Przerwa świąteczna w Kolei Transsyberyjskiej

Przerwa świąteczna w Kolei Transsyberyjskiej fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Snow is falling all around me… nie da się ukryć – święta nadchodzą wielkimi krokami. Dookoła szaleństwo zakupowe, Last Christmas na każdym kroku, wigilie pracownicze przed wielkim finałem z rodziną… A gdyby tak uciec? Albo chociażby przeżyć te święta nieco inaczej? Z większą dawką magii, a już na pewno emocji? Jest na to sposób… Przerwa świąteczna w Kolei Transsyberyjskiej!

Po co czekać do wakacji, jeśli można zaplanować urlop już dziś i przeżyć przygodę życia. Każda pora na podróż magistralą transsyberyjską jest dobra. Zimą, co prawda, wymaga porządniejszego przygotowania, ale czymże są niedogodności pakowania, kiedy ma się w perspektywie Święta w Mongolii i sylwestra w Pekinie?! Poniżej możesz przeczytać jak zaplanować urlop świąteczny rozciągający się na 7 tysięcy kilometrów.

Trzy kraje podczas jednej podróży

Aby zobaczyć trzy kraje (Rosję, Mongolię oraz Chiny) podczas jednej podróży, najlepiej jest dotrzeć do Moskwy (np. samolotem z Warszawy) i wsiąść do pociągu Kolei Transsyberyjskiej. Główna linia leci aż do Władywostoku, więc jeśli chcesz zobaczyć Mongolię, powinieneś przesiąść się w Ułan Ude na Kolej Transmongolską, która przejeżdża przez Ułan Bator aż do Pekinu.

To, w jakim akurat miejscu będziesz spędzać święta i Sylwestra na trasie Transsibu, zależy od tego, w jakim dniu udasz się w podróż.

Przykładowy czas jazdy (w przybliżeniu):

Moskwa – Jekaterynburg – 1 dzień

Moskwa – Irkuck – 3,5 dnia

Moskwa – Ułan Bator – 4 dni

Moskwa – Pekin – 6 dni

Gdzie spędzić święta?

Na Boże Narodzenie najlepiej zatrzymać się w Irkucku, gdzie czuć szczególną magię świąt, idącą gdzieś od strony niedalekiego pięknego Bajkału.

Irkuck zachwyca dawną architekturą drewnianą. Spacery uliczkami stolicy Wschodniej Syberii są nie do porównania z doświadczeniami z innych ośnieżonych miast. W mieście znajduje się mnóstwo uroczyć knajpek oraz restauracji, więc jeśli będziesz chciał zjeść coś bardziej uroczystego niż jedzenie w wagonie restauracyjnym Transsibu, to na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Tradycyjne świąteczne jedzenie nie powinno cię tu zaskoczyć: kutia, pierożki, zupa grzybowa. My polecamy szczególnie ryby. Dużo ryb! W końcu to Bajkał! ;) W Irkucku jest też dość pokaźna mniejszość polska, więc istnieje możliwość zobaczenia jak spędzają święta rodacy mieszkający tak daleko od Polski.

Moskiewska zima ma szczególny urok fot. pixabay
Moskiewska zima ma szczególny urok fot. pixabay

Oryginalnym pomysłem na spędzenie świąt jest również Mongolia. Mieszkańcy tego rozległego kraju są bardzo gościnni, na pewno z łatwością znajdziesz gospodarza, w którego jurcie będziesz mógł się zatrzymać i pożyć trochę życiem stepowych pasterzy. O wigilijnym kompocie z suszu możesz zapomnieć, ale za to koniecznie rozgrzej się suute cajem – legendarnym mongolskim trunkiem. Dobrą alternatywą jest też wynajęcie samochodu i zrobienie sobie klasycznego road tripu po mongolskich stepach i pustyniach.

Gdzie spędzić Sylwestra?

Pod gołym niebem! I to najlepiej chińskim. Po niespełna tygodniu jazdy Koleją możesz dotrzeć do Pekinu. Jeśli na przykład zdecydujesz się spędzić święta w Moskwie (miasto samo w sobie jest dużą atrakcją turystyczną!), to akurat dotrzesz stamtąd do Pekinu na Sylwestra.

Święta w mongolskiej jurcie? Dlaczego nie?!
Święta w mongolskiej jurcie? Dlaczego nie?!

Chiny to ogromny kraj. Jeśli więc na urlop świąteczny możesz przeznaczyć nie więcej niż dwa tygodnie, przeznacz swój czas w Państwie Środka na zobaczenie stolicy i okolic. Na twojej liście powinien obowiązkowo znaleźć się Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto, Plac Tiananmen, Pałac Letni, piękne świątynie (w tym koniecznie Świątynie Nieba) i wiele, wiele innych.

Powyższe informacje dotyczą jednak świąt obchodzonych według kalendarza gregoriańskiego. Jeśli nie możesz wtedy wyjechać w podróż, to nic straconego. Po prostu przerzuć się na jakiś czas na kalendarz juliański ;) Boże Narodzenie w świecie prawosławnym (czyli np. w dużej mierze w Rosji i w Mongolii) obchodzi się dwa tygodnie później. Taka sama sytuacja jest z Sylwestrem. Późniejszy wyjazd w podróż Koleją Transsyberyjską oznacza też, że masz ogromną szansę na załapanie się na huczną zabawę obejmującą całe Chiny. Jeśli bowiem przerzucisz się na kalendarz księżycowo-słoneczny, to Chiński Nowy Rok będziesz obchodzić dopiero 16 lutego.

Zaśnieżony Wielki Mur Chiński to widok rzadko dostępny turystom. fot. pixabay
Zaśnieżony Wielki Mur Chiński to widok rzadko dostępny turystom. fot. pixabay

Przygotowanie

Najważniejsza, oprócz chęci, jest wiza. Jeśli chcesz wyruszyć w podróż „combo”, czyli zobaczyć Rosję, Mongolię i Chiny, będziesz potrzebować wizy do wszystkich trzech krajów. Brzmi przerażająco, ale sprawa jest dużo prostsza niż myślisz. Wizę możesz załatwić sam w odpowiedniej placówce konsularnej albo za pomocą pośrednika. Oprócz wizy potrzebne będzie ci również ubezpieczenie. Koszt wizy i ubezpieczenia możesz obliczyć na stronie naszego pośrednika: www.aina.pl

Jeśli chodzi o zdrowie, to do Rosji, Mongolii i Chin nie ma szczepień obowiązkowych, za to można się zaszczepić profilaktycznie przeciwko WZW typu A. Więcej informacji możesz sprawdzić na stronie: https://polakzagranica.msz.gov.pl/

Kolejna ważna sprawa to oczywiście bilet. Jego cena zależy nie tylko od trasy, jaką obierzesz, ale także od rodzaju pociągu i klasy przedziału. Średni koszt biletu to ok. 1000 złotych, ale na przykład w klasach VIP ceny mogą być wyższe nawet kilkakrotnie. Dobra wiadomość jest taka, że ceny biletów na Kolej Transsyberyjską zimą są znacznie niższe niż latem. Aktualne ceny biletów możesz sprawdzić na naszej stronie WWW – transsyberyjska.pl uzyskasz tam też pomoc w organizacji całego wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.