Wiza na Białoruś – jak ją uzyskać?

Flaga Białorusi - Wiza na Białoruś fot. shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Aby dostać się do upragnionej Moskwy, skąd będzie można odjechać Koleją Transsyberyjską, trzeba się do niej dostać. Wśród sposobów na dotarcie do Rosji, jednym chyba z najpopularniejszych jest tranzyt przez Białoruś. W tym wpisie podpowiem jak uzyskać wizę tranzytową na Białoruś i nie tylko.

UWAGA!!! Informujemy iż aktualnie ten sposób na dotarcie do Rosji, jest utrudniony! Strona Rosyjska twierdzi, iż ma nieuregulowany status granic pomiędzy swoim krajem a Białorusią. Dlatego osoby, które podróżują pociągiem lub samochodem (na polskich tablicach rejestracyjnych) mogą zostać zawróceni na przejściu granicznym. Co więcej również tranzyt do Rosji przez lotniska na Białorusi jest niemożliwy i traktowany jako naruszenie przepisów, co może skutkować grzywną. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: Polak za granicą.

Wiza na Białoruś, gdzie ją wyrobić?

Zarówno wizę tranzytową jak i turystyczną, prywatną czy biznesową możesz wyrobić samodzielnie w Ambasadzie Republiki Białorusi mieszczącej się w Warszawie. Możesz też odwiedzić oddziały konsularne w: Białymstoku, Gdańsku i Białej Podlaskiej. Na pewno nie uzyskasz wizy na granicy. Jeśli więc nie masz możliwości udać się do placówek konsularnych osobiście, zawsze możesz skorzystać z pomocy transsyberyjska.pl. Chętnie zorganizujemy ci całą podróż Koleją Transsyberyjską, nie tylko potrzebne wizy. :)

Co grozi za brak wizy tranzytowej lub przekroczenie terminu pobytu?

Jeśli zagapiłeś się i termin ważności twojej wizy upłynął albo co gorsza, nie wyrobiłeś wizy tranzytowej podróżując do wymarzonej Rosji, będzie ci grozić kara. Za brak ważnej wizy dostaniesz upomnienie lub karę grzywny lub zostaniesz deportowany. Niestety kara grzywny będzie dość kosztowna. Wedle przepisów może ona wynieść nawet do 50 stawek bazowych (1 stawka bazowa wynosi 21 BYN – około 10 EUR). Jednak chyba najgorszą z wszystkich kar jest deportacja.

Ile pieniędzy powinieneś mieć, aby wjechać na Białoruś?

Ilość pieniędzy jakie powinieneś przeznaczyć na każdy miesiąc pobytu na Białorusi, to około 525 EUR. Natomiast jeśli twój pobyt będzie krótszy niż miesiąc, to wówczas powinieneś posiadać około 18 EUR na każdy dzień.

Meldunek, czy to konieczne?

Pięć dni – tyle masz czasu od przekroczenia granicy Białorusi, aby zarejestrować się w urzędzie meldunkowym (rejonowy wydział ds. obywatelstwa i migracji) właściwym dla miejsca pobytu. Jeśli tego nie zrobisz, to grozi ci kara podobna tej w przypadku braku ważnej wizy, czyli grzywna w wysokości do około 525 EUR, bądź deportacja.

Jeśli nocujesz w hotelu, to zwykle na recepcji wykonają meldunek za ciebie. Warto jednak się upewnić i spytać recepcjonistę, czy już to zrobił.

Wiza tranzytowa przez Białoruś

Krotność wizy: Wiza tranzytowa może być jedno-, dwu- lub wielokrotna. Znaczy to, że jeśli wybierzesz wizę jednokrotną, będziesz mógł przekroczyć granicę Białorusi tylko raz (wjazd i wyjazd). Czyli podróż z tą wizą może wyglądać następująco: tranzyt przez Białoruś do Rosji – podróż Koleją Transsyberyjską – powrót do Polski samolotem. Natomiast w przypadku wizy dwukrotnej, po odbyciu podróży przez Białoruś do Rosji, również będziesz mógł wrócić tranzytem przez Białoruś.

Ważność wizy: Wiza tranzytowa przez Białoruś jest wydawana na podstawie ważnej wizy np. do Rosji i to według jej dat na dwa dni przed i dwa dni po czasie wyznaczonym na wizie rosyjskiej. Co to oznacza? Jeśli planujesz pobyt w Rosji od 11 lipca do 21 lipca, wiza tranzytowa dwukrotna zostanie wydana od 9 lipca do 11 lipca i od 21 lipca do 23 lipca. W tym czasie należy dostać się do Rosji.

Dokumenty: Aby uzyskać wizę tranzytową należy posiadać: ważny co najmniej 90 dni po dacie zakończenia podróży paszport, 1 aktualne zdjęcie paszportowe, obowiązkowe ubezpieczenie na czas ważności wizy, wypełniony wniosek wizowy i paszport z ważną wizą do Rosji (dane aktualne na grudzień 2016r.). Oczywiście te wymagania mogą ulec zmianie.

Cena: Zależy zarówno od krotności wizy jak i trybu wizowania. W trybie standardowym wiza jednokrotna to koszt 10 EUR, dwukrotna – 15 EUR i wielokrotna 35 EUR. W trybie przyśpieszonym wiza jednokrotna to koszt 35 EUR, dwukrotna – 40 EUR i wielokrotna – 35 EUR  (stan na 12.2016r. – aktualne stawki dostępne na stronie ambasady lub u pośredników).

Wiza turystyczna na Białoruś

Jeśli planujesz zabawić na Białorusi nieco dłużej niż dwa dni, to zdecydowanie przyda ci się wiza turystyczna.

Krotność wizy: W przypadku wizy turystycznej jest dostępna tylko wiza jednokrotna zezwalająca na maksymalnie 14 dni pobytu. Wiza ta ważna jest według dat podanych we wniosku wizowym.

Dokumenty: Aby uzyskać wizę turystyczną należy przedłożyć: ważny co najmniej 90 dni po dacie zakończenia podróży paszport, 1 aktualne zdjęcie paszportowe, obowiązkowe ubezpieczenie na czas ważności wizy, wypełniony wniosek wizowy i dodatkowo tzw. Voucher turystyczny (poparcie wizowe). Voucher jest to rodzaj zaproszenia z białoruskich biur podróży. Poparcia można zamówić u polskich pośredników wizowych lub kupić samodzielnie w białoruskich biurach turystycznych. Uwaga nie jest to rezerwacja hotelowa!

Cena: Zależy od trybu wizowania. W trybie standardowym wiza na Białoruś to koszt 25 EUR, a w trybie ekspresowym 50 EUR (stan na 12.2016r. – aktualne stawki dostępne na stronie ambasady lub u pośredników).

Wiza prywatna: Jeśli na Białorusi masz znajomych lub rodzinę, możesz ubiegać się o tzw. wizę prywatną. Taka wiza może być jedno- lub dwukrotna i będzie ważna przez 30 dni. W tym przypadku, aby uzyskać wizę zamiast Voucheru będzie potrzebny skan paszportu osoby zapraszającej (strona ze zdjęciem i meldunkiem), oraz pozostałe dokumenty, które zostały wymienione przy wizie turystycznej. Koszt wizy prywatnej jednokrotnej w trybie standard – 25 EUR i w trybie ekspres – 50 EUR. Koszt wizy dwukrotnej to analogicznie 35 EUR i 60 EUR.

W razie dodatkowych pytań na temat uzyskania wizy na Białoruś śmiało możesz skontaktować się z biurem transsyberyjska.pl np. mailowo bok[at]transsyberyjska.pl.

Do Rosji możesz dostać się również poprzez inne kraje, do których wiza nie jest wymagana, np. przez: Łotwę (Buraczki, Łudonka, Ubylinka), Estonię (Kuniczyna Gora, Szumiłkino) i Ukrainę (Nowyje Jurkowiczi, Pogar, Trojebortnoje).

UWAGA! Tylko u nas kod rabatowy -35% na pośrednictwo wizowe na Białoruś na stronie Aina Travel!

Wkoszyku zakupowym wpisz: TRANSSIB35

Źródła:

aina.pl

msz.gov.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.