Wycieczka do miejscowości Guś–Chrustalnyj będzie nie tylko dobrą okazją do zwiedzenia kolejnego punktu na Szlaku Złotego Pierścienia, ale i wspaniałym punktem do zakupu oryginalnych pamiątek prosto z serca Rosji.
Guś–Chrustalnyj to kolejna niewielka miejscowość o dość krótkim, w porównaniu do swoich sąsiadów, rodowodzie. Została założona bowiem dopiero w XVIII wieku, prawdopodobnie w czasach panowania cara Piotra I Wielkiego. Położona w niewielkiej odległości od Moskwy osada w niedługim czasie stała się ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Wszystko to za sprawą uruchomionej tam fabryki kryształów. W ten właśnie sposób Guś–Chrustalnyj stał się znaczącym miejscem na handlowej mapie Imperium Rosyjskiego.
Sama nazwa „Guś–Chrustalnyj” zdradza już co nieco z charakteru tego miasteczka. Słowo 'guś’ odnosić się może z jednej strony do gęsi, które licznie zamieszkiwały pobliskie tereny, ze względu na dogodne warunki – dużo terenów zielonych, bliskość rzeki. Inni badacze przypisują natomiast pochodzenie tej nazwy słowu 'goose’, które z kolei miało odnosić się do pewnego rodzaju butli, ogromnej karafki, służącej do przechowywania wina. Choć co do pierwszego członu nazwy nie ma jednoznacznego stanowiska, o tyle człon drugi – 'chrustalnyj’ – nie budzi tak wielu kontrowersji. Jest to przymiotnik dodany zaraz po tym, jak w mieście uruchomiono pierwszą fabrykę kryształów w roku 1756.
Guś–Chrustalnyj jest obecnie jednym z najważniejszych tego typu ośrodków w regionie. Tamtejsze wyroby skutecznie podbijają moskiewskie sklepy, a nawet zagraniczne rynki. Trudno się zresztą dziwić, bo produkowane tam zastawy, kieliszki czy wazony cechują się wyjątkową delikatnością i precyzją wykonania. Królowały nawet na stołach samych carów. Obecnie w budynku starej manufaktury otworzono muzeum, które udostępnia swe podwoje zwiedzającym niemal każdego dnia. Muzeum wygląda jak fabryka z czasów świetności. Oryginalny wystrój, maszyny i sprzęty, a także efekty pracy rzemieślników.
Innym powodem, dla którego warto odwiedzić Guś- Chrustalnyj jest jego dzika i niemal nienaruszona natura. Opodal miasta przepływa rzeka Guś, dopływ Oki. W tej okolicy możesz znaleźć również dwa interesujące budynki sakralne, czyli sobór św. Grzegorza z lat 1892-1903 i cerkiew św. Trójcy z kaplicą św. Barbary.
__
Źródła:
lonelyplanet.com