryk.**

Pomnik dzielący Azję i Europę w
Pierwouralsku. Źródło:
https://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=6735

8. Kolei zawdzięczają życie

Kolej Transsyberyjska była ratunkiem dla wielu uciekających przed nazistami podczas II wojny światowej Żydów. Przykładem człowieka, któremu udało się uciec przed okupantem, podróżując Koleją Transsyberyjską – jest austriacki matematyk. Kurt Gödel uciekł z Europy do Japonii, aż do USA.

9. Kolej Transsyberyjska inspiracją

W 2006 roku Koleją Transsyberyjską podróżował Paulo Coelho. Zgodnie z informacjami od mediów – autor brazylijskich bestsellerów zatrzymał się w Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Irkucku i Władywostoku. Owocem tej podróży była wydana w 2011 roku książka Alef. Dla miłośników grozy polecamy film Horror Express – horror science fiction z 1972 roku, którego akcja toczy się właśnie w Kolei Transsyberyjskiej. Motywy z podróży Koleją Transsyberyjską wykorzystano w produkcjach animowanych jak Blood+.

10. Tak długa…

Kolej Transsyberyjska jest dłuższa niż Mur Chiński – ale to już pewnie wiesz ;)

Źródła:

  • * pl.wikiquote.org/wiki/David_Bowie
  • ** www.wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Rosja.-Zielony-snieg-w-Pierwouralsku.-Mieszkancy-twierdza-ze-to-dzielo-fabryki-chemikaliow
  • www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/russia/articles/trans-siberian-railway-facts/
  • https://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/russia/articles/trans-siberian-railway-facts/

Jedna odpowiedź

  1. Już dawno temu chciałem przejechać się tą koleją Mam jeszcze takie plany. Mam książkę o tej kolei

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.