Władywostok. Przystanek na trasie Kolei Transsyberyjskiej

Widok na Władywostok fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ostatnio przedstawialiśmy atrakcję pierwszej stacji Kolei Transsyberyjskiej– Moskwy, a więc teraz przyszedł czas na stację ostatnią. Oddalony o prawie 10.000 kilometrów Władywostok jest miastem o zupełnie innym charakterze i historii, gdzie wpływy europejskie i azjatyckie krzyżują się na każdym kroku.

Patrząc na dzisiejszą panoramę Władywostoku, aż trudno uwierzyć, że jeszcze 200 lat temu była tam zaledwie mała rybacka wioska na skraju gigantycznego Imperium. Wszystko zmieniło się za sprawą XIX-wiecznej industrializacji i trafionych inwestycji cara Mikołaja II. Maleńka osada zaczęła wyrastać nagle na główny port handlowy i wojenny, zaś zwieńczeniem silnej pozycji Władywostoku było rozpoczęcie budowy kolei łączącej wschód i zachód Rosji. Pierwszy pociąg zajechał na miejscową stację w 1903 roku dając początek sławnej na cały świat Kolei Transsyberyjskiej. Od tego czasu do Władywostoku przybywają nie tylko szukający pracy emigranci, ale przede wszystkim turyści podróżujący wzdłuż całej Rosji.

Widok na Władywostok fot. pixabay
Widok na Władywostok fot. pixabay

Ze względu na swój przemysłowy charakter i stosunkowo krótką historię Władywostok oferuje zwiedzającym nieco inny rodzaj doznań. Próżno szukać tam zabytków architektury, czy dzieł sztuki wielkich twórców. W tym mieście dominuje praca i da się to odczuć na każdym kroku. Tym co zazwyczaj przyciąga turystów jest budynek dworca, służący przyjezdnym nieprzerwanie od 1912 roku. Interesujące są tam zarówno malowidła wewnątrz, jak i obiekty ustawione obok, np.: oryginalna lokomotywa z pierwszych lat funkcjonowania trasy transsyberyjskiej. Kolejne kroki skieruj do nabrzeża, gdzie utworzono dość oryginalne muzeum wewnątrz łodzi podwodnej S-56. Po sąsiedzku stoi władywostocka forteca, z której codziennie w południe oddaje się strzały z armat.

Stacja Kolejowa we Władywostoku fot. pixabay
Stacja Kolejowa we Władywostoku fot. pixabay

Tym co wyróżnia jednak Władywostok od innych miast Rosji, a zarazem przypomina, że znajdujesz się na samym krańcu Azji jest multietniczny i wielokulturowy charakter miejsca. Na ulicach króluje kuchnia chińska, wietnamska, czy tajska, nie trudno dojrzeć także przedstawicieli tych krajów dookoła. Położony nad Złotym Rogiem, w pobliżu Morza Japońskiego, Władywostok ma zdecydowanie bliżej do Tokio, niż do stołecznej Moskwy. Choć jednoznacznie rosyjski charakter Władywostoku nie podlega wątpliwości, to jednak emigranci z południa i zachodu mają bardzo silny wpływ na kształt tego rejonu. Jest to zarazem świetny przykład na wzajemne przenikanie się kultur, języków i religii na przestrzeni jednego miejsca.

Jeśli jesteś zainteresowany podróżą Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku, to wszelkich niezbędnych formalności możesz dopełnić za pośrednictwem strony transsyberyjska.pl. Znajdziesz tam zarówno bilety kolejowe, ubezpieczenia podróżne, wizy, a także przydatne wskazówki dotyczące podróży.

__

Źródła:

ruslink.pl

2 odpowiedzi

  1. Chętnie zwiedziłbym muzeum stworzone wewnątrz łodzi podwodnej. To musi być ciekawe przeżycie ^^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.