Kontynuując naszą podróż po rosyjskim Szlaku Złotego Pierścienia, dziś opowiemy ci o miejscowości Rybińsk, dawnym porcie rzecznym, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii państwa rosyjskiego.
Powrót do przeszłości
Rybińsk, to miasto położone w powiecie jarosławskim oraz kolejne miejsce o wielowiekowej i złożonej historii. Powstało jeszcze w XI wieku jako jedna z pierwszych osad nad rzeką Wołgą. Przez wiele stuleci rzeka była głównym dostarczycielem ryb i ważnym ośrodkiem handlowym na drodze do Moskwy. Stąd zresztą wzięła się nazwa miasteczka, wielokrotnie jednak zmieniana na przestrzeni wieków. O ostatecznym charakterze Rybińska zadecydowano w latach panowania carycy Katarzyny, z polecenia której rozpoczęto cały szereg inwestycji mających na celu przekształcenie Rybińska w bardziej nowoczesny port rzeczny.
Miasto wielu kultur
Ze względu na swoją ważną pozycję handlową miasto zaczęło przyciągać wielu śmiałych i pewnych siebie przedsiębiorców. W niedługim czasie stało się ośrodkiem wymiany nie tylko dóbr, ale i kultur, religii czy języków. Z tego okresu pochodzą jedne z ważniejszych zabytków Rybińska, czyli głównie świątynie różnych wyznań. Na szczególną uwagę zasługują prawosławna Cerkiew Przemienienia, katolicki kościół Serca Jezusowego (największy tego typu obiekt w całym powiecie jarosławskim) oraz nieco zaniedbany obecnie luterański zbór. Spacer pomiędzy tymi dawnymi świadkami multikulturowego Rybińska to dobry sposób, aby lepiej poznać miasto i zrozumieć jego skomplikowaną historię.
Relaks na łonie natury
Rybińsk prawdopodobnie nigdy nie zaistniałby na mapie Rosji, gdyby nie bliskość rzeki Wołgi, matki-założycielki tego miasta. Była ona nie tylko źródłem utrzymania, ale i drogą ku bogatemu zachodowi, a obecnie jej brzegi zaadaptowano na potrzeby nowoczesnego rozwijającego się miasta. Bulwary, które ciągną się wzdłuż rzecznego wybrzeża, to jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu wśród mieszkańców. Możesz tam nie tylko spacerować czy odpocząć po całym dniu zwiedzania, ale równie dobrze uprawiać jogging, skorzystać z miejskich siłowni czy atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach. A wspominając o tych ostatnich, upewnij się, że nie ominiesz wizyty w lokalnym teatrze lalek, jednym z najlepszych w zachodniej części Rosji.
Jeśli planujesz podróż po Rosji śladem Szlaku Złotego Pierścienia, nie zapomnij wyrobić wizy do Rosji. Pomoc w jej zdobyciu uzyskasz odwiedzając naszą stronę transsyberyjska.pl, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego dokumentu, ubezpieczenia, Voucheru.
Jedna odpowiedź
Chyba każdy przystanek na Szlaku Złotego Pierścienia to powrót do przeszłości…