Wiza do Rosji – jak ją uzyskać?

rosja-flaga-blog-transsyberyjska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Niewątpliwie część z nas marzy o wprawie do Rosji, największego kraju na świecie pod względem powierzchni. Rosja to konglomerat kulturowy oraz językowy. To tutaj właśnie, znajduje się niesamowita różnorodność grup etnicznych, którą najłatwiej zaobserwować podróżując Koleją Transsyberyjską. Jednakże, aby dostać się na wymarzoną podróż, najpierw musisz dostać wizę do Rosji. Przed wyjazdem, zawsze warto przeczytać komunikaty oraz informacje zamieszczone przez Ambasadę Rosji, dotyczące wymogów wjazdowych i wyjazdowych.

Wiza do Rosji – podstawowe informacje

Obywatele Polski, państw strefy Schengen i reszty krajów Unii Europejskiej, powinny przed wyjazdem uzyskać wizę zezwalającą na wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej. Obwód Kaliningradzki jest traktowany jak pozostały obszar FR i obowiązują na nim te same zasady co w całej Rosji. Obywatele wymienionych krajów, mogą przebywać bez wizy w strefie tranzytowej lotniska do 12 godzin pobytu (bez opuszczania tej strefy). W każdym innym przypadku w tranzycie przez Rosję, należy wyrobić wizę tranzytową. Przejeżdżając przez Republikę Białorusi w drodze do Rosji, należy uzyskać wizę tranzytową do tego kraju, na podstawie wcześniej uzyskanej wizy rosyjskiej.

Wiza do Rosji, gdzie ją wyrobić?

Wizę do Rosji, możesz uzyskać samodzielnie, jak i skorzystać z naszej pomocy. Jeśli sam masz zamiar ubiegać się o wizę, sprawdź najpierw jaki organ wydał ci paszport i udaj się do właściwego centrum wizowego. Jeśli natomiast nie chcesz lub nie możesz nigdzie jechać, pomożemy ci uzyskać wizę. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz (bok[@]transsyberyjska.pl) lub możesz też bezpośrednio wyrobić wizę, przez nasze zaprzyjaźnione biuro Aina Travel.

Przed wyjazdem, dobrze jest wcześniej zająć się organizowaniem wizy z uwagi na czas w jakim rozpatrywane są wnioski, ponieważ czas ich rozpatrywania trwa przeważnie od 3 dni w trybie ekspresowym, oraz do 2 tygodni w trybie normalnym. Zależy to ściśle od rodzaju i krotności wizy, obywatelstwa oraz miejsca, w którym składamy dokumenty. Nie na wszystkie rodzaje wiz możliwy jest tryb ekspresowy.

Ubezpieczenie turystyczne do Rosji

Pamiętaj, że przed wyjazdem do Rosji wymagany jest zakup polisy turystycznej do tego kraju. Możesz to zrobić z kodem rabatowym (BLOGT10). W ten sposób otrzymasz upust -10% na wszystkie polisy turystyczne dostępne na Gorilo.pl 

Wiza tranzytowa przez Rosję

Wydawana w celach tranzytowych przez obszar FR. Aby otrzymać tę wizę należy przedstawić ważne bilety na przejazd (bez przerw) przez terytorium Rosji i ważne wizy do krajów kolejnych np. do Chin lub Mongolii.

Krotność wizy: Wiza tranzytowa może być jedno- lub dwukrotna. Znaczy to, że jeśli wybierzesz wizę jednokrotną, będziesz mógł przekroczyć granicę Rosji tylko raz (wjazd i wyjazd). Czyli podróż z tą wizą może wyglądać następująco: tranzyt przez Rosję do Mongolii – np. podróż Magistralą Transsyberyjską – powrót do Polski samolotem. Natomiast w przypadku wizy dwukrotnej, po odbyciu podróży przez Rosję do Mongolii, również będziesz mógł wrócić tranzytem przez Rosję.

Ważność wizy: Wiza tranzytowa przez Rosję jest wydawana na podstawie ważnej wizy np. do Chin i to według jej dat na pięć dni przed i pięć dni po czasie wyznaczonym na wizie chińskiej. Co to oznacza? Jeśli planujesz pobyt w Chinach od 11 sierpnia do 21 sierpnia, wiza tranzytowa dwukrotna zostanie wydana od 6 sierpnia do 11 sierpnia i od 21 sierpnia do 26 sierpnia. W tym czasie należy dostać się do Chin.

Dokumenty: Aby uzyskać wizę tranzytową należy posiadać: ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży paszport, 1 aktualne zdjęcie paszportowe, obowiązkowe ubezpieczenie na czas ważności wizy, wypełniony wniosek wizowy i paszport z ważną wizą np. do Chin, potwierdzenie opłaconej rezerwacji biletu, jeśli podróż odbywa się pociągiem,  oświadczenie zawierające nr rejestracyjny auta, kolor, markę, właściciela, daty podróży, trasę przejazdu i wszystkie osoby podróżujące jeśli podróż odbywa się autem oraz w tym przypadku kopię prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego(dane aktualne na lipiec 2017r.). Oczywiście te wymagania mogą ulec zmianie.

Cena: Zależy od trybu wizowania. W trybie standardowym wiza jednokrotna i dwukrotna to koszt: opłata konsularna (wydanie wizy) – 152 PLN; obowiązkowa opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 PLN. W trybie przyśpieszonym wiza jednokrotna i dwukrotna to koszt: opłata konsularna (wydanie wizy) – 303 PLN; obowiązkowa opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 PLN (stan na 07.2017r. – aktualne stawki dostępne na stronie ambasady lub u pośredników).

Wiza turystyczna do Rosji

Wydawana w celach turystycznych jako wiza jednokrotna lub dwukrotna na pobyt maksymalnie do 30 dni. Podstawą do wydania tej wizy jest kopia voucheru turystycznego, składającego się zawsze z dwóch części: voucheru właściwego (czyli rezerwacji hotelowej) i potwierdzenia przyjęcia turysty zagranicznego.

Krotność wizy: W przypadku wizy turystycznej jest dostępna zarówno wiza jednokrotna jak i dwukrotna zezwalająca na maksymalnie na 30 dni pobytu. Wiza ta ważna jest według dat podanych we wniosku wizowym.

Dokumenty: Aby uzyskać wizę turystyczną należy przedłożyć: ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży paszport, 1 aktualne zdjęcie paszportowe, obowiązkowe ubezpieczenie na czas ważności wizy, wypełniony wniosek wizowy, rezerwacje hotelowe w planowanych miejscach pobytu na cały okres ważności wizy, potwierdzenie opłaty hotelu w wysokości min. 50% od całej kwoty (potwierdzeniem opłaty jest przelew bankowy albo rachunek z wystawionym paragonem) oraz dodatkowo tzw. Voucher turystyczny (poparcie wizowe). Voucher jest to rodzaj zaproszenia z rosyjskich biur podróży. Poparcia można zamówić u polskich pośredników wizowych lub kupić samodzielnie w rosyjskich biurach turystycznych. Uwaga nie jest to rezerwacja hotelowa!

Cena: Zależy od trybu wizowania. W trybie standardowym wiza do Rosji to koszt: opłata konsularna (wydanie wizy) – 153 PLN; obowiązkowa opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 PLN. W trybie przyśpieszonym wiza jednokrotna i dwukrotna to koszt: opłata konsularna (wydanie wizy) – 306 PLN; obowiązkowa opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 PLN (stan na 07.2017r. – aktualne stawki dostępne na stronie ambasady lub u pośredników).

Wiza prywatna do Rosji

Wydawana w celu odwiedzin osób prywatnych na podstawie oryginału zaproszenia wydanego przez Organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji – tzw. zaproszenie „brązowe”.

Krotność wizy: Wiza prywatna jest dostępna zarówno w wersji jednokrotnej jak i dwukrotnej zezwalającej maksymalnie na 30 dni pobytu. Wiza ta ważna jest według dat podanych we wniosku wizowym.

Dokumenty: Aby uzyskać wizę prywatną należy przedłożyć: ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży paszport, 1 aktualne zdjęcie paszportowe, obowiązkowe ubezpieczenie na czas ważności wizy, wypełniony wniosek wizowy, oraz ważne zaproszenie do Rosji potwierdzone przez rosyjski MSZ.

Cena: Zależy zarówno krotności wizy jak i od trybu wizowania. W trybie standardowym wiza jednokrotna do Rosji to koszt: opłata konsularna (wydanie wizy) – 234 PLN; obowiązkowa opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 PLN. W trybie ekspresowym wiza jednokrotna do Rosji to koszt: opłata konsularna (wydanie wizy) – 429 PLN; obowiązkowa opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 PLN. W trybie standardowym wiza dwukrotna to koszt: opłata konsularna (wydanie wizy) – 351 PLN; obowiązkowa opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 PLN. W trybie ekspresowym wiza dwukrotna to koszt: opłata konsularna (wydanie wizy) – 663 PLN; obowiązkowa opłata Rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 PLN (stan na 07.2017r. – aktualne stawki dostępne na stronie ambasady lub u pośredników).

UWAGA! Tylko u nas kod rabatowy -35% na pośrednictwo wizowe do Rosji na stronie Aina Travel!

Wkoszyku zakupowym wpisz: TRANSSIB35

W razie dodatkowych pytań na temat uzyskania wizy do Rosji śmiało możesz skontaktować się z biurem transsyberyjska.pl np. mailowo bok@transsyberyjska.pl.

Źródła:

aina.pl

msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.