10 faktów o jeziorze Bajkał, które powinieneś znać!

10 faktów o jeziorze Bajkał, które powinieneś znać!
4.5 (89.09%) 22 votes

Podróż Koleją Transsyberyjską sama w sobie jest wielką atrakcją. Jazda pociągiem przez kilka dni najdłuższą trasą świata, ludzie z całego globu różnych kultur, mijane krajobrazy… W tym przepychu wrażeń łatwo o pominięcie czegoś naprawdę wartościowego, dlatego dobrze przed podróżą zaplanować przystanki na drodze. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że żadna z interesujących nas atrakcji nas nie ominie, a już na pewno nie jezioro Bajkał, które jest punktem obowiązkowym podróży do Rosji. A dlaczego? Poniżej znajdziesz 10 faktów o tym jeziorze!

Bajkał jest najstarszym jeziorem świata (ma 25 mln lat!), leży w Rosji w większej części w Republice Buriacji. Dla okolicznych mieszkańców jest centrum i źródłem życia, dla przybywających tu turystów – miejscem relaksu na łonie natury i niemalże etnograficznej obserwacji mieszkającej tu ludności. Rosjanie, Buriaci, Ukraińcy, Białorusini, Tatarzy, Polacy… A jeśli mowa o Polakach…

1. Bajkał jest najgłębszym jeziorem na świecie

Sięga 1642 m głębokości. Dla porównania najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza, sięga ledwo 106 m! Bardzo duży udział w pomiarach Bajkału brali polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski i Wiktor Godlewski. Dybowski był również lekarzem, prowadził badania etnograficzne a także faunistyczne, bo…

2. Bajkał jest domem dla 1550 gatunków zwierząt

Nic dziwnego, że do dziś przyciąga naukowców z całego świata. Ponadto, szacuje się, że w okolicach oraz w jeziorze żyje ok. 1085 gatunków roślin. Z tego 80% zwierząt i roślin to gatunki endemiczne (można je zobaczyć tylko tu). Turyści najchętniej wypatrują nerp – uroczych, choć drapieżnych, śnieżnobiałych fok słodkowodnych.

nerpa-to-jeden-z-nielicznych-gatunkow-fok-slodkowodnych-na-swiecie-blog-transsyberyjska

Nerpa to jeden z nielicznych gatunków fok słodkowodnych na świecie. Można ją zobaczyć nad Bajkałem. fot. shutterstock

3. Jezioro ma największe rezerwy wody pitnej na świecie, która nie jest w postaci zmrożonej

W razie problemów z brakiem wody pitnej, Bajkał mógłby zaspokoić zapotrzebowanie 20% światowej populacji!

4. Bajkał jest dorzeczem dla około 350 rzek

Najwięcej wody, bo prawie połowę, do jeziora dostarcza rzeka Selenga. Druga największa rzeka w okolicy to Angara, która jako jedyna wypływa z Bajkału, a wpływa do Jeniseju.

5. Z jeziora wystaje 27 kamienistych wysp

Wyspy Bajkału są dużą atrakcją dla turystów, a także dla żyjących w okolicy zwierząt, zwłaszcza dla fok i ptaków. Największą wyspą jest Olkhon, który jest również czwartą największą wyspą na świecie wyłaniającą się z jeziora (ma 70 km długości). Będąc nad Bajkałem warto wybrać się właśnie na Olkhon (kursują tu promy), bo widoki na jezioro zapierają tu dech w piersiach!

6. Jezioro organizuje życie mieszkańcom

Na Olkhonie mieszkańcami, oprócz zwierząt, są również ludzie, dlatego nic dziwnego, że korzystają oni ze wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą woda. Ludzie zajmują się tu głównie rybołówstwem. Najpopularniejszą rybą jest omul bajkalski, zwłaszcza wędzony. Jezioro dostarcza również wiele rozrywek. W zimie, kiedy zamarza, ludzie chętnie jeżdżą po Bajkale na łyżwach! Fani pływania w zimnej wodzie też tu się odnajdą. Wie coś o tym Karolina Kiejdrowska która udzieliła wywiadu na gorilo.pl .

7. W zimie Bajkał całkowicie zamarza!

Można wtedy po nim jeździć samochodem: są otwierane tzw. zimniki – drogi na lodzie, po których można przejechać z jednego brzegu jeziora na drugi.

8. Bajkał znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Jest jednym z 10 obiektów/miejsc w azjatyckiej części Rosji na tej liście. Został na nią wpisany w 1996 roku za szczególne walory przyrodnicze. W regionie jeziora znajduje się kilkanaście miejscowości turystycznych, w tym Irkuck, a także trzy rezerwaty i dwa parki narodowe. Na terenie Buriacji, na wschodnim brzegu Bajkału, znajduje się Barguziński Rezerwat Biosfery. Można tam zobaczyć gniazda bardzo rzadkich ptaków: czarnego bociana.

to-najstarsze-jezioro-swiata-bajkal-blog-transsyberyjska

To najstarsze jezioro świata kryje w sobie wiele ciekawostek. fot. shutterstock

9. Można przejechać ponad 90 km wzdłuż krawędzi Bajkału

A to dzięki Kolei Krugobajkalskiej – historycznej części magistrali transsyberyjskiej. Sam Bajkał rozciąga się na długość 636 km i na szerokość 79 km.

10. Kolej Transsyberyjska rozciąga się na obszarach w pobliżu Bajkału

Stąd wizyta nad jeziorem jest tylko kwestią wcześniejszego zaplanowania, bo Bajkał – podróżując Koleją – nie sposób (p)ominąć.

Jeśli masz ochotę zobaczyć to niewątpliwie ciekawe jezioro, więcej informacji o podróżowaniu Koleją Transsyberyjską na stronie www.transsyberyjska.pl. Uzyskasz tam również kompleksową pomoc w organizacji całego wyjazdu!

Źródła:

www.edupress.pl/

www.rosjapl.info/

www.transsyberyjska.pl/

More to explorer

kungurska-jaskinia-lodowa

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu

Kungurska Jaskinia Lodowa i wypad do Permu4.5 (90%) 4 votes Na trasie Kolei Transsyberyjskiej mijamy nie tylko miasta, ale również ciekawe miejsca.

24 komentarze

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *