Kazań – kiedyś stolica Mongolii, dziś perła mapie Rosji. Populacja sięga tu ponad milion osób. Zróżnicowane etnicznie miasto, z niepowtarzalną architekturą. Fenomen na mapie Rosji. Poznaj top 5 największych atrakcji w Kazaniu.
1. Kazański Kreml i jego „krzywa wieża”
Historyczna cytadela Tatarstanu, wniesiona przez cara Iwana Groźnego. Od roku 2000 bryluje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podobnie jak większość zabytków kazańskich – zbudowany z jasnego piaskowca. Budynki kremla są widoczne z daleka – dzięki czterem wysokim minaretom i niebieskiej kopule meczetu Kul Szarif. Dziś miejsce jest świadectwem historii i symbolem tatarskich aspiracji niepodległościowych. Sam meczet był największym meczetem w Rosji, a dziś stanowi przede wszystkim rolę Muzeum Islamu. Najstarszą i najsłynniejszą budowlą w całym obiekcie jest prawosławny Sobór Zwiastowania – najstarsza cerkiew prawosławna w mieście. Miejscem, którego nie można ominąć podczas zwiedzania kremla jest charakterystyczna ceglana krzywa „Wieża Söyembikä” . To miejsce pozostaje takim „must-visit” podczas wycieczki do Kazania.
2. Na deptaku Baumana
Zaczyna się u stóp Kremla i ciągnie aż do Placu Tukay – czyli centralnego punktu miasta. Spacer historyczną ulicą w Kazaniu to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Znajdują się tam zabytki architektury imperialnej, z XIX-wieku. Na szczególną uwagę zasługują: Monaster Jana Chrzciciela, Wielki Teatr Dramatyczny im. Kaczałowa i dzwonnica Soboru Bogojawleńskiego. Urokowi ulicy Baumana dodaje fakt, że jest wybrukowana wielobarwnymi cegłami. Samo miejsce to punkt, w którym odbywają się liczne uroczystości i targi. Na ulicy znajduje się również „Aleja Gwiazd Tatarskich” odsłonięta w 2003 roku, dedykowana artystom teatralnym, filmowym i muzykom.
3. Muzeum Narodowe Republiki Tatarstanu
W bezpośrednim sąsiedztwie kremla, znajduje się pięknie zdobiona XVIII-wieczna kamienica, w której umieszczono muzeum. Zbiory muzealne są podzielone na dwóch piętrach. Większość ekspozycji stanowi prywatna, blisko 40-tysięczna kolekcja Andrieja Fiodorowicza – znanego na tym terenie archeologa, historyka i kolekcjonera. Co dokładnie mieści się w muzeum? M.in.: egipskie i antyczne kolekcje złotych monet, książek i zwojów z przekroju od XV do XX wieku, zbiór zabytków historycznych związanych ze sztuką i rzemiosłem kazańskich Tatarów czy rzeczy osobiste pozostawione przez tatarskich pisarzy.
4. Świątynia Wszystkich Religii
Unikatowy kompleks świątynny, który stanowi połączenie kilku rodzajów architektury sakralnej: w tym cerkwi, meczetu i synagogi. „Ekumeniczny” charakter budowli przyciąga, a miejsce cieszy się dużą sympatią wśród mieszkańców i turystów. Jak tłumaczy sam pomysłodawca i główny wykonawca – Ildar Khanov – znany społeczności z działalności charytatywnej (pomaga uzależnionym od alkoholu i narkotyków) – świątynia nie ma charakteru sakralnego, a bardziej jest symbolem wielokulturowości i tolerancji miasta. Jego byli i obecni pacjenci pomagają się rozwijać świątynie – poprzez bezpośrednie zaangażowanie w prace budowlane lub sponsoring. Bardzo ciekawa inicjatywa, sami przyznanie? :)
5. Ratusz i pomnik Lenina
Zabytkowy ratusz w Kazaniu. Podczas I wojny światowej służył jako szpital wojskowy. Dziś jest miejscem kulturalnych wydarzeń. Tuż obok ratusza stoi majestatyczny pomnik Lenina. To „bardzo rosyjskie” miejsce w Kazaniu. Tuż obok znajduje się park, w którym można usiąść, odpocząć, przystanąć w miejscu i podumać nad pięknem tego miasta… :)
Kazań – praktyczne informacje
Podróż pociągiem
Do Kazania z Moskwy najłatwiej dojechać jest pociągiem. Czas jazdy to od 11 do 13 h. Ceny za przejazd tą trasą zaczynają się od 32 Euro (najczęściej w takiej cenie zdobędziemy bilety na podróż III klasą nocnym kursem). Kazań jest na trasie Kolei Transsyberyjskiej – więc bilety możesz kupić za pośrednictwem naszej strony tutaj.
Pamiętaj, żeby przed podróżą zaopatrzyć się w wizę turystyczną do Rosji.
Lot samolotem
Lotnisko w Kazaniu znajduje się w odległości 26 kilometrów od miasta, ale jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Do Kazania dolecimy m.in.: z Moskwy, Frankfurtu, Pragi lub Mińska.
Ceny a zwiedzanie miasta
Wstęp do Kazańskiego Kremla jest bezpłatny (tym samym do meczetu Kul Szarif i Soboru Zwiastowania). Zapłacimy już za: wejścia do muzeów oraz za wejście na dzwonnice przy ulicy Baumana.
Gdzie dobrze zjeść?
Przy ulicy Baumana zjecie przysmaki kuchni rosyjskiej, tatarskiej i międzynarodowej. Jeśli jednak chcecie poznać lepiej przysmaki lokalnej kuchni, polecamy wizytę w Tatarskiej Wiosce Tugan Avylym (ok. 15 minut od centrum piechotą, a 5 minut od dworca) – gdzie na turystów czeka prawdziwa kulinarna przygoda.
Zachęciliśmy Was do podróży do Kazania? A może macie za sobą podróż do tego wspaniałego miasta? Podzielcie się wrażeniami w komentarzu!
Jedna odpowiedź
Fatalna polszczyzna. Kto to pisał?