Jak zaplanować podróż na Kamczatkę [poradnik]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wulkaniczna góra, nazywana „krainą cudów” na Pacyfiku. Górzysty półwysep, oddzielający symbolicznie Europę i Azję, Morze Ochockie od Morza Beringa – oferuje niesamowite przeżycia, szczególnie zimą.

Co ma do zaoferowania sama Kamczatka?

Można zaryzykować stwierdzenie, że przyrodniczo Kamczatka jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Na wyspie znajduje się łącznie ponad 300 wulkanów, z czego 29 jest czynnych. Gejzery, gorące źródła, wulkaniczne jeziora i rzeki. Jedną trzecią półwyspu porastają brzozy Ermana, wyjątkowo odporne i wytrzymałe na tutejsze mrozy. Wśród nich warto wyróżnić Kluczewską Stopkę, niezwykle piękny stożek wulkaniczny, o wysokości 4750 metrów n.p.m. Stanowi najwyższy wulkan Eurazji. Od końcówki XVII wieku, od kiedy pierwsi rosyjscy badacze trafili na te tereny – odnotowali na całym półwyspie ponad 600 erupcji wulkanicznych.

Letnie widoki na Kamczatkę

Kiedy i co można ciekawego robić na Kamczatce?

Niedźwiedzi na Kamczatce nie brakuje.

Bez względu na porę roku można tutaj spacerować, zamówić prywatny lot nad wyspą, łowić ryby, zobaczyć niedźwiedzie, łosie i bieliki czy kolonie lwów morskich. Z aktywności letnich poleca się rafting lub żeglarstwo. Półwysep Kamczacki obfituje w liczne źródła termalne (średnia temperatura wynosi od 30 do 40 stopni Celsjusza). Kąpiel w nich jest świetną atrakcją, zwłaszcza podczas mroźnej zimy. Energia cieplna źródeł geotermalnych jest przekształcana w energie elektryczną i wykorzystywana przez okoliczną rosyjską elektrownie geotermalną. Co jeszcze? Wizyta na Kamczatce to okazja do poznania rdzennych ludów – Koriatów. Zimą świetną atrakcją jest przejażdżka psimi zaprzęgami. Oczywiście, w podróży koniecznie trzeba spróbować lokalnych ryb i kawioru, który jest tam wyjątkowo tani i pyszny.

Plan podróży na Kamczatkę

W internecie można znaleźć gotowe oferty wycieczek biur podróży na Kamczatkę, ale samodzielna organizacja wyjazdu wyjść Wam znacznie taniej. Jeśli szukacie połączeń lotniczych na Kamczatkę, to trzeba się najpierw dostać do stolicy Rosji i potem najlepiej wybrać połączenie z Moskwy do portu lotniczego Pietropawłowsk Kamczacki. Można ewentualnie pokombinować i zaplanować lot z przesiadką we Władywostoku lub w Chabarowsku i stamtąd udać się na Kamczatkę. Lądując na półwyspie można skorzystać z usług pośredników, planując wycieczkę na tereny niedostępne do transportu publicznego.

Do najbardziej turystycznych miejsc, jak Esso czy Paratunka można dotrzeć tanim, publicznym transportem. Jeśli macie ochotę na lot helikopterem nad Jezioro Kurylskie to należy się liczyć z kosztami rzędu około półtora tysiąca złotych.

Możecie również skorzystać z usług naszego partnera, jeżeli potrzebujecie: wizy do Rosji, obowiązkowego ubezpieczenia oraz wymaganego vouchera. W ramach współpracy firma oferuje również kompleksową organizacje podróży: w tym lotów i noclegów.

O czym pamiętać przed wyjazdem?

Bezwzględnie – nie zapominaj o butach trekkingowych, kostiumie kąpielowym (jeśli planujesz kąpiel w jednym z geotermalnych źródeł) i sprzęcie biwakowym. Spakuj też siatki i środki odstraszające przeciw owadom – których nie brakuje tu zwłaszcza od początku sezonu letniego – od czerwca do września.

Kraina niedźwiedzia na Kamczatce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.