Nowosybirsk – przystanek na trasie Kolei Transsyberyjskiej

Zabytkowa Zabudowa, Nowosybirsk fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Podróżując przez dziką i mroźną Syberię nie sposób ominąć jej stolicy – Nowosybirska. Zatrzymują się tutaj wszystkie pociągi Kolei Transsyberyjskiej więc warto poświęcić krótką chwilę na spacer po tym osobliwym mieście o bardzo rosyjskim charakterze.

Nowosybirsk jest trzecim co do wielkości miastem w Rosji i największą metropolią w regionie. O jego rozwoju zadecydowało powstanie trasy Kolei Transsyberyjskiej i utworzenie na terenie dotychczasowej wioski jednej z największych stacji postojowych na szlaku. Wpłynęło to na błyskawiczny wzrost liczby mieszkańców, a co za tym idzie i obszaru miasta, które znacznie wyszło poza wcześniejsze granice i zaczęło być nazywane odtąd „rosyjskim Chicago”. Mimo wielu dynamicznych zmian Nowosybirsk pozostał miastem o prawdziwym rosyjskim charakterze, co może okazać się nieco uciążliwe dla zagranicznych turystów. Na próżno szukać tu informacji czy wskazówek turystycznych lub mówiących po angielsku mieszkańców. Z jednej strony utrudnia to nieco podróżowanie, ale z drugiej zapewnia niezapomniane przeżycia rodem z serca Rosji. Lepiej zatem przygotować sobie mapę miasta oraz wybrać kilka atrakcji, które chciałbyś zobaczyć zawczasu, aby uniknąć niepotrzebnego stresu na miejscu.

Pomnik Włodzimierza Lenina, Nowosybirsk fot. pixabay
Pomnik Włodzimierza Lenina, Nowosybirsk fot. pixabay

Wszyscy przyjezdni kierują swoje pierwsze kroki na Plac Lenina, pozostałość po specyfice poprzedniej epoki. Ustawiony jest na nim gigantycznych rozmiarów pomnik przywódcy rewolucji, będący zarazem centralnym punktem miasta. Po drugiej stronie znajduje się siedziba Opery, największy tego typu budynek w Rosji, który nocą dostaje drugie życie, a to za sprawą padających na niego kolorowych świateł. Co ciekawe, był on także geograficznym środkiem Republiki Radzieckiej do momentu jej rozpadu w 1991 roku. Innym ważnym punktem na Placu Lenina jest kaplica św. Mikołaja. Pierwotnie zbudowana została w 1915 roku dla uczczenia 300 rocznicy panowania dynastii Romanowów, lecz już 15 lat później uległa niemal całkowitemu zburzeniu. Odrestaurowano ją dopiero w 1993 roku.

Zabytkowa Zabudowa, Nowosybirsk fot. pixabay
Zabytkowa Zabudowa, Nowosybirsk fot. pixabay

Nowosybirsk zasłynął w ostatnich latach dzięki lokalnemu ogrodowi zoologicznemu, który został sowicie dofinansowany przez miejscowego oligarchę Shilo. Obecnie jest to największe ZOO w całej Rosji, które opiekuje się zwierzętami z różnych stref klimatycznych i geograficznych. Dla zwolenników zimniejszych klimatów wydarzeniem godnym polecenia może być coroczny festiwal lodowy. Na rzece Ob tworzy się olbrzymie lodowe miasteczko, które robi wrażenie zarówno na mieszkańcach, jak i na turystach. Przy kiepskiej pogodzie można pokusić się o wizytę w nowosybirskich muzeach, np.: sztuki, czy historii lokalnej.

2 odpowiedzi

  1. W Nowosybirsku działa wiele ciekawych muzeów, w tym muzeum ZSRR, które jest polecane w wielu przewodnikach jako bardzo intersujące.

  2. Jest też wiele pomników i miejsc pamięci z czasów ZSRR – nikt tych miejsc i zabytków nie niszczył więc miejscami naprawdę można przeżyć podróż w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.