Rosja, to nie tylko Moskwa, Petersburg i Syberia, ale i tereny położone na samym wschodzie kraju, na krańcach kontynentu azjatyckiego. Jednym z takich miejsc jest Sowiecka Gawań, ostatni przystanek na trasie Kolei Bajkalsko – Amurskiej.
Historia tego miejsca nierozerwalnie łączy się z wojskowością i militarnym obliczem rosyjskiego imperium. Zatokę, w której utworzono późniejszą Sowiecką Gawań, odkryto w latach 50. XIX wieku, i już wtedy wiadomo było, że zacznie ona odgrywać istotną rolę. Początkowo powstał tam port wojskowy, który w szybkim czasie koncentrował znaczną część rosyjskiej floty na Morzu Japońskim. Z czasem utracił on jednak swoją militarną funkcję i przekształcony został w port handlowy, główny ośrodek dystrybucji drewna. To stąd wysyłano statki do Kanady, Japonii i Ameryki. Tak ważna rola Sowieckiej Gawani nie mogła pozostać obojętna podczas budowy Kolei Bajkalsko – Amurskiej. Postanowiono, że właśnie tu ulokowana zostanie ostatnia stacja linii i co ciekawe, była ona najszybciej ukończoną częścią całej trasy. Od lat 50. XX wieku Sowiecka Gawań stała się niechlubnym miejscem w historii świata. Znajdował się tu bowiem radziecki gułag, miejsce zsyłek więźniów politycznych z terenów zajętych przez Związek Radziecki. W te okolice trafił między innymi rosyjski pisarz Anton Czechow, dla którego to doświadczenie było inspiracją do powstania kilku powieści.
Sowiecka Gawań, to idealny punkt startowy dla wszystkich tych, którzy chcieliby odwiedzić wyspę Sachalin. Ten mały skrawek lądu przerzucany był nieustannie pomiędzy Rosją, a Japonią, aby ostatecznie pozostać przy tej pierwszej. Ciekawostką jest fakt, że na tej wyspie prowadził swoje długoletnie badania polski etnograf, Bronisław Piłsudski – brat marszałka Józefa Piłsudskiego. Do tej pory uważany jest on za najwybitniejszego badacza rdzennej ludności Sachalina, Ajnów. Nawet krótki wypad na tę wyspę może więc dostarczyć całkiem pokaźnej porcji rzetelnych informacji.
Aby uzyskać wizę do Rosji i móc przejechać się Koleją Bajkalsko – Amurską wcale nie musisz poświęcać wiele czasu i energii. Korzystając z pomocy na stronie transsyberyjska.pl w łatwy i szybki sposób dokument może trafić do Ciebie. Zarezerwujesz tam również bilety kolejowe do Sowieckiej Gawani oraz wykupisz stosowne ubezpieczenie podróży. Warto pomyśleć o nim odpowiednio wcześnie i nie martwić się o ewentualne nieprzyjemne konsekwencje Twojego wyjazdu.
8 odpowiedzi
Ciekawe! Od dawna marze o takiej podrozy
I jak idzie realizacja?? :)
Ja też marze o podróży! Może ten rok będzie sprzyjał :)
Odwiedzenie Sachalina to moje marzenie, mam nadzieję że w sierpniu uda się tam dotrzeć :)
skoro dwa kraje aż tak się spierały o Sachalin tzn. ze musi być bardzo ważna. A skoro brat marszałka Piłsudskiego prowadził tam badania tzn. że na pewno wiele można na niej jeszcze odkryć :)
Na pewno jeszcze wiele do odkrycia ale nawet samo zobaczenie muzeum etnograficznego z eksponatami Piłsudskiego byłoby ciekawe :)
wyczytałem gdzieś, że otwarto tam jakiś czas temu pączkarnię. Ciekawe jak smakują tamtejsze smakołyki ^^
pewnie na tłuszczu foczym, więc jedyne w swoim rodzaju:)
a naprawdę – są bardzo „rosyjskie”:)