5 atrakcji w Kazaniu – „trzeciej stolicy Rosji”

Zróżnicowane etnicznie miasto, z niepowtarzalną architekturą. Fenomen na mapie Rosji. Poznaj top 5 największych atrakcji w Kazaniu. 
Niezwykły meczet Kul Szarif, Kreml Kazański
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kazań – kiedyś stolica Mongolii, dziś perła mapie Rosji. Populacja sięga tu ponad milion osób. Zróżnicowane etnicznie miasto, z niepowtarzalną architekturą. Fenomen na mapie Rosji. Poznaj top 5 największych atrakcji w Kazaniu.

1. Kazański Kreml i jego „krzywa wieża”

Historyczna cytadela Tatarstanu, wniesiona przez cara Iwana Groźnego. Od roku 2000 bryluje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podobnie jak większość zabytków kazańskich – zbudowany z jasnego piaskowca. Budynki kremla są widoczne z daleka – dzięki czterem wysokim minaretom i niebieskiej kopule meczetu Kul Szarif. Dziś miejsce jest świadectwem historii i symbolem tatarskich aspiracji niepodległościowych. Sam meczet był największym meczetem w Rosji, a dziś stanowi przede wszystkim rolę Muzeum Islamu. Najstarszą i najsłynniejszą budowlą w całym obiekcie jest prawosławny Sobór Zwiastowania – najstarsza cerkiew prawosławna w mieście. Miejscem, którego nie można ominąć podczas zwiedzania kremla jest charakterystyczna ceglana krzywa „Wieża Söyembikä” . To miejsce pozostaje takim „must-visit” podczas wycieczki do Kazania.

Kreml Kazański

Piękny meczet Kul Szarif

2. Na deptaku Baumana

Zaczyna się u stóp Kremla i ciągnie aż do Placu Tukay – czyli centralnego punktu miasta. Spacer historyczną ulicą w Kazaniu to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Znajdują się tam zabytki architektury imperialnej, z XIX-wieku. Na szczególną uwagę zasługują: Monaster Jana Chrzciciela, Wielki Teatr Dramatyczny im. Kaczałowa i dzwonnica Soboru Bogojawleńskiego. Urokowi ulicy Baumana dodaje fakt, że jest wybrukowana wielobarwnymi cegłami. Samo miejsce to punkt, w którym odbywają się liczne uroczystości i targi. Na ulicy znajduje się również „Aleja Gwiazd Tatarskich” odsłonięta w 2003 roku, dedykowana artystom teatralnym, filmowym i muzykom.

Ulica Baumana w Rosji
Widok z lotu ptaka (po lewej stronie ulica Baumana)

3. Muzeum Narodowe Republiki Tatarstanu

W bezpośrednim sąsiedztwie kremla, znajduje się pięknie zdobiona XVIII-wieczna kamienica, w której umieszczono muzeum. Zbiory muzealne są podzielone na dwóch piętrach. Większość ekspozycji stanowi prywatna, blisko 40-tysięczna kolekcja Andrieja Fiodorowicza – znanego na tym terenie archeologa, historyka i kolekcjonera. Co dokładnie mieści się w muzeum? M.in.: egipskie i antyczne kolekcje złotych monet, książek i zwojów z przekroju od XV do XX wieku, zbiór zabytków historycznych związanych ze sztuką i rzemiosłem kazańskich Tatarów czy rzeczy osobiste pozostawione przez tatarskich pisarzy.

Muzeum Tatarstanu w Kazaniu
Tak prezentuje się muzeum z zewnątrz ;)

4. Świątynia Wszystkich Religii

Unikatowy kompleks świątynny, który stanowi połączenie kilku rodzajów architektury sakralnej: w tym cerkwi, meczetu i synagogi. „Ekumeniczny” charakter budowli przyciąga, a miejsce cieszy się dużą sympatią wśród mieszkańców i turystów. Jak tłumaczy sam pomysłodawca i główny wykonawca – Ildar Khanov – znany społeczności z działalności charytatywnej (pomaga uzależnionym od alkoholu i narkotyków) – świątynia nie ma charakteru sakralnego, a bardziej jest symbolem wielokulturowości i tolerancji miasta. Jego byli i obecni pacjenci pomagają się rozwijać świątynie – poprzez bezpośrednie zaangażowanie w prace budowlane lub sponsoring. Bardzo ciekawa inicjatywa, sami przyznanie? :)

Świątynia Wszystkich Religii z zewnątrz
Świątynia Wszystkich Religii z zewnątrz

5. Ratusz i pomnik Lenina

Zabytkowy ratusz w Kazaniu. Podczas I wojny światowej służył jako szpital wojskowy. Dziś jest miejscem kulturalnych wydarzeń. Tuż obok ratusza stoi majestatyczny pomnik Lenina. To „bardzo rosyjskie” miejsce w Kazaniu. Tuż obok znajduje się park, w którym można usiąść, odpocząć, przystanąć w miejscu i podumać nad pięknem tego miasta… :)

Pomnik Lenina z widokiem na ratusz w Kazaniu
Pomnik Lenina z widokiem na ratusz w Kazaniu

Kazań – praktyczne informacje

Podróż pociągiem

Do Kazania z Moskwy najłatwiej dojechać jest pociągiem. Czas jazdy to od 11 do 13 h. Ceny za przejazd tą trasą zaczynają się od 32 Euro (najczęściej w takiej cenie zdobędziemy bilety na podróż III klasą nocnym kursem). Kazań jest na trasie Kolei Transsyberyjskiej – więc bilety możesz kupić za pośrednictwem naszej strony tutaj.

Pamiętaj, żeby przed podróżą zaopatrzyć się w wizę turystyczną do Rosji.

Lot samolotem

Lotnisko w Kazaniu znajduje się w odległości 26 kilometrów od miasta, ale jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Do Kazania dolecimy m.in.: z Moskwy, Frankfurtu, Pragi lub Mińska.

Ceny a zwiedzanie miasta

Wstęp do Kazańskiego Kremla jest bezpłatny (tym samym do meczetu Kul Szarif i Soboru Zwiastowania). Zapłacimy już za: wejścia do muzeów oraz za wejście na dzwonnice przy ulicy Baumana.

Gdzie dobrze zjeść?

Przy ulicy Baumana zjecie przysmaki kuchni rosyjskiej, tatarskiej i międzynarodowej. Jeśli jednak chcecie poznać lepiej przysmaki lokalnej kuchni, polecamy wizytę w Tatarskiej Wiosce Tugan Avylym (ok. 15 minut od centrum piechotą, a 5 minut od dworca) – gdzie na turystów czeka prawdziwa kulinarna przygoda.

Zachęciliśmy Was do podróży do Kazania? A może macie za sobą podróż do tego wspaniałego miasta? Podzielcie się wrażeniami w komentarzu!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.