Rodzaje pociągów na Białorusi, czyli kierunek Moskwa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeśli wybierasz się w podróż Koleją Transsyberyjską, możesz dostać się do Moskwy przejeżdżając przez Białoruś pociągiem. Chociaż jest to jeden z najmniej znanych naszych sąsiadów, to podróż koleją do Rosji, może być doskonałym pretekstem do zobaczenia tamtejszych krajobrazów i najbardziej znanych miast Białorusi.

Pociągiem z Polski

Do Moskwy przez Białoruś można pojechać bezpośrednim pociągiem z Warszawy Centralnej. Jest to pociąg nocny. Podróż trwa ok. 20 godzin, dlatego warto rozważyć zatrzymanie się z noclegiem w którymś z białoruskich miast. Na trasie pociągu „Polonez” Intercity jest m.in. Brześć i Mińsk. Pociąg ma dłuższy postój w Brześciu, gdzie wymienia się skład i doczepia wagon restauracyjny i dodatkowe wagony sypialniane. Stacją końcową „Poloneza” jest Moskva Belorusskaja (Dworzec Białoruski). Ciekawostką jest, że „Polonez” należy do kultowych pociągów, który w czasach PRL-u był dowodem przyjaźni polsko-radzieckiej, którym przewożono towary deficytowe. Do dzisiaj w momencie odjazdu pociągu z Dworca Białoruskiego do Warszawy z głośników puszczany jest „Polonez Ogińskiego”.

Z Warszawy można się również udać do Moskwy kolejami regionalnymi z przesiadkami w Siedlcach i Terespolu. Do Brześcia z Terespolu również można dojechać koleją regionalną. Następnie można się przesiąść na międzynarodowe pociągi pospieszne do Baranowicz (na Białorusi), Mińska, a następnie Moskwy. Po drodze mija się mniejsze białoruskie i rosyjskie miejscowości, co dodaje uroku całej wyprawie.

Z Warszawy Wschodniej można się dostać do Mińska z przesiadką w Brześciu (przesiadka trwa ok. 3 godzin). Cała podróż trwa do ok. 12 godzin.

Drugim polskim miastem, z którego można bezpośrednio dojechać do Moskwy, są Katowice. Podróż ze Śląska trwa ok. 22 godzin pociągiem Intercity. Pociąg również przejeżdża przez białoruskie miasta: Brześć, Baranowicze, Mińsk i Orszę.

polonez-to-najbardziej-znany-pociag-na-trasie-warszawa-minsk-moskwa-blog-transsyberyjska
„Polonez” to najbardziej znany pociąg na trasie Warszawa-Mińsk-Moskwa. fot. wikimedia.org

Wymagania wizowe

Na przejściach kolejowych między Polską a Republiką Białorusi obowiązuje tzw. Miejscowe Kolejowe Porozumienia Graniczne, które mają ułatwić ruch transgraniczny na przejściach w Kuźnicy Białostockiej-Grodno, Siemianówka-Swisłocz, Terespol-Brześć. Trzeba jednak pamiętać, że podróżując po Białorusi lub przez nią, trzeba mieć ważną wizę, którą wydaje Ambasada w Warszawie lub Konsulat Generalny Białorusi w Gdańsku lub którą można zrobić za pośrednictwem trony transsyberyjska.pl

Istnieje kilka rodzajów wiz:

   • wiza tranzytowa (typ B) – obowiązuje w ciągu dwóch dni od dnia wjazdu na obszar Białorusi
   • wiza krótkoterminowa (typ C) – to wiza podstawowa dla studentów zagranicznych, biznesmenów, turystów, itp. Ta wiza jest ważna do 90 dni.
  • Wiza długoterminowa (typ D) – w szczególnych przypadkach, kiedy obcokrajowiec ma zaplanowany pobyt na dłużej niż 90 dni (ale nie może być to więcej niż rok). Taka wiza jest wydawana przede wszystkim sportowcom, dla osób, które zajmują się podtrzymaniem kontaktów kulturalnych, biznesowych, dla dziennikarzy, itd.

Rodzaje pociągów na Białorusi

Na Białorusi istnieją 4 podstawowe rodzaje pociągów:

    • pociąg obszczij – z wagonami z miejscami do siedzenia (przeważnie w postaci ławek)
    • pociąg sidiaszczij – również z wagonami do siedzenia
    • pociąg kupiejny – z wagonami sypialnymi, zamykanymi przedziałami dwu- albo czteroosobowymi
   • pociąg plackartny – z wagonami sypialnymi bez przedziałów

W pociągach znajdują się toalety, jednak są zamykane w obszarach miejskich i na stacjach. Ponadto, każdy wagon ma swojego opiekuna, tzw. prowadnika, który dba o komfort pasażerów, wydaje pościel, sprzedaje przekąski oraz sprawdza bilety.

Nie bez znaczenia jest, że pociągi na Białorusi są bardzo tanie. I to nie tylko pociągi regionalne, ale także ekspresy i pociągi międzynarodowe, dlatego warto zdecydować się na podróż koleją przez Białoruś.

z-dworca-bialoruskiego-mozna-dojechac-metrem-na-dworzec-jaroslawski-z-ktorego-odjezdza-kolej-transsyberyjska-blog-transsyberyjska
Z Dworca Białoruskiego można dojechać metrem na Dworzec Jarosławski, z którego odjeżdża Kolej Transsyberyjska. fot. travelmagazine.rs

Przez Białoruś na Kolej Transsyberyjską

Białoruskimi kolejami międzynarodowymi można dotrzeć do Moskwy na Dworzec Białoruski (Moskva Belorusskaja), inaczej zwany Moskwa Pasażerska Smoleńska (ros. Москва-Пассажирская-Смоленская). Docierają tu pociągi z Brześcia, Grodna, Homla oraz Mińska. Dworzec Białoruski znajduje się na zachodzie miasta. Aby dotrzeć do stacji początkowej Kolei Transsyberyjskiej, należy dostać się (np. metrem) na wschód miasta, gdzie znajduje się Dworzec Jarosławski (ros. Ярославский вокзал), z którego odjeżdża Transsib.

Pamiętaj, że wybierając się na Białoruś i do Rosji potrzebna jest wiza oraz odpowiednie ubezpieczenie. Wszelkie formalności możesz załatwić z naszą pomocą. Wystarczy się skontaktować poprzez formularz zgłoszeniowy: www.transsyberyjska.pl/kupbilet

Źródła:

aina.pl

poland.mfa.gov.by/pl/

portalpasazera.pl

8 odpowiedzi

 1. … no i przydałoby się parę banknotów, w oddzielnej kieszeni, żeby w odpowiedniej chwili wręczyć:)
  Tak w ramach treningu…

 2. A co z rosyjską kontrolą graniczną? Są w sieci pojedyncze relacje o wysadzaniu Polaków z pociągu w Smoleńsku lub Wiaźmie i karaniu za „nielegalne przekroczenie granicy”, bo ze względu na postępującą integrację FR i RB przejścia graniczne zostały przekwalifikowane na „wewnętrzne”.

  Nasze MSZ ostrzega: „W związku z nieuregulowanym statusem prawnym przejść granicznych między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi, nie jest możliwe przekraczanie granicy białorusko-rosyjskiej drogą lądową w obydwu kierunkach (zwłaszcza w Krasnej gorce i Krasnem).” Patrz: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rosja

 3. Jest naprawdę mnóstwo możliwości jeśli chodzi o środki transportu. Zazwyczaj wybieram właśnie pociągi lub własny samochód. Najważniejsze jest to, aby szukać najbardziej odpowiednich połączeń, w zależności od tego, gdzie planujemy dojechać.

 4. Nawet nie wiedziałem, że do Białorusi są pociągi. Super sprawa w takim razie, dziękuję za ten wpis :). Plan jest mniej-więcej taki. Staruję z Wrocławia i cisnę do Katowic. Potem znajduję jakiś pokój do wynajęcia w Katowicach, żeby się przespać, a z rana jadę na Białoruś. 22h w pociągu to sporo, ale zobaczymy, może mi się uda nie spać :D

 5. W latach 70tych expressem Polonez jechało się z Moskwy do dworca Gdańskiego w Warszawie ok 16 godzin, innymi pociągami 18. Teraz 23.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.