Jakie pamiątki wziąć ze sobą z Rosji?

niezwykle-pamiatki-z-rosji
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wakacje to dobry czas na podróż do Rosji. Wracając z podróży dobrze pamiętać o kilku ciekawych produktach i rzeczach, które warto wziąć z podróży lub obdarować nimi bliskich.

1. Samowar – król herbacianej imprezy

Słynny samowar – dawny krewny czajnika elektrycznego. Przywędrował z Iranu, natomiast w samej Rosji pojawił się w XVII wieku na Uralu. Dla niektórych pozostanie on symbolem rodzinnej jedności i wygodnego domu. A jak ugotować wodę w samowarze? To zależy czy będzie on elektryczny – wtedy działa analogicznie do czajnika. Natomiast oryginalne samowary, z XVIII i XIX wieku, składały się ze zbiornika na wodę, przez który przechodziła pionowo rura na węgiel drzewny, z rusztem u dołu. W dolnej części zbiornika umiejscowiony był kranik do spuszczania wody, a u góry gromadziła się esencja herbaty. Gdzie kupić samowar? W Tule znajduje się fabryka samowarów i muzeum
tulskich samowarów. Natomiast znane wytwórnie samowarów znajdują się właśnie w Tule, Petersburgu i Moskwie. W stolicy Rosji na ulicy Arbat znajdują się liczne sklepy z pamiątkami i antykami. Trzeba się liczyć z faktem, że samowary są dość ciężkie, więc warto wybrać mniejszy model z mniejszą pojemnością.

Samowar z samego Transsibu… :)

2. Tace żostowskie – akurat do herbaty

Oprócz samowara, młotkowana, ręcznie malowana taca będzie znakomitą ozdobą każdej herbacianej imprezy, ponieważ nie jest to tylko taca, ale przede wszystkim dzieło sztuki. Tace są młotkowane w Manufakturze Zhostovo, która z powodzeniem działa od 1825 roku. Najpopularniejszym motywem są żywe, lekko promieniujące owoce i kwiaty na czarnym tle. Legenda głosi, że na początku XIX wieku malarze malujący techniką zhostovo podróżowali po kraju, robiąc szkice tego, co chcieli malować na swoich tacach, stąd duża kolekcja wzorów kwiatowych. Błyszczące jabłka, przezroczyste winogrona, tajemnicze fioletowe śliwki świecą w ciemnej przestrzeni tacy tajemniczym światłem: przypominają owoce z włoskich renesansowych obrazów. Czasami jednak tace przedstawiają piękne rosyjskie krajobrazy i romantyczne stare kościoły. Rzadziej portrety ludzi. Każda taca stworzona w Manufakturze Sztuki Dekoracyjnej Zhostovo jest ręcznie malowana i podpisywana przez autora. Cena zaczyna się od 70 USD. Tace sprzedawane są w Gostiny Dvor (najpopularniejszym pawilonie handlowym w Petersburgu) oraz na słynnej moskiewskiej ulicy Arbat.


Wypić z takiej herbatkę? Sama przyjemność!

3. Piękno ukryte w miniaturze

Wspaniały przykład rosyjskiego rękodzieła. Pudełka wykonane są masą papier-mâché (specjalną masą z rozmiękczonego papieru, gipsu, kleju, kredu oraz barwników) oraz pokryte czarnym lakierem i pomalowane specjalnymi, świecącymi farbami. Prawdziwe perełki powstają w: Palekh i Fedoskino w środkowej Rosji i zdobione są niezwykłymi, przyciągającymi wzrok obrazami. To dziedzictwo rosyjskiego malarstwa, połączenie sztuki malowania ikon z ludową fantazją. Artyści biorą na swój warsztaty historie z legend i bajek. Czasami miniatury przedstawiają ważne historyczne wydarzenia. Gdzie kupimy miniatury? Najlepiej w Moskwie – oryginalnych perełek warto szukać na ulicy Arbat. Ceny za taką ręcznie robioną miniaturkę zaczynają się w od 200 USD, więc nie jest mały wydatek – ale warto!

4. Matrioszka – bo jakże byłoby inaczej?

Nazwa tej popularnej zabawki pochodzi od „Matrony” – rosyjskiego imienia żeńskiego. Legenda głosi, że powstanie matrioszki zawdzięczamy dwóm moskiewskim rzemieślnikom, którzy zainspirowani japońską zabawką „fukurumą” – złożoną z kilku innych figurek we wewnątrz – stworzyli piękne matrioszki, które potem szybko zyskały popularność w Lipsku i Paryżu. Ile „warstw” ma matrioszka? Otóż liczba ukrytych lalek może się wahać od 10 do 50. Na międzynarodowych targach w Tokio zaprezentowane zostało 70 figurek. Gdzie kupimy matrioszki w Rosji? Są one na tyle popularne, że matrioszkę kupimy w prawie każdym większym turystycznym mieście.

5. Rosyjski miód i kawior

Cóż to by była za wizyta w Rosji bez kawioru! Przysmak z Dalekiego Wschodu, symbol dobrobytu. Kawior to kopalnia witamin i stuprocentowo wchłanianego białka. Przysmak zdrowy dla mózgu, kości czy oczu. Wspomaga pracę układu odpornościowego. Cena rynkowa czerwonego kawioru to wydatek rzędu od 10 do 15 dolarów za 100 gramów. Za czarny kawior zapłacimy kilkukrotnie więcej. Niestety trzeba pamiętać, że istnieją limity przy wywożeniu kawioru z Rosji – do Polski można legalnie przywieźć ze sobą 125 gramów tego przysmaku. Jeśli chodzi o miód – to choć sami w Polsce mamy przepyszne miody, warto spróbować też tego rosyjskiego. Miód wielokwiatowy z dodatkiem borówek od jednej z pszczelarskich firm z obwodu amurskiego stał się hitem w Chinach, a wkrótce ma trafić na rynek południowokoreański i japoński.

6. Pastyła i czekolada – na osłodzenie

Pyszna i zdrowa – taka na pewno jest pastyła! W składzie tego przysmaku znajdują się zaledwie 3 składniki: białka jajek, cukier i pieczona Antonówka. Produkcją zajmuje się zakład w Bielowie, choć historia tej przekąski sięga podobno aż do XIV wieku! Jeśli chodzi zaś o czekoladę, to wielu pozytywnych recenzji doczekała się mleczna czekolada „Alionka” ( „Алёнка”) i czekolada „Inspiracja” (“Вдохновение”) .

A Ty? Masz swoją ulubioną pamiątkę, którą zawsze zabierasz z Rosji? Napisz nam w komentarzu!


Reklama Alionki wymiata. Prawda? :)

2 odpowiedzi

  1. Pastyła – to wysuszone puree z pieczonego jabłka z dodatkiem owoców, bez cukru, barwników i konserwantów, zrobiona z zachowaniem do 95% witamin i składników odżywczych tak mówi internet ,to ta sama czy inna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.