10 faktów o jeziorze Bajkał, które powinieneś znać!

Bajkał, najstarsze jezioro świata
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Podróż Koleją Transsyberyjską sama w sobie jest wielką atrakcją. Jazda pociągiem przez kilka dni najdłuższą trasą świata, ludzie z całego globu różnych kultur, mijane krajobrazy… W tym przepychu wrażeń łatwo o pominięcie czegoś naprawdę wartościowego, dlatego dobrze przed podróżą zaplanować przystanki na drodze. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że żadna z interesujących nas atrakcji nas nie ominie, a już na pewno nie jezioro Bajkał, które jest punktem obowiązkowym podróży do Rosji. A dlaczego? Poniżej znajdziesz 10 faktów o tym jeziorze!

Bajkał jest najstarszym jeziorem świata (ma 25 mln lat!), leży w Rosji w większej części w Republice Buriacji. Dla okolicznych mieszkańców jest centrum i źródłem życia, dla przybywających tu turystów – miejscem relaksu na łonie natury i niemalże etnograficznej obserwacji mieszkającej tu ludności. Rosjanie, Buriaci, Ukraińcy, Białorusini, Tatarzy, Polacy… A jeśli mowa o Polakach…

1. Bajkał jest najgłębszym jeziorem na świecie

Sięga 1642 m głębokości. Dla porównania najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza, sięga ledwo 106 m! Bardzo duży udział w pomiarach Bajkału brali polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski i Wiktor Godlewski. Dybowski był również lekarzem, prowadził badania etnograficzne a także faunistyczne, bo…

2. Bajkał jest domem dla 1550 gatunków zwierząt

Nic dziwnego, że do dziś przyciąga naukowców z całego świata. Ponadto, szacuje się, że w okolicach oraz w jeziorze żyje ok. 1085 gatunków roślin. Z tego 80% zwierząt i roślin to gatunki endemiczne (można je zobaczyć tylko tu). Turyści najchętniej wypatrują nerp – uroczych, choć drapieżnych, śnieżnobiałych fok słodkowodnych.

nerpa-to-jeden-z-nielicznych-gatunkow-fok-slodkowodnych-na-swiecie-blog-transsyberyjska
Nerpa to jeden z nielicznych gatunków fok słodkowodnych na świecie. Można ją zobaczyć nad Bajkałem. fot. shutterstock

3. Jezioro ma największe rezerwy wody pitnej na świecie, która nie jest w postaci zmrożonej

W razie problemów z brakiem wody pitnej, Bajkał mógłby zaspokoić zapotrzebowanie 20% światowej populacji!

4. Bajkał jest dorzeczem dla około 350 rzek

Najwięcej wody, bo prawie połowę, do jeziora dostarcza rzeka Selenga. Druga największa rzeka w okolicy to Angara, która jako jedyna wypływa z Bajkału, a wpływa do Jeniseju.

5. Z jeziora wystaje 27 kamienistych wysp

Wyspy Bajkału są dużą atrakcją dla turystów, a także dla żyjących w okolicy zwierząt, zwłaszcza dla fok i ptaków. Największą wyspą jest Olkhon, który jest również czwartą największą wyspą na świecie wyłaniającą się z jeziora (ma 70 km długości). Będąc nad Bajkałem warto wybrać się właśnie na Olkhon (kursują tu promy), bo widoki na jezioro zapierają tu dech w piersiach!

6. Jezioro organizuje życie mieszkańcom

Na Olkhonie mieszkańcami, oprócz zwierząt, są również ludzie, dlatego nic dziwnego, że korzystają oni ze wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą woda. Ludzie zajmują się tu głównie rybołówstwem. Najpopularniejszą rybą jest omul bajkalski, zwłaszcza wędzony. Jezioro dostarcza również wiele rozrywek. W zimie, kiedy zamarza, ludzie chętnie jeżdżą po Bajkale na łyżwach! Fani pływania w zimnej wodzie też tu się odnajdą. Wie coś o tym Karolina Kiejdrowska która udzieliła wywiadu na gorilo.pl .

7. W zimie Bajkał całkowicie zamarza!

Można wtedy po nim jeździć samochodem: są otwierane tzw. zimniki – drogi na lodzie, po których można przejechać z jednego brzegu jeziora na drugi.

8. Bajkał znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Jest jednym z 10 obiektów/miejsc w azjatyckiej części Rosji na tej liście. Został na nią wpisany w 1996 roku za szczególne walory przyrodnicze. W regionie jeziora znajduje się kilkanaście miejscowości turystycznych, w tym Irkuck, a także trzy rezerwaty i dwa parki narodowe. Na terenie Buriacji, na wschodnim brzegu Bajkału, znajduje się Barguziński Rezerwat Biosfery. Można tam zobaczyć gniazda bardzo rzadkich ptaków: czarnego bociana.

to-najstarsze-jezioro-swiata-bajkal-blog-transsyberyjska
To najstarsze jezioro świata kryje w sobie wiele ciekawostek. fot. shutterstock

9. Można przejechać ponad 90 km wzdłuż krawędzi Bajkału

A to dzięki Kolei Krugobajkalskiej – historycznej części magistrali transsyberyjskiej. Sam Bajkał rozciąga się na długość 636 km i na szerokość 79 km.

10. Kolej Transsyberyjska rozciąga się na obszarach w pobliżu Bajkału

Stąd wizyta nad jeziorem jest tylko kwestią wcześniejszego zaplanowania, bo Bajkał – podróżując Koleją – nie sposób (p)ominąć.

Jeśli masz ochotę zobaczyć to niewątpliwie ciekawe jezioro, więcej informacji o podróżowaniu Koleją Transsyberyjską na stronie www.transsyberyjska.pl. Uzyskasz tam również kompleksową pomoc w organizacji całego wyjazdu!

Źródła:

www.edupress.pl/

www.rosjapl.info/

www.transsyberyjska.pl/

26 odpowiedzi

 1. Szkoda jedynie, że wiele z rzek, które do jeziora dochodzą jest zanieczyszczona ściekami przemysłowymi. Mam nadzieję, że mimo tego przyroda sobie poradzi, bo stracić cenne i piękne miejsce to byłaby wielka szkoda

  1. nawet pomimo fabryki celulozy (sławnej już, bo realizującej cele militarne a planowe:)) „Swięte Morze” w dalszym ciągu jest najczystszym zbiornikiem.
   Bajkał sobie poradzi, byle mu nie przeszkadzać:)

 2. 11. Z Bajkału rzadko udaje się wydobyć utopca: jeśli nie dokona się tego w ciągu doby, wyciąga się pięknie oczyszczony szkielet.
  To zasługa takich „krabików” (endemicznych), które czuwają nad czystością zbiornika

 3. Dla mnie Bajkał to straszna woda na Syberii, gdzie moja Mamusia i Jej Rodzeństwo było zesłane – s y b i r !!!!!!!!!!!!!! bali się nawet o tym wspominać.

 4. Nasza Wisła w takim razie przy założeniu pustego Bajkału napełniłaby wodą do obecnego stanu w ciągu prawie 700 lat.

 5. Byłam w zeszłym roku na wyspie.. o szamanach wypada wspomnieć.. o tum, ze przez ponad 20 lat nie było prądu.. Nie ma juz rybołówstwa na jeziorze (nielegalne tylko), tylko przy ujściach rzek. Poziom jeziora w przeciągu ok 7 lat spadł o 1,5. Rolnictwo tez kiepsko – są b.niskie opady i nawet ziemniaki kiepsko rosną.

 6. Odwiedziłem Bajkał latem 1978 roku. Najpiękniej jest tam w maju i czerwcu, jest rowniez najcieplej. To taki nasz maj i czerwiec. Jako dziecko wychowywałem się wsrod sąsiadów -byłych zesłańców syberyjskich. Wyjechałem tam po pierwszym roku studiów w 1978.

 7. Nie ukrywam ze odwiedzałem później Amerykę Północna i Południowa, Wyspy Pacyfiku. Z Australia włącznie, Azje i Afryke. Napisałem i obroniłem prace magisterska nt. turystyki trampingowej młodzieży akademickiej z Polski, bo w latach 80tych ten rodzaj podróżowania z Polski w Świat był najbardziej realnym – bardzo mało zarabialiśmy, a ceny wyjazdów turystycznych były księżycowe szczególnie w porównaniu do zarobków w Polsce.

 8. Byłam pod koniec lat 80- tych ubiegłego wieku! Był kwiecień,jeszcze zimno. Wypad z Irkuck. Mijalismy wioski z drewnianą zabudową kompletnie,, wyludnione,, zero człowieka! Do dzisiaj zastanawiam się czy siedzieli w domach, czy uciekali na widok autokaru! Samo jezioro? Olbrzymie wrażenie, takie na całe życie! Cudne widoki,nieśmiało budząca się przyroda, bazie, jakieś zielone porosty, przeczysta woda,nerpy i ryby,, gołym okiem,,! Pewnie już tam nie wrócę, ciekawość świata rzuca mnie w inne jego strony lecz ten krajobraz tak inny od wszystkiego co widziałam na zawsze zostanie w mojej pamięci!

 9. BYŁEM w 1988 roku z wyćieczka do IRKUCKA i jedniodniowy wyjazd nad Bajkał byłem zachwycony zwiedziłem tez wioskę nad jeziorem zakupy w sklepie ludzie sympatyuczni nie opodal jeżiora jest GÓRA Z ROSNĄCYMI NA NIEJ DRZEWAMI NA KAŻDYM DRZEWIE TURYŚCI zawiązują wstążeczki pięknie to wygląda zawiązujac wstążeczke prośi się o spełnienie marze mnie śię spełniły po zaiązaniu wstążki która zrobiłem z chusteczki do nosa ””” RYSZARD z L UB L IN A

 10. BYŁEM w 1988 roku z wyćieczka do IRKUCKA i jedniodniowy wyjazd nad Bajkał byłem zachwycony zwiedziłem tez wioskę nad jeziorem zakupy w sklepie ludzie sympatyuczni nie opodal jeżiora jest GÓRA Z ROSNĄCYMI NA NIEJ DRZEWAMI NA KAŻDYM DRZEWIE TURYŚCI zawiązują wstążeczki pięknie to wygląda zawiązujac wstążeczke prośi się o spełnienie marze mnie śię spełniły po zaiązaniu wstążki która zrobiłem z chusteczki do nosa ””” RYSZARD z L UB L IN A

 11. Najdalej na wschód ,byłem w Jekaterinburgu ,sierpień ,ciepło ,300km za Moskwą gęstość zaludnienia zauważalna, ludzie przyjażnie nastawieni,pomocni nawet mundurowi, warto było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.