Najpiękniejsze miejsca Kerali

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Przenosimy się na północ Rosji, a dokładniej do autonomicznej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, graniczącej na zachodzie z Finlandią . Jest to przepiękna kraina, idealna dla tych, którzy marzą o odpoczynku w ciszy, spokoju i na łonie natury.

Drewniane cerkwie Kiży

XVIII-wieczny zespół drewnianych zabytków na wyspie Kiży stanowi najważniejszy punkt turystyczny tego regionu. Sama wyspa ma długość blisko 7 kilometrów i znajduje się na jeziorze Onega. Co ciekawe, na Kiży, we wsi o tej samej nazwie w 2013 roku żył tylko 1 człowiek. Najbardziej wyróżniającym się zabytkiem jest Cerkiew Przemienienia Pańskiego, wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Dzisiejsza cerkiew jest wniesiona na miejsce starej, spalonej po uderzeniu pioruna. Do Kiży prosto jest dojechać promem kursującym z Pietrozawodzka.

fot. Kościół Przemienienia Zbawiciela i dzwonnica Pogórza Kiży

Archipelag Wałaam

Piękny zakątek Rosji leżący na północnych krańcach jeziora Ładoga. Nazwa wyspy wywodzi się z języka fińskiego albo karelskiego – a oznacza „wysoką ziemię”. Podczas wizyty na wyspie uwagę turystów przyciąga piękny monastyr Spaso-Preobrażeński, którego historia sięga podobno I w. n.e., kiedy to Apostoł Andrzej, podczas misji ewangelizacyjnej na północ, pozostawił na wyspie Wałaam symboliczny krzyż.

fot. Niesamowity monaster Spaso-Preobrażeński i widoki na okolice

Szlakiem Petroglifów

W Karelii znajdują się pamiątki po czasach prehistorycznych. Rysunki powstały w czasach neolitu (II-IV tysiąclecie przed naszą erą). Należy ich szukać w dwóch miejscach: na wybrzeżu jeziora Onega (dojazd możliwy z Pietrozawodzka do miejscowości Szala, a potem piechotą) lub niedaleko Biełomorska nad Morzem Białym. Dzisiaj petroglify są obiektem badań archeologicznych i naukowych.

W Karelii znajdzie się coś dla miłośników archeologii… :)

Uzdrowisko Marcialnyje wody

W Karelii znajduje się pierwszy rosyjski kurort. Powstał w 1719 roku z inicjatywy cara Piotra I, ok. 50 kilometrów od Pietrozawodzka. Miejsce słynie z wielu źródeł mineralnych i do dziś cieszy się sporą popularnością. Przy tej okazji warto wspomnieć o miejscowej przyrodzie, bogactwie jezior i lasów. Znajduje się tu jeden z największych parków narodowych w Europie.

Polecamy odpoczynek w historycznym uzdrowisku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.